Czerń i biel w salonie? Takie połączenie jest ponadczasowe, a ostatnio przeżywa swój renesans. Bez względu na to, w jakim stylu wybierzemy meble i dodatki - zastosowanie tych dwóch kolorów gwarantuje nam wnętrze eleganckie i szykowne. Musimy jednak być konsekwentni, bo każdy niepasujący detal może zaburzyć uporządkowaną przestrzeń.

Czarno-biały salon - o czym warto pamiętać?

Planując urządzenie w czarno-białej kolorystyce salonu musimy zdawać sobie sprawę, że końcowy efekt zależy przede wszystkim od naszej dyscypliny. Pokój dzienny służy wielu czynnościom: relaksowi, spotkaniom, posiłkom. Niektórzy mają tam także domowe biuro lub kąt do zabawy dla dzieci. To wszystko sprawia, że wiele przedmiotów w tym pomieszczeniu często jest “przywlekanych” z innych części domu. A każdy kolorystyczny akcent, wybijający z monochromatycznego układu, może zepsuć efekt.

Oczywiście, można czarno-białą szachownicę urozmaicić innymi kolorami. Najlepiej postawić na akcenty w jednej, góra dwóch barwach. Może to być zieleń roślin albo elementy z naturalnego drewna. Jednak wprowadzenie zbyt wielu kolorowych elementów może wprowadzić chaos i sprawić, że salon ze stylowego zamieni się w zabałaganiony i przeładowany.

Biel i czerń czy czerń i biel?

Jeśli zdecydowanie wolimy zachowawczą stylistykę wnętrza, powinniśmy postawić na salon utrzymany przede wszystkim w bieli. Czerń powinna stanowić jedynie uzupełniający akcent. Takie zestawienie gwarantuje elegancki efekt. Białe meble, ściany i tkaniny będą stanowiły tło do mocnego akcentu w czerni. W ten sposób można wyeksponować obraz, rzeźbę albo… designerski fotel. Czarne elementy mogą też stanowić wyraźną granicę pomiędzy salonem a aneksem kuchennym lub jadalnią. 

W przypadku aranżacji, gdzie biały kolor gra główne skrzypce warto pamiętać, że elementy w czerni będą przykuwać wzrok. Należy więc je wybrać z rozmysłem. Tego typu kolorystyka świetnie sprawdzi się we wnętrzach w stylu skandynawskim, klasycznym albo minimalistycznym. Jeśli szukasz mebli wypoczynkowych w bieli, sprawdź sofy od Adriana Furniture.

Wielbicieli odważniejszych połączeń powinno skusić natomiast wnętrze, w którym pierwsze skrzypce gra czerń, a biel jedynie ją uzupełnia. Obecnie jest to szalenie modny trend, a czarny pojawia się nie tylko w łazience, lecz także w sypialni, kuchni i pokoju dziennym. Biel pełni w nich jedynie element rozjaśniający i sprawiający, że wnętrze nie jest przytłaczające. 

Aranżacja bazująca na czarnym, jako kolorze głównym, sprawdzi się zdecydowanie we wnętrzu przestronnym i dobrze oświetlonym. Nie oznacza to jednak, że muszą z niej rezygnować właściciele typowych m-2 lub m-3 w blokach. Należy jednak wtedy stosować ją z rozwagą - zamiast wszystkich ścian w tym kolorze - pomalować jedną. Zamiast czarnej podłogi wybrać ciemną, ale drewnianą lub w szarościach. A czy jest jakaś pułapka? Na pewno jest nią konieczność zachowania czystości. Czerń wbrew pozorom nie jest sojusznikiem ukrywania nieporządku - na czarnej tapicerce, ścianie lub półce będzie od razu widać kurz i pył.

Szukasz więcej inspiracji? Zobacz, jak urządzić biało-czarne wnętrze.

 

Czy czerń i biel nie jest oklepana?

Dla niektórych białe wnętrza są kwintesencją braku dobrego gustu i nudy w designie. Dla innych z kolei wnętrze w czerni i bieli bardziej pasuje do biura, niż domowego salonu. Jeśli bijesz się z  takimi myślami - poszukaj inspiracji w internecie. Na Pintereście znajdziesz tysiące aranżacji takich wnętrz. Jeśli one Cię nie przekonują, być może nie jest to rozwiązanie dla Ciebie. 

Warto pamiętać, że czarny i biały doskonale komponują się z innymi kolorami, jeśli więc Cię znudzą, mogą stanowić tło dla żywszych barw. Tutaj ogranicza Cię jedynie Twoja własna wyobraźnia.

undefinedNajczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku