Posiadając dziecko, słowo pierwszy zawsze nabiera wyjątkowego znaczenia. Pierwszy krok, pierwszy ząbek i pierwsze słowo, aż wreszcie przychodzi pora na większe rzeczy: pierwszy basenik, hulajnoga i rower. Różnica jest jedynie taka, że kiedy pierwsze małe rzeczy zostają na zawsze w pamięci rodzica, te większe na stałe wpisują się w dziecięce wspomnienia najmłodszych.

Każdy dorosły zapewne pamięta swój pierwszy rower i kiedy nadszedł czas, by wybrać rowery dla dzieci, warto zadbać, by one również je zapamiętały.

Jak wybrać rower dla dziecka

Pierwszy rower powinien, być zdecydowanie tym wymarzonym, KOLOROWY i ZACHĘCAJĄCY dziecko do nauki jazdy. Przed zakupem warto zapytać dziecko o czym tak naprawdę marzy. Wiadomo, że dorosły patrzy na zakup roweru kierując się rozsądkiem, a dziecko tym, co widzi.

Jaki jeszcze? Ponad wszystko należy postawić na BEZPIECZEŃSTWO. By jazda nie zagrażała zdrowiu, przed zakupem sprawdź czy dziecko opanowało naukę chodzenia, czy potrafi podskoczyć odrywając jednocześnie obie nóżki od podłoża i czy potrafi utrzymać balans (np. stojąc chwilkę na jednej nodze). Taki krótki i łatwy do wykonania test może dać odpowiedź na pytanie „Czy to odpowiedni wiek na pierwszy rower?”. Jeśli tak, nie pozostaje nic innego jak odwiedzić sklep rowerowy i pooglądać rowery dostępne w ofercie. Odpowiednio dobrany rower będzie gwarancją, że dziecko szybko opanuje jazdę i nie zrazi się ewentualnymi niepowodzeniami czy upadkami.

Rowery biegowe dla maluszka i trzykołowce dla starszaka

Rowery biegowe to zdecydowanie propozycja dla najmłodszych. Rama, kółka i brak pedałów. Jeżdżenie na rowerku biegowym, jak sama nazwa wskazuje, polega na odpychaniu się siedząc na siodełku roweru. Biegowy, bo najmłodsi kolarze potrafią osiągać na nich zawrotne prędkości. Jazdę tego typu rowerach można zaproponować już dziecku około 2-go roku życia. Są dwie opcje do wyboru: rowery trzykołowe lub dwukołowe, przy czym te pierwsze będą bardziej stabilne.

Rowery dla starszaków to już wyższa szkoła jazdy. Zaczynamy oczywiście od rowerów, które są łatwiejsze w prowadzeniu i bezpieczne w trakcie pierwszej jazdy. Mogą to być rowerki trójkołowe lub rowery z przykręcanymi kółkami bocznymi. Potem dziecko przejmie ster…

Na co zwrócić uwagę? 

  • Rama – Rowery biegowe mogą posiadać ramę wykonaną z drewna, plastiku lub metalu. Pierwsze dwie opcje będą lżejsze, natomiast ostatnia zdecydowanie bardziej odporna na uszkodzenia. Rama powinna być dopasowana do wzrostu dziecka. 
  • Siodełko – Przede wszystkim powinno być miękkie. Twarde siodełka rowerków biegowych i klasycznych rowerów to zgroza, przed którą ostrzegają mamy na forach rodzicielskich. Twarde siodełko może powodować wiele bolesnych otarć i zniechęcić malucha do dalszej jazdy!
  • Koła – Rower biegowy powinien posiadać pompowane koła, które zniosą wszelkie nierówności. W pierwszym rowerze „pedałowym” warto postawić na koła z szerszymi oponami. Dzięki temu jazda będzie stabilniejsza. 

Jeśli jesteś rodzicem, który kocha jazdę na rowerze i marzysz o wspólnych wycieczkach z dzieckiem możesz zaproponować maluchowi wspólne wakacje na dwóch (trzech) kółkach. Sprawdźcie wspólnie gdzie na rowery w Polsce można pojechać z maluszkiem. Możesz też opowiedzieć dziecku historię jak rowery mogą uratować świat. Zyskasz w ten sposób nie tylko rowerowego kompana, ale też świadomego obrońcę natury.

Kupując rowerek dla dziecka i chcąc z nim podróżować sprawdź jedynie jaki bagażnik na rowery kupić, by na samochodzie dobrze trzymał się nawet najmniejszy model.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku