Przy dobrej lekturze można się zrelaksować i całkowicie stracić poczucie czasu. Jeśli jesteś miłośnikiem dobrych książek, z pewnością masz w domu swoje ulubione miejsce, w którym zwykle oddajesz się lekturze. Jak zaaranżować kącik dla czytelniczego pasjonata, by było przyjemnie i wygodnie?

Wybierając meble do salonu, warto zdecydować się na takie, które uprzyjemnią Ci codzienny relaks z ulubioną lekturą, a także pomogą wyeksponować Twój księgozbiór. Stylowa biblioteczka pełna książek to z pewnością marzenie każdego bibliofila. Co jeszcze przyda się w czytelniczym kąciku? Oto 5 rzeczy, bez których żaden mól książkowy nie może się obyć!

1.   Oświetlenie to podstawa!

Jeśli dużo czytasz, z pewnością doskonale wiesz, jak ważną rolę podczas tej czynności pełni odpowiednie oświetlenie. Oczywiście kącik czytelniczy warto zaplanować w takim miejscu, które jest maksymalnie doświetlone światłem słonecznym (np. przy oknie). Jeśli jednak to niemożliwe lub po prostu lubisz czytać wieczorami, koniecznie zaopatrz się w lampkę do czytania. Może ona mieć postać klasycznej lampki na biurko, np. w stylu retro czy vintage – lub wręcz przeciwnie, inspirowaną nowoczesnym wzornictwem.


Jeśli jednak nie czytasz przy biurku lepszym wyborem będzie stojąca lampa podłogowa, którą możesz postawić obok fotela lub sofy. Jej użyteczność docenisz nie tylko podczas czytania! Nie dość, że stworzy ona przytulny nastrój w salonie, to jeszcze będzie ciekawym elementem dekoracyjnym. Lampy ze zdjęć znajdziesz w ofercie sklepu Black Red White online.


2.   Zagłębianie się w lekturze i… wygodnym fotelu

Najlepsze miejsce do czytania książek to… ulubiony, wygodny fotel. Warto wybrać głęboki, z miękkim siedziskiem, w którym poczujesz się wyjątkowo komfortowo. Idealny fotel dla miłośnika lektury to np. ten w stylu retro czy vintage (masywny, miękki, rodem z babcinego salonu).


Może to być także wygodny fotel lub krzesło tapicerowane w stylu glamour. Tego typu krzesła obite są z reguły miękkim, przyjemnym w dotyku, aksamitnym materiałem. Wygodny fotel lub krzesło tapicerowane możesz ustawić przy biurku lub przy oknie – zależnie od tego, czy wolisz przesiadywać z książką w ręku, czy jednak wolisz rozłożyć ją na blacie.


3.   Dla tych, co wolą przy biurku

Należysz do osób, które podczas lektury zaznaczają fragmenty lub robią notatki? A może po prostu tradycyjnym, szkolnym nawykiem lubisz czytać przy biurku? Wbrew pozorom, to bardzo praktyczny mebel, nie tylko dla uczniów, studentów i osób pracujących w domu. Biurko pomieści w swoich szufladach i szafkach nie tylko ulubione książki, dokumenty i zdjęcia, ale także będzie służyć Ci praktycznym blatem – idealnym miejscem do czytania. Pamiętaj, żeby oświetlić je lampką biurkową (patrz: punkt 1.)


4.   Księgozbiór w zasięgu ręki

Kącik czytelniczy, który łatwo możesz urządzić w salonie czy sypialni, to nie tylko miejsce, w którym siadasz z książką. To także przestrzeń do wyeksponowania Twojego księgozbioru. Oczywiście im bardziej jest on pokaźny, tym bardziej obszernych regałów potrzebujesz. W niektórych domach konieczne jest wygospodarowanie osobnego pomieszczenia – biblioteki, która gromadzi cały domowy zbiór książek.

Jeśli jednak posiadasz przeciętną ilość, z pewnością wystarczy Ci praktyczny i elegancki drewniany regał. Wyeksponujesz w nim grzbiety ulubionych serii wydawniczych. W regale możesz ułożyć także drobne bibeloty w formie dekoracji – np. ramki ze zdjęciami czy figurki. Niektóre z nich mogą pełnić funkcję podpórki dla szeregu książek.


5.   Kubek aromatycznej kawy lub herbaty

Kiedy Twój kącik czytelniczy jest już urządzony, nie pozostaje nic innego, jak tylko zagłębić się w lekturze. Aby celebrować tę chwilę, warto sięgnąć po ulubiony kubek z aromatyczną herbatą lub kawą. Jeśli jeszcze nie masz swojego ulubieńca, koniecznie sprawdź asortyment sklepu Black Red White online – znajdziesz tam wzory, które z pewnością przypadną Ci do gustu.


 

 Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku