Chyba każdemu z nas zdarzyła się już sytuacja, że zgubił receptę. W takim momencie nie pozostaje nic innego, jak ponownie pójść do lekarza i poprosić o nową, przy czym jest to strata czasu nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla lekarza. Dlatego też doskonałym wyborem wydają się e-recepty, które są papierowym odpowiednikiem tej zwykłej, a co ważne od 8 stycznia 2020 roku lekarze mają obowiązek wystawiania tylko i wyłącznie elektronicznych recept. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam najważniejsze informacje na ten temat.

E-recepta – co musisz wiedzieć?

Oczywiście nie jest tak, że recepty papierowe znikną. Będą jednak wystawiane tylko i wyłącznie w określonych przypadkach. Natomiast zdecydowana większość pacjentów otrzyma receptę w formie elektronicznej. Aby odebrać lek z apteki wystarczy tylko podać czterocyfrowy kod, który otrzymuje się SMS-em bądź e-mailem albo przedstawić wydruk informacyjny. Warto tutaj zauważyć, że e-recepta zawiera informacje dotyczące leku i wszystkie informacje na ten temat zostają zapisane na internetowym koncie pacjenta. Elektroniczny zapis przekazywany jest dzięki specjalnemu systemowi i droga przekazu zawsze jest taka sama, czyli od lekarza do farmaceuty, a następnie do Narodowego Funduszu Zdrowia.

W jaki sposób można dostać e-receptę?

E-receptę można otrzymać od lekarza na dwa sposoby. Na samym początku lekarz, korzystając ze specjalnego systemu, wystawia e-receptę. Z kolei pacjent otrzymuje SMS-em 4-cyfrowy kod, który podaje w aptece wraz z numerem PESEL. Można także otrzymać e-receptę e-mailem w pliku pdf. Wtedy taka recepta posiada specjalny kod kreskowy, który wystarczy pokazać w aptece. Aby skorzystać z takich możliwości należy wcześniej aktywować internetowe konto pacjenta. Trzeba tutaj jeszcze pamiętać, że lekarz ma obowiązek udostępnić wydruk informacyjny na żądanie pacjenta.

E-recepta w aptece internetowej

Co także bardzo ważne z e-recepty można korzystać w aptece internetowej. Oczywiście wcześniej należy założyć konto i potwierdzić swoje dane osobowe. Następnie tryb postępowania jest taki sam, czyli podaje się numer i uwierzytelnia numerem PESEL. Takie rozwiązanie niewątpliwie jest bardzo wygodne, a jednocześnie bezpieczne. Nawet, gdy pacjent zgubi wydruk od lekarza nie musi się obawiać, gdyż e-recepta znajduje się w systemie. Do kolejnych zalet można zaliczyć fakt, iż wykupić leki można w różnych aptekach bez konieczności otrzymywania odpisu. Musimy tu jeszcze wspomnieć o tym, że dzięki wprowadzeniu e-recept znacząco powinny zmniejszyć się kolejki, gdyż pacjenci, którzy kontynuują leczenie mogą otrzymywać e-receptę, nawet po konsultacji telefonicznej z lekarzem specjalistą. Takie rozwiązanie jest wygodne jeszcze z jednego powodu. Otóż leki z e-recepty może odebrać dowolna osoba, czyli bliski pacjenta. Wystarczy, że zna kod odbioru i jego PESEL.

O zagrożeniach wynikających ze stosowania e-recept zdań kilka

Niewątpliwie stosowanie e-recept jest wygodne. Ale za tą wygodą stoi cały system. Warto zastanowić się co się stanie, jeżeli nie będzie działał prawidłowo. Jednak to nie jedyne zagrożenie. Otóż starsi lekarze bardzo często nie potrafią obsługiwać systemu, a jednocześnie nie chcą nauczyć się tego rozwiązania, szczególnie gdy są blisko przejścia na emeryturę. Również przychodnie w wielu przypadkach nie są odpowiednio przygotowane. Warto zauważyć, że pod koniec 2019 roku do tej platformy było podłączonych zaledwie 55% polskich placówek służby zdrowia. Oczywiście są sytuacje, gdy lekarz może wystawić tradycyjną receptę. Dzieje się tak w przypadku importu docelowego, a także w przypadku osób o nieustalonej tożsamości. Do końca 2020 roku dotyczy to także recept transgranicznych bądź też gdy lekarz wystawia receptę dla siebie samego bądź swojej rodziny. W przypadku braku dostępu do systemu, spowodowanego np. awarią czy brakiem Internetu, również konieczne jest korzystanie z wersji papierowej.

E-recepty niewątpliwie są bardzo wygodne i wielu pacjentów chwali takie rozwiązania. Niewątpliwie to oszczędność czasu zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy, jednak e-recepty mogą być pewnym utrudnieniem dla osób starszych.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Telefon Samsung

Wersja do druku