Refluks to schorzenie, które ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie osoby chorej. Jest to silne i nawracające zwracanie treści żołądkowych i wiąże się z występowaniem stanów zapalnych błony śluzowej oraz ogromnym dyskomfortem i bólem, który odczuwa osoba chora. Przyczyną występowania wyżej wymienionych symptomów jest osłabienie mięśni zwieracza przełyku. Wśród charakterystycznych objawów refluksu znajduje się zgaga – uczucie pieczenia w przełyku oraz ból w klatce piersiowej, a także bolesne przełykanie. Istnieje kilka domowych sposób, mogących pomóc uporać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami tej choroby

Nie kładź się po posiłku

Zmiana pozycji z pionowej na poziomą od razu po posiłku jest bardzo złym nawykiem dla osób, które zmagają się z refluksem. Wzmaga to przemieszczanie się treści żołądkowych, co z kolei powoduje dyskomfort, zgagę i uczucie podrażnienia przełyku, a także żołądka. Po posiłku udaj się na krótki, spokojny spacer lub pozostań w pozycji siedzącej. Wzmożona aktywność fizyczna również nie jest wskazana, ponieważ sprzyja nadmiernemu przemieszczaniu się trawionej zawartości żołądka. Zachowanie pionowej pozycji jest ważne szczególnie przed snem – warto odczekać 2 godziny od ostatniego posiłku, zanim zdecydujesz się na położenie do łóżka.
 

Stosuj odpowiednią dietę dla osób z refluksem

Jeżeli chcesz znacząco ograniczyć nieprzyjemne dolegliwości, konieczne jest utrzymywanie diety przy refluksie przełykowym bogatej w produkty, które nie nasilają wydzielanie się soku żołądkowego. Spożywane dania powinny więc być lekkostrawne i przygotowywane poprzez gotowanie i duszenie, a nie smażenie. Należy używać świeżych ziół, nie używać zbyt wiele tłuszczu, wybierać chudy nabiał oraz wędliny i mięsa, oraz spożywać buraki i gotowane ziemniaki.
Osoby cierpiące na problemy z żołądkiem muszą wystrzegać się alkoholu – dieta refluksowa wymusza wykluczenie tego elementu. Wzmaga produkcję kwasów żołądkowych i prowadzi do podrażnień przełyku oraz całego przewodu pokarmowego. Należy również ograniczyć takie produkty jak sosy na zasmażkach, kawa, czarna herbata oraz pieczywo razowe. Dieta przy refluksie jest bardzo restrykcyjna, dlatego trudno samodzielnie skomponować odpowiedni jadłospis, pomocny będzie ten wpis Michała Wrzoska o diecie w refluksie.
 

Prowadź dziennik żywieniowy

Dzięki takiemu rozwiązaniu łatwo ustalisz, jakie produkty szkodzą Ci najbardziej i czego musisz unikać w przyszłości. W takim dzienniku warto zapisywać nie tylko produkty i dania, które zostały spożyte, ale również godziny i okoliczności, w których do tego doszło. Szczegółowa obserwacja reakcji organizmu i zapisywanie spostrzeżeń ułatwi dostosowanie diety i sposobu przyjmowania pokarmów.
 

Pozbądź się zbędnych kilogramów

Zrzucenie paru kilogramów, jeżeli cierpisz na nadwagę, może znacząco poprawić komfort życia i zmniejszyć dolegliwości związane z refluksem. Odpowiednia masa ciała nie tylko wspomoże walkę z dyskomfortem i zmniejszy nacisk na żołądek, ale również poprawi ogólną kondycję zdrowotną.
 

Regularne pory aktywności i snu

Zastosowanie harmonogramu dnia pomoże Ci zorganizować posiłki w taki sposób, aby nie wzmagały dolegliwości związanych z refluksem. Ważne jest, aby nie tylko wiedzieć co, ale również jak odżywiać się przy refluksie. Posiłki powinny spożywane być powoli i w sprzyjającej atmosferze. Wystrzegaj się jedzenia w pośpiechu i w sytuacjach stresowych, które mogą potęgować uczucie dyskomfortu.
 
Na wzmożone występowanie objawów refluksu przełykowego, ma wpływ stosowana dieta, ale również sposób życia – im więcej stresu oraz chaosu w Twoim życiu, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości.
 

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii mają buraczki smażone
Buraki gotowane właściwości
Salceson ozorkowy czarny kalorie
Bajgiel z sezamem kcal
Ile kalorii ma serek piatnica

Wersja do druku