Skarbiec czyli pomieszkanie sejfowe kojarzy się przede wszystkim z bankiem. Nic bardziej mylnego, takie bezpieczne miejsce można wybudować w każdym domu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie dla osób posiadających znacznych gabarytów, cenne przedmioty np. dzieła sztuki. Decydując się na skarbiec, zyskujemy całe pomieszczenie, a nie jedynie sejf, choć dostępne są różne wielkości skrytek. Warto zastanowić się nad pomieszczeniem sejfowym, gdy posiadamy znaczną liczbę cennych przedmiotów – biżuterię, broń, papiery, wartościowe, obrazy, dokumenty. W takim przypadku możemy wszystko przechowywać w jednym miejscu.

Skarbiec

Budując pomieszczenie sejfowe, należy pamiętać o wysokiej jakości drzwiach pancernych. Jeśli skarbiec ma się znajdować w nowo budowanym domu, trzeba uwzględnić go już w projekcie. Drzwi pancerne ważą ponad 800 kg, więc wstawianie ich w trakcie budowy lub przebudowy nieruchomości jest dużym ułatwieniem. Drzwi pancerne są odporne na wybuchy. Ich wytrzymałość została sprawdzona w warunkach laboratoryjnych. Istnieją modele charakteryzujące się wytrzymałością do 7 barów nadciśnienia wybuchowego i do 21 barów ciśnienia odbitego. Jest to porównywalne do detonacji 755 kg trotylu w odległości około 21 m od skarbca. Przykłady wysokiej jakości drzwi pancernych można znaleźć na: https://www.hartmann-tresore.pl/produkty/skarbce-i-drzwi-pancerne. W zależności od modelu, drzwi skarbcowe mogą być w pełni zautomatyzowane i zamykać się automatycznie w momencie pojawienia się zagrożenia.

Drzwi pancerne

Drzwi pancerne najczęściej wykonane są ze stali i betonu zbrojnego. Dodatkową zaporą są wielościenne stalowe konstrukcje o grubości przekraczającej kilkanaście cm. Standardowo drzwi skarbcowe są zamykane na klucz. Istnieją jednak modele z zamkiem elektrycznym i na szyfr. Drzwi pancerne wykorzystywane są nie tylko w instytucjach, ale również w obiektach prywatnych. Coraz częściej spotykane jest tworzenie drzwi pancernych na indywidualne zamówienie.

Weź pod uwagę również...

Decydując się na pomieszczenie sejfowe, należy pamiętać, że drzwi są jedynie jednym z elementów zabezpieczających. Oczywiście, są one niezbędne, ale w pojedynkę nie zapewnią 100% ochrony mienia. Odpowiednie parametry odporności na włamania musi posiadać całe pomieszczenie sejfowe. Lokując skarbiec w istniejącym pomieszczeniu, można zabezpieczyć je za pomocą konstrukcji panelowych.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku