Cera sucha, normalna, tłusta czy atopowa? Już we wczesnej młodości warto definiować swój typ skóry i zadbać o odpowiednio dobrane do niej produkty kosmetyczne. Jak dokonać wyboru? Na co zwrócić uwagę? Które rozwiązanie zastosować? Podpowiadamy, jak najlepiej zadbać o skórę twarzy.

Cera sucha i atopowa

Cera sucha może być naturalną cechą, ale i mieć podłoże zdrowotne. Jeśli nie tylko Twoja cera, ale i cała skóra bywa przesuszona zaledwie od czasu do czasu, zwróć uwagę na kosmetyki używane do codziennej pielęgnacji: szampony, płyny pod prysznic, żele do twarzy czy kolorowe akcesoria do makijażu. Wszystkie one mogą wpływać na pogorszenie się poziomu nawilżenia skóry. Ale nie tylko one. Problem może mieć związek również ze stanem wody, w jakiej zażywasz codziennych kąpieli. Zwróć też uwagę, czy wypijasz odpowiedną ilość płynów dziennie. Nawodnienie od wewnątrz również jest bardzo istotne.

Jeśli jednak problem przesuszenia pojawia się jedynie na skóry twarzy, do czynienia mamy najpewniej z suchą cerą. Tutaj kosmetyki do twarzy odgrywają ogromną rolę. Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego kremu, który należy stosować zarówno w wersji na dzień, jak i na noc. Powinien być bogaty w składniki nawadniające i łagodzące. Mądrze jest również zainwestować w dobrej jakości krem pod oczy – skóra tutaj jest wyjątkowa cienka i delikatna. Jeśli Twoja cera ma dodatkowo cechy atopowe, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja dermatologiczna i dobranie specjalistycznych preparatów.

Cera normalna i tłusta

Cera normalna jest mniej wymagająca. Kosmetyki do twarzy należy dobierać, analizując ich skład. Istotne jest, by krem był odpowiedni zarówno na dzień, jak i na noc. Możemy też zainwestować dwa odrębne produkty. Ten pierwszy zwykle ma bowiem lżejszą konsystencję, szybko się wchłania i sprawdza się jako baza pod makijaż. Drugi zaś zwykle jest bardziej tłusty i cięższy, a przez to intensywnie regeneruje skórę całą noc. Zwróć uwagę na kremy pod oczy – są one niezbędnym kosmetykiem, który zapewni Ci świeży wygląd nawet po całonocnej imprezie, pracy do późna czy zarwanej z ulubionym serialem nocy.

Jeśli natomiast chodzi o cerę tłustą, najczęściej objawia się ona przez błyszczące czoło, nos czy brodę. To nadmiar sebum, które powoduje nadmierne świecie się twarzy. Przy takim typie cery należy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu przez regularne przyjmowanie płynów, a także dobrane odpowiednio do swojej cery kremy. Powinny być bogate w składniki nawilżające. Cera tłusta potrzebuje nawodnienia. Nadmierne wysuszanie jej kosmetykami tylko zmotywuje gruczoły łojowe do wzmożonej pracy i, w efekcie, problem tylko się pogłębi. Zwróć uwagę też na oznaczenia wiekowe na opakowaniach – jeśli jesteś dojrzałą kobietą, kosmetyki powinny być przeznaczone do dojrzałej cery.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku