W kategorii najbardziej popularnych kosmetyków do pielęgnacji twarzy od miesięcy króluje serum. Sięgamy po nie chętnie, bo wierzymy, że skoncentrowana siła składników zadba o naszą cerę lepiej niż krem. Czy aby na pewno to dobra zmiana?

W pielęgnacji ważne jest kompleksowe działanie i stosowanie kosmetyków, które są skuteczne, ale też mają uzupełniające się właściwości. Dwoma najpopularniejszymi są krem i serum do twarzy.

Krem do twarzy vs. serum do twarzy

Czym różnią się od siebie te dwa, równie chętnie wybierane w codziennej pielęgnacji kosmetyki?

  • Krem do twarzy – ma gęstszą formułę i jest mniej skoncentrowany, a mimo to może skutecznie zadbać o nawilżenie i odżywienie skóry twarzy. W zależności od tego, jakie są składniki kremu, może mieć różne właściwości: od standardowej pielęgnacji, przez wzmacnianie naczynek, aż po działanie anti-age i odmładzanie cery.
  • Serum do twarzy – najczęściej ma wodnistą formułę i jest mocno skoncentrowane, dlatego w każdej jego kropli kryje się więcej składników odżywczych niż w kremie. Wnika w głąb skóry i działa dużo silniej niż krem (otulający cerę ochronną i pielęgnującą warstwą). Serum należy dobierać do potrzeb i problemów skóry np. to z kwasem hialuronowym na przesuszoną cerę, a z witaminą C na przebarwienia.

Czy serum jest lepsze od kremu?

Czytając te opisy, łatwo dojść do wniosku, że serum do twarzy oferuje więcej niż krem. Jest bardziej skoncentrowane, czyli w każdej jego kropli jest więcej cennych składników aktywnych niż w jednej porcji kremu. Dzięki temu używamy mniej produktu, a dajemy naszej skórze więcej.

Serum do twarzy to też kosmetyk o sprecyzowanym działaniu – odpowiada na konkretne problemy cery jak trądzik, przebarwienia, zmarszczki. Krem ma dużo bardziej ogólne zastosowanie i przede wszystkim spełnia funkcję ochronną, nie skupiając się na działaniu na konkretny problem.

Wobec tego pojawia się jedno pytanie.

Czy można zamienić krem na serum?

Serum działa silniej niż krem do twarzy, ale prawda jest taka, że oba te kosmetyki spełniają inne zadanie. Odpowiedź brzmi więc: nie.

Funkcją serum jest pielęgnacja i rewitalizacja od środka – wnika do głębokich warstw skóry i działa na konkretne problemy z cerą. Krem jest natomiast produktem o powierzchownym, ale ważnym działaniu – otula skórę ochronną warstwą okluzyjną, dzięki której nie tracimy nawilżenia i składników odżywczych.

To ważne!

Krem i serum do twarzy warto stosować razem. Tylko w ten sposób codzienna pielęgnacja będzie kompleksowa i pełna. Dlaczego ten pielęgnacyjny duet działa tak dobrze?

Serum wnika tam, gdzie nie dotrze krem i zapewnia skórze rewitalizację od środka. Działa silniej i rozwiązuje większość problemów ze skórą. Podczas gdy krem zapewnia serum możliwość działania bez obaw, że skóra szybko wytraci dostarczone jej nawilżenie i składniki odżywcze. Stanowi barierę ochronną i tarczę, pod którą serum może działać lepiej i mocniej.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku