Przygotowując przyjęcie, wernisaż lub romantyczną kolację należy posiadać odpowiednie, eleganckie kieliszki. Wiele osób nie zastanawia się nad tym czy przygotowując zastawę wybrali odpowiednie do okazji. Bez względu na konsekwencję, z braku wiedzy popełniają przysłowiową gafę. Poniższy artykuł powinien pomóc nam ustalić, jakie kieliszki do szampana będą odpowiednie do danej okazji i na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu.

1. Jak dopasować kieliszek do okazji?

2. Czy warto kupować zdobione kieliszki?

Jak dopasować kieliszek do okazji?

Kieliszki dzielimy na kilka podstawowych typów. Bardzo ważne jest, aby umieć je rozróżniać i dopasować do konkretnej okazji. Jeżeli planujemy przygotować wystawne przyjęcie lub elegancką kolację to dobrym rozwiązaniem będą kieliszki do szampana zdobione. Najczęściej występują one w formie kieliszków flet. Ten typ szkła charakteryzuje się tym, że kielich jest wysoki i zaokrąglony u podstawy a nóżka ma tę samą szerokość na całej wysokości lub delikatnie zwęża się od góry na dół. Warto wiedzieć, że tego typu kieliszki do szampana powodują, że nalewany trunek mocno się pieni.  W sklepach możemy również spotkać się z innym rodzajem szkła. Kieliszki do szampana szerokie to odmiana o pięknej nazwie „tulipany”. Decydując się na ich zakup powinniśmy wiedzieć, że używane są najczęściej do degustacji szampana lub wina, rzadziej królują na stołach podczas imprez czy kolacji.

Czy warto kupować zdobione kieliszki?

Przed dokonaniem odpowiedniego zakupu warto dobrze się zastanowić nad tym czy kieliszki do szampana zdobione to dobry wybór. Wszystko zależy od wybranej okoliczności, na którą mają zostać przygotowane. Jeżeli decydujemy się zorganizować uroczystą kolację dla dwojga to kieliszki kryształowe będą idealnie podkreślać uroczysty charakter tego spotkania. W sytuacji, gdy jesteśmy organizatorami służbowego spotkania na kilkanaście osób z pracy warto postawić na kieliszki do szampana wysokie, bez zdobienia. W ten sposób podkreślimy elegancki styl i charakter spotkania. Jak widać wybór jest ogromny, nie warto jednak decydować się na wybór pierwszych kieliszków, które rzuciły nam się w oczy. Bez względu na to czy mają nam służyć przez jeden wieczór, czy być nieodłączną częścią naszej domowej zastawy, warto szczególną uwagę zwracać na jakość wykończenia oraz detale. Każdy kieliszek do szampana powinien być zrobiony z ogromną precyzją i z należytą ostrożnością. Zdobienia nie powinny pokrywać więcej niż połowę kielicha i rączki i pod żadnym pozorem nie mogą odpadać podczas mycia w zmywarce.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku