Zabiegi medycyny estetycznej cieszą się coraz większą popularnością. Dzięki niej można nie tylko poprawić różnego rodzaju niedoskonałości, ale również leczyć zmiany, które pojawiły się w wyniku przebytych chorób. Wbrew obiegowej opinii na temat przerysowanych efektów zabiegów, obecne trendy w medycynie estetycznej idą w kierunku naturalności. Dla kogo zatem przeznaczone są zabiegi medycyny estetycznej?

Czym zajmuje się medycyna estetyczna?

Nadal medycyna estetyczna często mylona jest z chirurgią plastyczną, a należy tu zaznaczyć, że różnice między obiema specjalizacjami są znaczne. Dotyczy to zarówno ingerencji w ciało pacjenta, wykonywanych procedur, jak i kwestii prawnych. Medycyna estetyczna bowiem zajmuje się wyłącznie drobnymi zabiegami poprawiającymi urodę i wyklucza wprowadzanie stałych zmian ciała, po to by osiągnąć pożądany przez pacjenta efekt. Jej głównym zadaniem jest korekta niedoskonałości i upiększanie. Medycyna estetyczna jako dyscyplina medyczna pojawiła się w latach 70-tych XX wieku, rozwijać zaś zaczęła się w latach 80-tych, wraz z odkryciem “przeciwstarzeniowych” właściwości botoksu. 

Natomiast w przypadku chirurgii plastycznej, zakres zabiegów jest szerszy niż w medycynie estetycznej i są one znacznie bardziej skomplikowane. Nierzadko, do ciała pacjenta wprowadzane są implanty, a w celach plastycznych trwale pozbywa się części kości lub chrząstek. Najbardziej znane zabiegi chirurgii plastycznej to m.in. liposukcja (odsysanie tłuszczu), powiększanie piersi, blepharoplastyka (korekcja powiek) i rhinoplastyka (korekcja nosa). Chirurgia plastyczna rozwijała się z konieczności, wraz z toczącymi się wojnami (w Europie szczególny wpływ na jej rozwój miał kres I i II wojny światowej). 

Coraz więcej Polaków korzysta z zabiegów medycyny estetycznej

Postęp technologiczny idzie w parze wraz z postępem medycznym, czego wyrazem jest wachlarz zabiegów, które korygują najróżniejszego rodzaju defekty oraz eliminują widoczne objawy starzenia się. Ogromne zainteresowanie zabiegami medycyny estetycznej spowodowane jest dążeniem do piękna, kojarzonego głównie z atrakcyjnym wyglądem fizycznym. Nic dziwnego zatem, że coraz więcej osób decyduje się na zabiegi medycyny estetycznej. Ponieważ pozwalają one nie tylko korygować defekty o różnym podłożu, ale także skupić się na działaniach profilaktycznych, które mają zahamować proces starzenia i utraty jędrności skóry. 

Co ważne, zabiegi medycyny estetycznej wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, nie wymagają więc pobytu w szpitalu i długiej rekonwalescencji. Przeprowadza się je w specjalistycznych gabinetach medycyny estetycznej i w żadnym wypadku nie używa się skalpela. Najbardziej inwazyjne są jedynie strzykawki z igłami różnej grubości, za pomocą których aplikowane są substancje odżywcze lub wypełniacze. Poza tym, najczęściej wykorzystywane są właściwości laserów, czy innych specjalistycznych sprzętów. 

Rynek medycyny estetycznej w Polsce wart jest kilkaset milionów złotych rozwija się coraz prężniej, doganiając swoich zagranicznych konkurentów. Co ważne, zdecydowanej zmianie uległo społeczne nastawienie do korekty różnego rodzaju mankamentów urody. Dzięki czemu zabiegi medycyny estetycznej przestają budzić kontrowersje i decyduje się na nie coraz więcej osób, które chcą wyglądać lepiej (aż 77% Polaków rozważa skorzystanie z pomocy medycyny estetycznej, a 23% widzi taką możliwość w przyszłości). Jaki jest profil osoby, która korzysta z nich najczęściej? Otóż w prawie 96% przypadków są to kobiety, zazwyczaj w przedziale wiekowym 40-60 lat. Jednak w gabinetach medycyny estetycznej coraz częściej pojawiają się również panowie decydujący się zwłaszcza na zabiegi, które mają na celu spłycić zmarszczki, zwalczyć łysienie, czy leczyć nadpotliwość.  

Dla kogo zabiegi medycyny estetycznej?

Spektrum zabiegów medycyny estetycznej jest bardzo szerokie. W związku z czym, każdy kto chce pozbyć się defektów urody lub poprawić swój wizerunek powinien skorzystać z usług gabinetów bądź klinik medycyny estetycznej.

Zabiegi medycyny estetycznej są idealną propozycją dla każdego, kto chciałby zadbać o swój wygląd i dobre samopoczucie, bez względu na wiek, czy płeć. Ponieważ nie mają one wielu przeciwwskazań i są całkowicie bezpieczne. Pacjentami gabinetów są zarówno nastolatki, które najczęściej korzystają z zabiegów skoncentrowanych na trądziku, jak i osoby w dojrzałym wieku, którym zależy głównie na zredukowaniu zmarszczek, usunięciu nieestetycznych przebarwień, czy poprawie owalu twarzy.

Najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej

Ważne jest jednak, aby zawsze stawiać na wizytę w gabinecie najwyższej klasy. Ponieważ tylko takie działanie przyniesie oczekiwany efekt, a lekarz medycyny estetycznej będzie mógł dokładnie zapoznać się z konkretnym problemem i zalecić odpowiednie postępowanie. 

Warto pamiętać również o tym, że wszystkie zabiegi medycyny estetycznej mają swoje określone wskazania oraz przeciwwskazania, a ich dobór zależy przede wszystkim od problemu, z którym trzeba się uporać oraz od oczekiwań samego pacjenta. 

Wśród najczęściej wybieranych zabiegów medycyny estetycznej są: mezoterapia, korekcja zmarszczek kwasem hialuronowym lub toksyną botulinową (botoksem), laserowe odmładzanie skóry, usuwanie przebarwień czy korekcja powiek. Spektrum zabiegów jest oczywiście znacznie szersze, wystarczy zapoznać się z ofertą zabiegów medycyny estetycznej np. https://www.klinikaantiaging.pl/kategoria/medycyna-estetyczna/.

Zabiegi medycyny estetycznej dzięki nieinwazyjnym i nowoczesnym technologiom stały się powszechnymi usługami na każdą kieszeń. Skorzystać z nich mogą wszyscy, którzy chcą zadbać o swój wygląd i dobre samopoczucie, niezależnie od płci i wieku. 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku