Lubisz marynarki w kratę, ale nie wiesz, jak zestawić je z pozostałą garderobą? A może nie możesz się do nich przekonać i potrzebujesz kilku dodatkowych argumentów? Sprawdź, czym kierować się podczas tworzenia znakomitej stylizacji w marynarką w kratę w roli głównej!

Marynarka męska w kratę – dla kogo?

Krata w garderobie męskiej przechodziła przez różne etapy. Przez pewien czas kojarzyła się głównie z propozycją dla starszych panów, potem np. ze stylizacją na drwala. Na szczęście obecnie kraty z powodzeniem odnajdują się w eleganckiej odzieży męskiej. Stanowią doskonałe połączenie odrobiny arystokratycznego stylu w nowoczesnej odsłonie, będąc tym samym swoistą zabawą z modą – oczywiście w granicach dobrego smaku. Marynarka męska w kratę może być zarówno nadzwyczaj elegancka i wytworna, jak i bardzo casualowa, co sprawia, że z pewnością znajdziesz ubiór skrojony na miarę swoich potrzeb. Choć wzór sam w sobie jest uniwersalny, to jednak znakomicie podkreśla indywidualizm właściciela tego typu stylizacji.

 

Jakie są rodzaje kraty?

Marynarka męska w kratę może prezentować się niezwykle różnorodnie, co wynika chociażby z mnogości wzorów i typów samych krat. Najpopularniejszym rodzajem jest tzw. kratka księcia Walii, czyli glencheck. Składa się ona z pionowych i poziomych linii przecinających się na tkaninie wraz z drobną pepitką. Zazwyczaj jest czarno-biała, często na niej znajduje się duża krata, tzw. overcheck. Równie chętnie wybieraną kratą jest też windowpane, czyli wyrazisty wzór z szeroko rozstawionych pasów.

 

Marynarka męska w kratę – jaką dobrać resztę garderoby?

To z pewnością jedno z pierwszych pytań, jakie zadają sobie panowie w przypadku wyboru marynarki w kratę. Jako że jest to bardzo mocny wzór, najlepiej wygląda z delikatnymi i jednolitymi koszulami. Klasycznym i zawsze pasującym dodatkiem jest biała koszula z kołnierzykiem. Świetną propozycją są też inne jasne odcienie. Główną zasadą przy tworzeniu stylizacji z marynarką w kratę jest zachowanie podobnej tonacji kolorystycznej – w tym przypadku wyznacza ją głównie krata.

Oczywiście możliwych połączeń jest ogromnie wiele. Jednym z popularniejszych w ostatnim czasie w ramach smart casual jest zestaw składający się z marynarki w kratę, niebieskiej koszuli, spodni męskich chinosów i sztybletów. Spodnie męskie chinosy znakomicie pasują do kraciastych marynarek, nadając stylizacji odrobiny swobody. Podobnie rzecz wygląda w przypadku jeasnów. Krata coraz częściej kojarzona jest z wyrazem miejskiej elegancji, warto więc śmiało bawić się z tym stylem. Zakładając ciemne spodnie, możesz dodać nieco powagi, jasny dół natomiast uzupełnia kompozycję o nutkę nonszalancji, radości i swobody.

Nie można oczywiście zapomnieć o tradycyjnych spodniach w kant. W połączeniu z koszulą stworzysz bardzo oficjalną stylizację, która świetnie wypadnie nawet podczas najbardziej formalnych wydarzeń. Pamiętaj jednak, aby zachować podobne odcienie poszczególnych części garderoby, w przeciwnym razie całość będzie prezentować się nieelegancko.

Nie każdy wie, że bardzo modne jest łączenie ze sobą różnych krat. Można dzięki temu uzyskać znakomity efekt. Najlepszym rozwiązaniem jest miks dużej kraty marynarki garnituru oraz drobnej kraty na koszuli. Tu także obowiązuje zasada podobieństwa barw.

Marynarki męskie w kratę są bardzo modne i wbrew pozorom – naprawdę uniwersalne. Dzięki nim możesz tworzyć wyjątkowe stylizacje zarówno w stylu smart casual, jak i bardziej oficjalne. Wystarczy odpowiednio dobrać pozostałe części garderoby i cieszyć się znakomitym wyglądem przy każdej okazji!


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku