W drogeriach i supermarketach mamy ogromny wybór kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry, włosów, paznokci oraz kosmetyków do makijażu. Obecnie coraz więcej osób wraca uwagę na skład kosmetyków. W popularnych kosmetykach pojawia się wiele chemii, często są one szkodliwe dla organizmu ludzkiego. Na szczęście dostępne są kosmetyki naturalne, które można kupić nie tylko w sklepach zielarskich i aptekach, ale też w drogeriach i w sklepach internetowych.

Skład kosmetyków

Główna przewaga kosmetyków naturalnych nad kosmetykami konwencjonalnymi polega na użyciu do produkcji kosmetyków składników roślinnych głównie pochodzenia ekologicznego, olejów roślinnych nierafinowanych, tłoczonych na zimno, podczas gdy do produkcji kosmetyków konwencjonalnych używa się tanich i nieprzyjaznych skórze pochodnych ropy naftowej, stosuje się też parafinę, silikony, oleje mineralne, drażniące detergenty.

Kosmetyki naturalne zawierają cenne składniki odżywcze, które są łatwo przyswajane przez skórę. Zapewniają skórze prawidłowe funkcjonowanie i zabezpieczają ją przed działaniem czynników zewnętrznych powodujących problemy skórne. Zawierają duże ilości antyoksydantów, dzięki czemu bardzo skutecznie zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się skóry, opóźniają powstawanie zmarszczek.  

Skóra stanowi cienką barierę, przez którą przedostają się składniki zawarte w kremach, balsamach, żelach pod prysznic. Część tych składników jest cenna, nawilża i odżywia skórę, dodaje jej blasku, ale część z nich to już silna chemia, która przedostaje się do krwiobiegu i jednocześnie do całego organizmu. Niektóre składniki popularnych kosmetyków mogą powodować nawet choroby nowotworowe.  

Kosmetyki naturalne mają krótki i prosty skład, nie zawierają żadnej chemii, parabenów, sztucznych składników, konserwantów, barwników, substancji zapachowych. W przeciwieństwie do kosmetyków tradycyjnych nie są testowane na zwierzętach. Nie zawierają też żadnych surowców pochodzących od martwych zwierząt, np. kolagenu z ryb czy łoju zwierzęcego.

Uniwersalność zastosowania

Wiele osób wybiera kosmetyki naturalne dla swoich dzieci. Doskonale pielęgnują skórę maluszka nie uczulając jej. W kosmetyki naturalne może zaopatrywać się cała rodzina. Często są to kosmetyki uniwersalne, z jednego specyfiku mogą korzystać wszyscy członkowie rodziny. To całkowicie bezpieczne kosmetyki. Można je stosować od pierwszych dni życia.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku