Nie ma wspanialszego miejsca, na którym można spędzać letnie dni i wieczory, niż taras. Tę przestrzeń warto urządzić tak, by sprzyjała relaksowi, była komfortowa i podkreślała letnie klimaty. Co powinno się tam znaleźć?

Dodatki, które mają znaczenie

Wygodne meble na tarasie to oczywiście podstawa. Krzesła, fotele, leżanki, sofy, stoliki mniejsze i większe. To, co się tam znajdzie, zależy od powierzchni, którą dysponujemy i naszych faktycznych potrzeb. Jest to temat, któremu warto poświęcić więcej uwagi, ale na tyle szeroki, że powinien być omówiony w osobnym artykule. My natomiast skupimy się na wszelkich dodatkach, które pomogą przemienić taras w letnią oazę spokoju. Podpowiemy, jak zagrać światłem, kolorem, tkaninami. Jak stylowo zabezpieczyć podgrzewacze, na jakie rośliny postawić, jak wyczarować piękny nastrój.

Komfortowo i stylowo

Tkaniny pod różną postacią mają tę niezwykłą moc, że nawet mało atrakcyjne lub nijakie miejsce szybko przemieniają w zupełnie inną przestrzeń. Na tarasie nie możne zabraknąć miękkich poduszek, które zapewnią niezbędny komfort siedzenia i swoimi kolorami ożywią przestrzeń. Doskonale sprawdza się tu także pledy lub lekkie koce. Mogą stanowić piękną i bardzo praktyczną ozdobę krzeseł czy sofy. Na pewno docenimy je w chłodniejsze wieczory. Tkanin można użyć także w formie ozdób wiszących – różnobarwnych girland.

Nastrojowe światło

Nic tak nie umila letniego wieczoru, jak nastrojowe światło. Wspaniały, relaksujący klimat pomogą  nam wyczarować oczywiście świece. Na zewnątrz najlepiej wybierać takie rozwiązania, które będą osłaniać palący się płomień świec lub podgrzewaczy. Skorzystajmy zatem z lampionów – tych i zamkniętych lub szklanych, półotwartych. Zamknięte lampiony w formie małych latarni mają tę zaletę, że mogą być zawieszone. Dobrym rozwiązaniem także świece w szkle. Jeśli w pobliżu nie ma żadnych roślin pachnących, warto użyć świec zapachowych.

Na zielono

Na tarasie nie może oczywiście zabraknąć żywych roślin – nawet jeśli przestrzeń wokół jest obsadzona drzewami lub krzewami. Ozdobne lub użytkowe rośliny zawsze są ważnym, dodatkowym elementem dekoracyjnym. Same donice, w których są posadzone mogą być fantastyczną ozdobą

Wybierając rośliny, zwróćmy uwagę na warunki panujące na tarasie – głównie chodzi o stopień jego nasłonecznienia. Mocnego słońca nie przetrwają chociażby delikatne zioła – bazylia, oregano. Najlepiej postawić na rośliny wieloletnie takie jak bergenie czy rojniki. Strzałem w dziesiątkę mogą okazać się także rośliny należące do gatunków mniej wymagających, ale doskonale prezentujących się – trawy ozdobne, liliowce, werbeny.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku