Terapia online staje się coraz bardziej popularna. Stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych spotkań ze specjalistą. Dzięki swojej formie poszerza grono zainteresowanych, którzy z rozmaitych przyczyn nie mogli skorzystać z klasycznej formy. Cechuje ją skuteczność, elastyczność i wygoda.

Terapia online a terapia tradycyjna

Zasadnicza różnica między terapią online a tradycyjną dotyczy sposobu realizacji. Ta pierwsza odbywa się zdalnie. Terapia online prowadzona jest zazwyczaj przy pomocy różnego rodzaju komunikatorów internetowych. Wymaga tym samym posiadania dość dobrej jakości łącza internetowego oraz sprzętu typu laptop, tablet czy smartfon. W dzisiejszych czasach prawie wszyscy mają dostęp do nowoczesnych technologii. Rozmowa ze specjalistą przeprowadzana jest w dogodnych dla klienta warunkach. Sam decyduje, w jakiej przestrzeni będzie mu wygodnie. Najlepiej jednak, aby to było ustronne i ciche miejsce, co pozwoli na zapewnienie intymności i spokoju podczas konwersacji. Z kolei terapia tradycyjna ma charakter indywidualnych spotkań twarzą w twarz w gabinecie psychoterapeuty. Spotkania odbywają się zwykle w regularnych odstępach czasu i o tej samej porze. Wiele osób czerpie korzyści z takiej uporządkowanej struktury oraz kontaktu osobistego ze specjalistą. Jednak klient zmuszony jest na nie dotrzeć na czas, co w wielu przypadkach jest sporą trudnością. Problemy mogą mieć osoby zmagające się z fobiami społecznymi, mające pod opieką małe dziecko w domu, z trudnościami w poruszaniu się z powodu niepełnosprawności fizycznej.

Terapia online a terapia tradycyjna – inne różnice

Terapia online w przeciwieństwie do tradycyjnej niesie za sobą całkowitą anonimowość. Klient nie musi się obawiać, że w drodze do specjalisty spotka przypadkiem kogoś znajomego, czego chciałby uniknąć. Co więcej, taka forma pozwala na znaczną oszczędność czasu i pieniędzy. Nie ma potrzeby dojazdu do gabinetu i związanych z tym kosztów. Dodatkowo terapia online cechuje się znacznie większą elastycznością co do terminów spotkań. W wielu gabinetach specjaliści dostępni są od rana do wieczora. Daje także możliwość rozmowy z terapeutą, kiedy któraś ze stron znajduje się na urlopie i w dużej odległości przestrzennej, a pojawiła się sytuacja wymagająca nagłej reakcji. Nierzadko okazuje się również tańsza niż spotkanie w gabinecie.

Terapia online i tradycyjna – czy istnieją podobieństwa?

Mimo zaprezentowanych głównych różnic, występujących między terapią online a tradycyjną, obie formy opierają się na tych samych technikach terapeutycznych. Bez względu na wybór którejkolwiek z nich klient ma pewność, że zostanie wysłuchany, nie będzie oceniany, a specjalista z wyrozumiałością, w indywidualny i empatyczny sposób podejdzie do przypadku oraz pomoże w rozwiązaniu nurtującego problemu. Zarówno online, jak i gabinecie terapia prowadzona jest przez wykwalifikowanych i doświadczonych terapeutów. Należy też rozwiać wątpliwości co do skuteczności terapii online. Liczne badania potwierdzają, że jest ona tak samo skuteczna, jak terapia tradycyjna, a w niektórych przypadkach okazać się może nawet bardziej efektywna. Przykładowo w badaniach pt. Psychotherapy via internet as good as if not better than face-to-face consultations prowadzonych przez naukowców z renomowanego Uniwersytetu w Zurychu dowiedziono, że specjaliści kontaktujący się klientami online mają do nich bardziej osobiste podejście, klienci są bardziej zaangażowani w przebieg terapii, chętniej ją kontynuują, lepiej monitorują swoje postępy w porównaniu z terapią tradycyjną.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku