Zakup naprawdę dobrej jakości olejku eterycznego nie jest taki prosty. Trzeba sobie uświadomić, że pojawia się mnóstwo podróbek, a niektóre firmy liczą wyłącznie na zysk, zapominając przy tym o zapewnieniu wysokiej jakości produktu. Sprawdźmy zatem, jak nie dać się oszukać, i gdzie można kupić prawdziwe olejki eteryczne.

Jakość olejków eterycznych

Warto sobie uświadomić, że na obniżenie jakości wpływa kilka czynników. Znaczenie ma to, z jakich roślin pozyskuje się olejki eteryczne dostępne np w Moja Natura.

Znaczenie mają warunki uprawy. Oczywiste jest, że zastosowanie pestycydów czy innych środków chemicznych drastycznie zmniejsza dobroczynny charakter olejku. Zdarzają się też zafałszowania w postaci rozcieńczenia bądź skażenia, które dość trudno zidentyfikować. Niektórzy dostawcy nie przywiązują również należytej wagi do prawidłowego sposobu przechowywania olejków, a więc z dala od światła (nie tylko słonecznego). To powoduje czasami degradację chemiczną olejku, a tym samym obniżenie skuteczności jego działania. Tak się dzieje np. z bardzo wrażliwym na utlenienie olejkiem pomarańczowym, grapefruitowym czy cytrynowym.

Przy zakupie koniecznie należy też sprawdzić, czy mamy do czynienia z czystym olejkiem eterycznym. Jeżeli na opakowaniu pojawia się określenie np. olejek zapachowy, to oznacza tak naprawdę zupełnie inny produkt niż olejek eteryczny. Ten ostatni zawsze jest pojedynczym olejkiem, i w składzie nie ma żadnych dodatków. Powinna też być podana nazwa łacińska rośliny, z której został on pozyskany. Warto również zwrócić uwagę, jaka część rośliny podlegała destylacji, ponieważ ma to wpływ na zarówno na skład chemiczny, jak i zapach czy działanie. Ponadto ważny jest kraj pochodzenia – nie tyle ze względu na jakość, ile na aromat, który zależy od poziomu nasłonecznienia.

Prawdziwe olejki eteryczne

Wiele osób zastanawia się, gdzie można kupić prawdziwe olejki eteryczne. Możliwości jest tak naprawdę kilka. Jedną z opcji są apteki i punkty apteczne. Olejki eteryczne są również dostępne w sklepach zielarskich, salonach kosmetycznych, gabinetach rehabilitacyjnych czy punktach medycznych. Jednak najczęściej korzysta się z oferty sklepów ze zdrową żywnością oraz produktami bio. W takich miejscach olejki eteryczne zazwyczaj mają certyfikaty potwierdzające ich pochodzenie za zrównoważonych lub ekologicznych upraw. Dzięki temu od razu wiadomo, że mamy do czynienia z produktami rzeczywiście najwyższej jakości. Mogą to być punkty stacjonarne, jednak największy wybór zawsze gwarantują sklepy internetowe jak mojanatura.pl/92-olejki-eteryczne. Każdy olejek ma dokładny opis składu oraz oczywiście działania. To pozwala na spokojnie podjęcie decyzji. Można także liczyć na specjalne promocje.

Warto pamiętać, że w przypadku olejków eterycznych nie należy kierować się wyłącznie ceną. Co więcej, zbyt niska cena świadczy o tym, że dany produkt raczej niekoniecznie jest wysokiej jakości. Jednak wyłącznie oryginalne i naturalne olejki eteryczne zapewniają rzeczywiście dobroczynne działanie na organizm człowieka. Dlatego nie należy szukać najtańszych, ale najlepszych olejków eterycznych, aby cieszyć się ich prozdrowotnymi właściwościami.

Źródło:

Sklep zielarski Moja Natura
ul. Słoneczna 96 
39-200 Dębica 
tel. +48 533 777 543 
info@mojanatura.pl


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku