Prowadzisz zdrowy tryb życia? Chciałbyś wzbogacić go dodatkowo o smaczne i posiadające wysokie walory odżywcze napoje? Jeżeli zależy ci na bogactwie witamin i mikroelementów, a chciałbyś uniknąć konserwantów i niepotrzebnego cukru, to powinieneś zdecydować się na wyciskarkę do soku, dzięki której będziesz mógł cieszyć się świeżym i pełnym zdrowia napojem. (fot. materiały prasowe)

Zdrowe sokiJeśli chcesz urozmaicić codzienną dietę i mieć większy wpływ na to, co pijesz, powinieneś zaopatrzyć się w wyciskarkę do soków. To od ciebie będzie zależało, co znajdzie się w twojej szklance. Będziesz mieć pewność, że napój powstał tylko ze starannie dobranych owoców lub warzyw, bez dodatku cukru, sztucznych barwników i innych szkodliwych substancji, które bardzo często występują w gotowych produktach, dostępnych w sklepie. Dzięki temu będziesz mógł nie tylko dostarczać swojemu organizmowi niezbędnych mikroelementów, ale również ograniczysz spożycie cukru, który ma bardzo niekorzystny wpływ na organizm i jest jednym z wielu elementów przyczyniających się do wzrostu niechcianej tkanki tłuszczowej.

Wyciskarka a sokowirówka

Wybierając wyciskarkę do soków, powinieneś na początku odróżnić ją od sokowirówki. Choć oba urządzenia mają za zadanie dostarczenie soków z owoców i warzyw, to zasada ich działania, jak i efekt, znacząco różnią się od siebie.

Wyciskarki miażdżą i zgniatają owoce dzięki zainstalowanemu w nich ślimakowi, a cały proces odbywa się powoli, co pozwala na uzyskanie gęstego, aromatycznego soku. Jest on bogaty w witaminy i inne składniki mineralne, a sam proces jego tworzenia jest wydajniejszy. Sokowirówka posiada z kolei drobne ostrza, które pracują szybko. Skutkuje to pocięciem owoców lub warzyw na mniejsze elementy, przez co w efekcie otrzymujemy rozwarstwiający się sok, który zawiera znacznie mniej witamin i substancji odżywczych.

Rodzaje wyciskarek

Wolnoobrotowe wyciskarki do soków można podzielić na dwie grupy: poziome i pionowe. Pozioma bardziej sprawdzi się, jeżeli poza warzywami i owocami zamierzamy mielić w niej mięso, czy przygotowywać domowej roboty makaron. Z kolei pionowa zajmuje dużo mniej miejsca i lepiej sprawdzi się do wyciskania owoców i warzyw.

Jeżeli już zdecydowałeś, która będzie dla ciebie najbardziej odpowiednia, to nie pozostaje nic innego, jak sprawdzić, czy konkretne parametry danej wyciskarki będą odpowiednie do zaplanowanych przez ciebie działań. Warto wziąć pod uwagę przede wszystkim materiał wykonania, jak również moc silnika. Im wyższa, tym będziesz miał większą pewność, że nie uszkodzi się on podczas pracy z twardszymi warzywami. Zwróć również uwagę, czy materiał, z którego wykonana jest wyciskarka, to stal nierdzewna.

Warto także zwrócić uwagę na wykonanie wyciskarki i posiadane przez nią elementy. Najlepiej wybrać taką, która będzie łatwa w czyszczeniu, w przeciwnym razie będziesz musiał spędzić sporo czasu na jej doczyszczaniu, a to może już być zniechęcające do jej używania.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku