Budowa twoich warg sromowych utrudnia ci współżycie lub uprawianie sportu? Miewasz ich bolesne otarcia lub infekcje miejsc intymnych? A może mają po prostu niezadowalający wygląd, który odbiera ci pewność siebie? Przerośnięte wargi sromowe, jak również ich inne niedoskonałości,  mogą być źródłem wielu problemów. Dowiedz się zatem, czym jest labioplastyka i jak może ci ona pomóc.


Wiele kobiet cierpi z powodu przerośniętych warg sromowych, które są narażone na częste otarcia, zaczerwienia czy nawet bolesne rany. Zbyt duże wargi ocierają się o bieliznę lub spodnie pozostawiając po sobie podrażnienia, z których może sączyć się nawet krew. Duży dyskomfort odczuwają zwłaszcza kobiety uprawiające sport; z powodu bolesnych ran wiele pań ogranicza lub całkowicie rezygnuje z aktywnego stylu życia. Przerośnięte wargi sromowe mogą też utrudniać współżycie; członek może wciągać do pochwy zbyt duże fałdy skóry, powodując przy tym ogromny ból. W przerośniętych fałdach skóry, ze względu na ich utrudnioną higienę, mogą też namnażać się bakterie prowadzące do licznych infekcji. Wszystkie te problemy pomoże rozwiązać labioplastyka.

Co to jest labioplastyka?

Labioplastyka to zabieg z zakresu chirurgii plastycznej, którego celem jest korekta warg sromowych większych (labiomajoroplastyka) lub mniejszych (labiominoroplastyka). Operacja umożliwia zmianę długości, wielkości, a nawet ich kształtu. Jej istota jest bardzo prosta i polega na usunięciu nadmiaru skóry, tkanki podskórnej i tkanki tłuszczowej do wcześniej ustalonego marginesu. Następnie, zwykle przy zastosowaniu szwu wchłanialnego, zszywa się skórę oraz tkankę podskórną. Pobyt w klinice po zabiegu nie trwa długo, najczęściej zaledwie jeden dzień, przy czym po jego wykonaniu trzeba liczyć się z absencją seksualną. Ta ostatnia, w zależności od zaleceń lekarza, może potrwać od dwóch do sześciu tygodni.

Kiedy warto skorzystać labioplastyki?

Labioplastyka pozwala uporać się z wieloma problemami, które przedstawiono we wstępie artykułu. Warto ją wykonać w razie kłopotów zdrowotnych, jak również ze względu na kwestie estetyczne. Na zabieg decydują się zwłaszcza panie z przerośniętymi wargami sromowymi, które mogą w ten sposób zmniejszyć ich rozmiar oraz kształt. Dzięki niemu zapobiegną otarciom czy infekcjom, jak również poprawią komfort życia seksualnego.

Labioplastyka sprawdza się też u kobiet, które przebyły ciężki poród, czy też doznały jakiegoś urazu warg sromowych, który poważnie wpłynął na ich wygląd. Korzystają z niego także panie po piercingu, czy też borykające się z częstymi infekcjami lub zaburzeniami hormonalnymi. Poza tym, jest stosowany w przypadku zmiany płci, gdzie pozwala uzyskać nieistniejące wcześniej wargi sromowe.

Labioplastyka nie zawsze możliwa

Labioplastyka pozwala pozbyć się problemów zdrowotnych, jak również zyskać pewność siebie, jakże potrzebną do prowadzenia satysfakcjonującego życia seksualnego. Trzeba jednak zaznaczyć, że wykonanie takiego zabiegu niestety nie zawsze jest możliwe. Podobnie jak w przypadku każdego innego zabiegu chirurgicznego, jest ona problematyczna u kobiet mających kłopoty z krzepliwością krwi. Bezwzględne przeciwwskazanie stanowią też niektóre choroby ginekologiczne, zwłaszcza nowotworowe.

Warto zaznaczyć, że możliwa jest też labioplastyka laserowa, którą wykonuje się bez użycia skalpela. O wyborze techniki zabiegu zawsze decyduje jednak lekarz, po uprzednim dokładnym zbadaniu pacjentki i poznaniu jej oczekiwań.

Niezależnie kto i z jakiego powodu chce skorzystać z labioplastyki, powinien najpierw szerzej zapoznać się z tego typu zabiegiem. Niezbędną wiedzę w tym zakresie znajdzie pod adresem: https://medifem.pl/ginekologia-plastyczna-chirurgia/labioplastyka/.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Przebieranki ???kowe

Wersja do druku