Wiosna to często czas na podjęcie nowego hobby. Choć czas społecznej izolacji nie sprzyja, możesz już dziś przygotować się do nowej aktywności. Jeśli chcesz rozpocząć w tym sezonie swoją przygodę z jazdą konną, dowiedz się, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo. Możesz już teraz zakupić niezbędne akcesoria, by kiedy tylko czas na to pozwoli, od razu udać się na pierwsze lekcje.

Jazda konna – czy to bezpieczne?

Decydując się na jazdę konną, z pewnością masz świadomość, że będziesz obcować ze zwierzęciem o sporej masie. Na początku swojej przygody z hippiką będziesz doskonalić swoje umiejętności pod czujnym okiem trenera. Nie oznacza to jednak, że wyeliminuje to ryzyko nieprzewidzianych wydarzeń w 100%. Koń w wielu sytuacjach może się przestraszyć i zachować w taki sposób, który trudno będzie opanować. Zawsze istnieje też prawdopodobieństwo, że zwierzę potknie się lub najzwyczajniej zrzuci Cię z grzbietu. W początkowym etapie nauki niektórzy mogą mieć również problemy z opanowaniem równowagi w siodle, co będzie sprzyjać upadkom. Warto być na nie przygotowanym i zawsze wybierać się na trening z odpowiednimi elementami ochronnymi. Oprócz jakościowej odzieży i butów zapewniających maksimum bezpieczeństwa warto postawić na kilka pomocnych akcesoriów.

Kask

Bez kasku na konie ani rusz! Kask lub toczek to obowiązkowy element stroju jeźdźca. Z jednej strony chroni naszą głowę w czasie wypadków, z drugiej jest też bardzo pomocny, kiedy zapuszczamy się w teren, już na dalszym etapie nauki – chroni przed zadrapaniami i uszkodzeniami, np. przez gałęzie drzew. Zarówno kask, jak i toczek powinny mieć daszek, który ochroni nas przed rażącym słońcem. Warto wybierać tylko sprawdzone produkty, które posiadają odpowiednie atesty i są przeznaczone do jazdy konnej. Należy również odpowiednio dobrać ich rozmiar i zawsze stawiać na kaski z regulacją. Maksimum komfortu zapewnią nam egzemplarze z wentylacją. Profesjonalne kaski do jazdy konnej oferuje np. sklep jeździecki Horseway.

Kamizelka ochronna

Oprócz głowy musimy chronić nasz korpus. W trakcie upadku z konia może dojść do niebezpiecznych zdarzeń. Zminimalizujemy ich skutki, jeśli będziemy wyposażeni w kamizelkę ochronną do jazdy konnej. Poszczególne modele różnią się między sobą fasonem czy materiałem wykonania. Zawsze wybierajmy jednak te z certyfikatami producentów, które potwierdzają odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, aby były one dla nas po prostu komfortowe. W letnich miesiącach powinny np. wydajnie odprowadzać ciepło.

Dodatkowa ochrona i środki bezpieczeństwa

Odpowiednio dopasowane bryczesy oraz buty do jazdy konnej będą chronić nasze nogi. Trzeba jednak zadbać o dodatkowe akcesoria, zwłaszcza na początkowym etapie nauki, kiedy upadki mogą należeć do codzienności. Warto również pomyśleć o zabezpieczeniu dłoni, czyli o zakupie rękawiczek. Powinny one mieć wzmocnione palce w miejscu trzymania wodzy. Jeśli zależy nam na ich stabilności, warto wybierać te z zapięciami na rzep. Niezwykle przydatne będą także elementy odblaskowe, które zwiększają widoczność, a tym samym bezpieczeństwo podczas jazdy w terenie.

Jazda konna to sport o podwyższonym ryzyku. Obcując z koniem, musimy liczyć się z nieprzewidzianymi sytuacjami. Nie zmienia to jednak faktu, że jeździectwo sprawia dużo frajdy, a przy zachowaniu wszystkich zasad i zgromadzeniu odpowiedniego wyposażenia znacznie minimalizujemy ryzyko nieprzyjemnych sytuacji.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma Polędwica z dorsza gotowana

Wersja do druku