Skóra jest największym narządem, o złożonej budowie i spełnia wielorakie funkcje. Główną z licznych jej funkcji jest izolacja środowiska wewnętrznego od zewnętrznego, oraz regulacja temperatury ciała. Chroni również organizm przed drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Skóra składa się z trzech warstw - z naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Wygląd i kondycja skóry zależy nie tylko od genetyki, ale także od wielu innych czynników. O wygląd skóry trzeba dbać każdego dnia. Nawet najbardziej wyszukane preparaty kosmetyczne nie zastąpią kompleksowej i systematycznej pielęgnacji cery.

Zachowanie jej zdrowego wyglądu zależy od ogólnego zdrowia, od ilości i poziomu stresu, od sposobu odżywiania, od aktywności ruchowej, od ilości snu. A także od stosowanych kosmetyków.

Nasza skóra jest najbardziej wymagająca po zimie. Dlatego na wiosnę i latem należy szczególnie o nią zadbać. I nie szczędzić jej witaminy A, E, C i D. Ponieważ witaminy te wykazują działanie regeneracyjne, uelastyczniające, nawilżające i regulujące procesy keratynizacji naskórka. Oraz blokują powstawanie szkodliwych związków w skórze.
Dla ładnego i zdrowego wyglądu skóry konieczne jest jej stałe nawilżanie, poprzez spożywanie w ciągu dnia co najmniej 4 - 5 szklanek wody mineralnej. Taką wodą można również myć twarz, dekolt i szyję.

Ważne dla przywrócenia zdrowego wyglądu cerze są kremy witaminowe, które zwierają głównie witaminę A, E, C, D. Ważne też jest to, aby w codziennej diecie dostarczać organizmowi witamin i mikroelementów. A więc nie stronić od warzyw i owoców. Uzupełniać dietę można także preparatami witaminowymi i mineralnymi.

Dobrze działają również na cerę, a zwłaszcza na suchą skórę oleje roślinne. Jak np. olej lniany, ojej migdałowy, olej sojowy, olej słonecznikowy, olej rycynowy. Ponieważ oleje natłuszczają, nawilżają, zmiękczają i wygładzają skórę.

Zmarszczki na skórze są powodem zmartwień zwłaszcza u kobiet. Gdyż każda kobieta chciałaby ciągle wyglądać młodo i atrakcyjnie. O tym, że skóra wygląda młodo odpowiedzialny jest kolagen. Włókna kolagenu tworzą elastyczną sieć, która jest rusztowaniem dla skóry. Lecz po czterdziestym roku życia włókna te zaczynają być coraz bardziej kruche. W końcowej fazie zaczynają zanikać w najbardziej narażonych na zniszczenia miejscach, takich jak twarz, szyja, dłonie. Poprzez zanikanie włókien kolagenowych skóra traci sprężystość i dochodzi do powstawania zmarszczek. Tym bardziej, że do skóry właściwej dociera za mało składników odżywczych, bo starzeje się też warstwa podskórna. I nie jest już ona tak aktywna, jak za młodu. A niedożywienie prowadzi do zwiotczenia i podatności na urazy i podrażnienia.

Wspaniałymi preparatami dla skóry są również kosmetyki dotleniające. Poprawiają one elastyczność skóry, odżywiają ją i dotleniają, uaktywniają procesy komórkowe, wygładzają zmarszczki, przywracają ładne kolory skórze, eliminują toksyny. Bardzo ważnymi preparatami, które należałoby zastosować po zimie są flawonoidy i fitohormony.

  • Flawonoidy jest to grupa związków chemicznych występujących w roślinach i spełniających funkcję barwników, przeciwutleniaczy i naturalnych czynników zabezpieczających przed szkodliwym działaniem owadów, grzybów i szkodliwych promieni słonecznych.
  • Natomiast fitohormony są to hormony roślinne, które także bardzo pozytywnie wpływają na kondycję skóry. Preparaty te stymulują regenerację cery, poprawiają ukrwawienie komórek skóry, nawilżają, eliminują naskórek, poprawiają elastyczność skóry, opóźniają procesy starzenia, odmładzają, działają przeciwzmarszczkowo.

Skóra człowieka nieustannie narażona jest na wiele chorób. Jak łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, trądzik, atopowe zapalenie skóry, grzybica.
Wygląd skóry świadczy o zdrowiu i odporności organizmu. I dlatego łatwo jest rozpoznać po cerze, gdy komuś coś dolega lub jest niewyspany, czy zestresowany.

Kolagen w proszku od Noble Health


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma golonka odtłuszczona
Spalacze t?uszczu

Wersja do druku