Dzielenie się prezentami to czynność, która jednych wprawia w stres, innych w jak najlepszy nastrój. Większość z nas uwielbia otrzymywać prezenty, a są też tacy, którzy jeszcze bardziej lubią je kupować. Wybór prezentu to działanie, które wymaga inteligencji, empatii, czasu i głębokiego zastanowienia. Dobrze też, gdy dobrze znamy osobę, której go kupujemy, a przecież nie zawsze tak jest. Nawet bliska znajomość nie gwarantuje, że wybór będzie optymalny.

Kupujemy prezent dla nastolatka

Tylko pozornie kupowanie prezentu dla nastolatka jest prostym zadaniem. Jeżeli wykluczymy tak banalne propozycje jak płyta z przypadkową muzyką, krawaty, skarpety, koszule i małe AGD/IT niewiele już jesteśmy w stanie zaproponować. Tymczasem zawsze warto sięgać po nieoczywiste rozwiązania, nawet wtedy, gdy wiążą się one z ryzykiem fiaska. Jeżeli wszystko nam mówi, że wymyślony przez nas prezent chociaż na chwilę spotka się z zainteresowaniem, to warto. 

Może nie koniecznie jako prezent na osiemnaste urodziny, ale na każde inne warto zdecydować się na klasykę, czyli pięknie wydaną książkę. W ostatnich latach półki z książkami w księgarniach uginają się od kolejnych nowości. Nie śledząc dokładnie upodobań czytelniczych nastolatka i oferty księgarni bardzo trudno wybrać właściwy tytuł. Dlatego dobrym rozwiązaniem i sprawdzającym się w prawie każdych okolicznościach są podręczniki szkolne. Jednak nie te znajdujące się na liście obowiązkowej. Istnieje cała grupa kultowych podręczników szkolnych, które nie tylko pomagają przebrnąć przez szkołę i maturę, ale ich znajomość gwarantuje dostanie się na studia. 

Kultowe podręczniki szkolne na prezent

Z całą pewnością jednym z takich podręczników jest Biologia Claude'a Ville’ego. To książka, która jak żadna inna na tym etapie kształcenia rozwija znajomość biologii, a przede wszystkim wyjaśnia, ułatwia i przygotowuje gruntownie do dalszej nauki. Podobne cechy posiada słynna Historia Filozofii Władysława Tatarkiewicza, 3 tomy, które stanowią podstawę wykształcenia każdego filologa i filozofa. Przyszłym architektom czy historykom sztuki warto sprezentować Style w architekturze Wilfrieda Kocha, pozycję, która gładko i sprawnie przeprowadzi przez historię światowej architektury i da podstawy porządkujące wiedzę o tej dziedzinie. Dla miłośników sztuki ważną pozycją będzie dzieło Ernsta Gombricha - O sztuce. 

Nieobowiązkowe, ale niezwykle wartościowe i kształcące podręczniki szkolne pomagają pogłębiać zainteresowania, ale też bardzo często wskazują życiowe ścieżki i powołanie - warto wziąć pod uwagę również taki prezent dla nastolatka.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku