Nowoczesne trendy wnętrzarskie pokazują, że wygodną garderobę zorganizować można nawet w małym mieszkaniu w bloku. Czasem wystarczy tylko odpowiednia wnęka, by stworzyć sobie funkcjonalną przestrzeń do przechowywania odzieży. Gdzie najlepiej umiejscowić taką garderobę? Omawiamy 3 najlepsze rozwiązania.

Przestronna, oddzielona od pozostałych pomieszczeń garderoba to raczej rzadkość w blokowych mieszkaniach. Niestety mając do dyspozycji niewielki metraż trudno wygospodarować taką przestrzeń bez uszczerbku dla reszty pokoi. A jednak dzięki kilku nowoczesnym rozwiązaniom aranżacyjnym można zorganizować namiastkę garderoby, wykorzystując, na przykład głębokie wnęki. Warto pomyśleć o tym już na etapie projektowania mieszkania, by optymalnie wykorzystać całą dostępną przestrzeń. Garderobę można usytuować w przedpokoju, sypialni lub obok łazienki. Które rozwiązanie jest najlepsze?

Garderoba w przedpokoju – za i przeciw

Jeśli przedpokój w mieszkaniu jest wystarczająco obszerny, to warto umiejscowić garderobę właśnie w nim. Strefa przechowywania odzieży w części wejściowej będzie praktycznym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli nie chcemy składować odzieży wierzchniej w sypialni, a odkryte wieszaki do przedpokojów nie do końca nam odpowiadają. Garderoba w przedpokoju rozwiąże oba te problemy, jeśli na etapie projektowania mieszkania zaadaptujemy część holu pod głęboką wnękę.

Pojemne szafy wnękowe to ostatnio jedno z najpopularniejszych rozwiązań wnętrzarskich, które świetnie sprawdza się w roli funkcjonalnej garderoby. Odgradzając ją od holu drzwiami przesuwanymi, zachowamy reprezentacyjny charakter strefy wejściowej i utrzymamy należyty porządek w obu częściach pomieszczenia.


Jeśli właściwie rozplanujemy wnętrze szafy, pomieścimy w niej również domowe sprzęty, takie jak odkurzacz, żelazko czy deskę do prasowania. Wadą takiego rozwiązania jest konieczność przenoszenia ubrań i dodatków do sypialni, jeśli to w niej lubimy przygotowywać się do wyjścia.


Sypialnia – najlepsze miejsce na garderobę?

Garderobę można umieścić także w prywatnej części domu, na przykład w sypialni. Dzięki temu nasza strefa przechowywania ubrań i akcesoriów znajduje się z dala od wzroku osób przebywających w części dziennej mieszkania, a my mamy większą swobodę w jej użytkowaniu. Garderobę w sypialni najlepiej usytuować we wnęcę, przestrzeni pod skosami lub po prostu niezagospodarowanych dotąd miejscach z dala od okien. Pamiętajmy, by ustawić ją tak, aby mieć swobodny dostęp do środka. Szafa powinna stać na tyle daleko od łóżka, by móc bez przeszkód otworzyć jej drzwi na całą szerokość. Jeżeli wielkość pokoju na to nie pozwala, rozważmy zakup modelu z drzwiami przesuwnymi lub składającymi się w harmonijkę.


Jeśli natomiast możemy wydzielić osobne pomieszczenie tuż przy sypialni, to warto pokusić się o efektowną, przestronną garderobę, w której zmieści się praktycznie wszystko.


Potencjalną wadą takiego rozwiązania jest to, że nie wszyscy domownicy będą mieli do niej swobodny dostęp. To może być problem, jeśli planujemy przechowywać w garderobie również odzież należącą do dzieci, ich sprzęt sportowy czy inne potrzebne akcesoria, które nie pomieściły się w ich pokoju.

Garderoba w pobliżu łazienki

Ciekawym, ale wciąż mało popularnym rozwiązaniem jest umiejscowienie garderoby tak, aby wchodziło się do niej bezpośrednio z łazienki. W tak usytuowanej garderobie możemy zorganizować też pralnię, wstawić deskę do prasowania czy szafkę na ręczniki, szlafroki i świeżo wypraną pościel. Taka aranżacja wydaje się niezwykle praktyczna i jeśli zależy nam właśnie na takim pomieszczeniu, warto pomyśleć o wyodrębnieniu go w projekcie mieszkania. Pamiętajmy tylko, że garderoba zlokalizowana tuż obok łazienki powinna mieć szczelne drzwi i dobrą wentylację. W przeciwnym razie odzież może wchłaniać wilgoć.

Dobrym pomysłem będzie umieszczenie garderoby między łazienką i sypialnią. W takiej sytuacji należy jednak przechowywać odzież i ręczniki w zamkniętych szafkach i szufladach, tak aby nie zbierały kurzu i nie niszczyły się. Planując taki rozkład, weźmy też pod uwagę, ile osób będzie korzystać z garderoby. Jeżeli jednak w grę wchodzi kilku domowników, to lepiej by wejście do niej znajdowało się w ogólno dostępnym miejscu.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Jak wyczyścić przypalone żelazko
Ręczniki łazienkowe

Wersja do druku