Przeprowadzka jest dużym i pracochłonnym przedsięwzięciem. Wiąże się bowiem z pakowaniem rzeczy i różnych przedmiotów oraz wynoszeniem mebli. Jedną z trudniejszych spraw jest przewiezienie tego wszystkiego do nowego miejsca zamieszkania albo do nowej siedziby firmy, szczególnie wtedy, kiedy znajdują się one w innym mieście. Przewóz swojego dobytku wymaga poświęcenia temu czasu i energii, wiązać się może również z dużym trudem. Dlatego też wiele osób decyduje się na wynajęcie do pomocy przy przeprowadzce profesjonalistów, to znaczy firmy przeprowadzkowej.

Przeprowadzka do innego miasta w Polsce - jak ją zorganizować?

Przygotowania należy zacząć na około dwa miesiące przed planowanym terminem przeprowadzki. Powinno odbyć się to w następujących krokach:

 1. Porządki. Aby ograniczyć ilość przewożonych rzeczy, warto jest je odpowiednio posegregować, dzieląc na te: zabierane ze sobą, sprzedawane, oddawane na cele charytatywne i wyrzucane. Pomóc może także wcześniejsze wykorzystanie nagromadzonych zapasów jedzenia, chemii oraz kosmetyków.
 2. Planowanie. Na kilka tygodni przed zmianą miejsca zamieszkania należy zorganizować transport mebli z firmą przeprowadzkową (ustalając dogodny dla obu stron termin).
 3. Na około miesiąc przed przeprowadzką można przygotować jej szczegółowy plan i zacząć pakować najmniej potrzebne rzeczy (np. pamiątki, pościel i ubrania z innego sezonu).
 4. Na dwa tygodnie przed przewozem rzeczy dobrze jest zacząć wykorzystywać zapasy jedzenia. Można zacząć też pakowanie rzeczy z najrzadziej użytkowanych pomieszczeń.
 5. Na kilka dni przed przeprowadzką należy spakować ubrania i rzeczy z sypialni, na koniec zaś te najbardziej potrzebne z kuchni i łazienki. Należy też spakować bagaż podręczny (na pierwszą noc w nowym miejscu).

Przy takich działaniach w dniu przeprowadzki zostanie już tylko noszenie paczek, mebli i sprzętu AGD.

Przewóz mebli przy pomocy firmy przeprowadzkowej

Niekiedy wydaje się, że samodzielna przeprowadzka będzie opcją najtańszą. Jednak trzeba wziąć pod uwagę to, że zazwyczaj nie ma się do dyspozycji większego samochodu (który pomieści mniejsze pakunki oraz duże gabaryty). Sprawia to, że pomiędzy dwoma lokalizacjami trzeba kursować przynajmniej kilkukrotnie, co jest mało opłacalne (jeśli chodzi o paliwo) - szczególnie, jeśli znajdują się one w dwóch różnych miastach. Co więcej, przewóz rzeczy "na własną rękę" nie daje gwarancji bezpieczeństwa transportowanych przedmiotów, ponieważ po prostu nie wie się do końca, jak o nie zadbać. Nie zawsze ma się też sprzęt potrzebny do ich znoszenia z wyższych pięter. Wszystko to sprawia, że czas przeprowadzki się wydłuża, a ewentualne straty materialne oraz opłaty za benzynę podnoszą całkowite koszty przedsięwzięcia. Dlatego kiedy więc planuje się przeprowadzkę do innego kraju czy miasta: domu, mieszkania, sklepu, firmy, przedsiębiorstwa czy dowolnej instytucji, najlepszym rozwiązaniem staje się wynajem profesjonalnej firmy transportowej, która będzie mieć do dyspozycji sprzęt do przenoszenia gabarytów, samochody dostawcze (z możliwością przypięcia rzeczy do burt), a także doświadczenie w pakowaniu. 

Koszt transportu mebli z firmą przeprowadzkową

Cena tego rodzaju usług zależna jest od kilku czynników. Oczywiście tym najistotniejszym jest odległość, jaka dzieli dawne miejsce zamieszkania od nowego (czyli kilometry, które będą pokonywać pojazdy transportowe). Całościowa wycena transportu mebli i innych przedmiotów oraz przewozu ponadgabarytowego jest ustalana indywidualnie i zależy również od:

 • ilości przewożonych rzeczy,
 • liczby pracowników firmy, którzy będą potrzebni do załadunku i rozładunku rzeczy, 
 • ilości oraz wielkości (w tym powierzchni załadunkowej) samochodów potrzebnych do wykonania przeprowadzki,
 • czasu niezbędnego do dojechania w określone miejsca,
 • konieczności opłat za autostrady, 
 • opłat parkingowych oraz czasu rozładunku rzeczy.

Firma transportowa zapewnia różne możliwości dopasowania swoich usług do konkretnych potrzeb. Pracownicy zajmują się zaś załadunkiem, rozładunkiem i wnoszeniem mienia. Specjaliści od przewozu rzeczy przy przeprowadzkach dbają również o to, by wszystkie pakunki, meble czy sprzęt AGD zostały przewiezione bezpieczne i bez żadnych uszkodzeń. Pomoc fachowców ułatwia przeprowadzkę i skraca czas jej trwania.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku