Pierwsze decyzje dotyczące kariery zawodowej podejmuje się zazwyczaj jeszcze w szkole średniej. Niemal wszyscy młodzi ludzie biorą przy tym pod uwagę perspektywy finansowe. O czym jeszcze warto jednak pamiętać planując swoją ścieżkę rozwoju? 


Wybór kariery: przyszłe zarobki są ważne, ale nie można się skupiać wyłącznie na nich
Perspektywa finansowa w dużej mierze wpływa na wybór przyszłej ścieżki zawodowej. Dla wielu młodych osób to wręcz jedyny czynnik, który warto brać pod uwagę. Tymczasem raporty dotyczące wynagrodzeń w różnych branżach i na różnych stanowiskach nie powinny być jedynym wyznacznikiem atrakcyjności wybranej ścieżki kariery. Równie ważna jest np. stabilność zatrudnienia w danej branży. W niektórych sektorach i na niektórych stanowiskach rotacja pracowników jest bardzo duża, a to sprzyja ciągłej niepewności – nawet pomimo dużych zarobków. Ciągły strach przed utratą pracy może również przełożyć się na spadek produktywności i gorszą kondycję psychiczną.

Jaki wybrać zawód? Warto planować karierę zawodową przy uwzględnieniu własnych predyspozycji
Innym błędem popełnianym przez młode osoby jest nieuwzględnianie własnych predyspozycji przy planowaniu ścieżki kariery. Część uczniów wybiera np. studia, na których nauka sprawia im ogromną trudność – ze względu na naturalne predyspozycje (i zainteresowania) w innych obszarach. Nierzadko osoby o predyspozycjach językowych czy interpersonalnych wybierają np. kierunki techniczne, kierując się wyłącznie aspektami finansowymi. To niestety nie najlepszy pomysł – takie osoby będą musiały włożyć znacznie więcej pracy w naukę czy realizację powierzonych w pracy zadań, podczas gdy mogłyby osiągać lepsze wyniki pracując w zawodach, do których mają naturalne predyspozycje.
Z tego względu przed podjęciem decyzji o wyborze studiów i przyszłego zawodu warto zrobić test predyspozycji zawodowych – o tym, jak on wygląda i do czego jeszcze może się przydać można przeczytać na stronie www.kierunekrozwoju.pl.

Nie można zapominać też o własnych zainteresowaniach – w pracy spędzimy tysiące godzin
Przy podejmowaniu decyzji o ścieżce własnego rozwoju warto też pamiętać o własnych zainteresowaniach. Dobrze, jeśli wykonywany zawód jest chociaż częściowo związany z zainteresowaniami pracownika. W ciągu życia spędzamy w pracy tysiące godzin. Szkoda zatem, by były to godziny spędzone na wykonywaniu znienawidzonych czynności.
Ścieżka rozwoju powinna być zatem wypadkową wielu różnych czynników – tylko wtedy można osiągnąć pełną satysfakcję zawodową. 

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku