Masz liczną rodzinę, której rozrywkowe gusta i potrzeby różnią się od siebie? Chcesz uniknąć ciągłych wojen o pilota? Tradycyjna telewizja przez Wi-Fi dostępna na bezprzewodowym dekoderze będzie dobrym rozwiązaniem pod warunkiem, że skorzystasz z usługi o nazwie multiroom! Czym jest i jak go podłączyć? Wyjaśniamy.

Inny kanał TV na każdym odbiorniku? To możliwe!

Dzięki usłudze multiroom możliwe jest podłączenie kilku odbiorników pod jeden dekoder i – jeden abonament. Jest ona dodatkowo płatna, jednak z pewnością tańsza niż zakup kilku abonamentów do różnych urządzeń. Dzięki niej możliwe jest równoległe oglądanie telewizji na kilku telewizorach, przy czym na każdym można wybrać inny kanał. Zresztą działa ona nie tylko na telewizorach, gdzie dostępna jest tradycyjna telewizja przez Wi-Fi, istnieje bowiem możliwość oglądania programów on-line także na laptopach czy tabletach – wszystkie te urządzenia mogą korzystać z usługi multiroom.

Multiroom – podłączenie do zwykłej instalacji telewizyjnej

W zwykłych instalacjach do głównego dekodera w mieszkaniu zostaje doprowadzony kabel antenowy. Aby zainstalować u siebie multiroom, trzeba na niego nałożyć rozgałęźnik i do niego podpiąć kable prowadzące do poszczególnych telewizorów. Jeśli od tego samego dostawcy mamy też Internet, rozgałęźnik będzie już zamontowany, dzieląc sygnał na telewizję i Internet. Wtedy montujemy kolejny rozgałęźnik w miejsce podłączenia kabla z dekodera telewizyjnego. Każdy z kabli (poza tym od Internetu, który prowadzi do modemu) podpinamy pod dekodery telewizyjne.

Multiroom – podłączenie do instalacji światłowodowej

Instalacja światłowodowa wygląda nieco inaczej, może wystąpić w dwóch wariantach. W pierwszym światłowód podłączony jest kablem antenowym z głównym dekoderem. W tym przypadku postępujemy jak przy zwykłej instalacji, z tym że rozgałęźnik nakładamy na kablu prowadzącym od modemu do dekodera i dopinamy do niego kabel z dekodera dodatkowego.

W drugim wariancie modem światłowodowy łączy się z dekoderem przez kabel ethernetowy. Jeśli tak jest, nie będzie potrzebny żaden rozgałęźnik, wystarczy dodatkowy kabel ethernetowy, który podłączymy do jednego z dodatkowych gniazd modemu oraz do dodatkowego dekodera. Dzięki temu klasyczna, dostępna bezprzewodowo na dekoderze telewizja przez Wi-Fi będzie działała na obu urządzeniach.

Jeśli mimo wszystko mamy problemy z zamontowaniem kabli, rozgałęźników i dekoderów, możemy zwrócić się o pomoc do dostawcy. Podpowie on nam, jak samodzielnie wykonać instalację lub wyśle monterów, którzy zrobią to za nas.

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku