Soczewki cylindryczne, zwane również soczewkami torycznymi, są alternatywą dla klasycznych szkieł cylindrycznych. Są one wykorzystywane do korygowania jednej z najpopularniejszych wad wzroku – astygmatyzmu. Odpowiednio dopasowane przez specjalistę potrafią poprawić jakość widzenia. Na czym polega astygmatyzm? Czym charakteryzują się soczewki cylindryczne?

Jak rozpoznać astygmatyzm?

Astygmatyzm oprócz daleko- i krótkowzroczność jest wadą wzorku, która jest często bagatelizowana, ale też niełatwa do wykrycia. Może objawiać się już w okresie dziecięcym, a nie leczona niekiedy niebezpiecznie się pogłębia. Trudność w zdiagnozowaniu tej przypadłości polega na tym, że niejednokrotnie występuje razem z innymi wadami wzroku np. krótkowzrocznością, dalekowzrocznością, a nawet zaćmą. Soczewki cylindryczne są bardzo ważne w korygowaniu astygmatyzmu, jednak istotne jest również to, aby jak najszybciej rozpoznać oznaki i skonsultować je ze specjalistą.

Objawy astygmatyzmu:

  1. Niewyraźne widzenie przedmiotów z daleka lub z bliska

  2. Zaburzone widzenie linii pionowych lub poziomych

  3. Częste zmęczenie i mrużenie oczu

  4. Bóle głowy

Czy soczewki cylindryczne leczą astygmatyzm?

Soczewki cylindryczne, które zastępują szkła cylindryczne, są przeznaczone do korekcji astygmatyzmu, ponieważ ich specjalna budowa idealnie dopasowuje się do krzywizny rogówki. Ten efekt zapewnia ostrość pod każdym kątem i znacznie poprawia jakość widzenia. Aby kontrolować wadę i nie dopuścić do jej pogłębienia, należy regularnie stosować soczewki tego typu. Jest to szczególnie ważne, gdy astygmatyzmowi towarzyszy krótko- i dalekowzroczność. W takiej sytuacji niewłaściwa regulacja wzroku może powodować nawet ból oczu i głowy, szczególnie podczas wytężonej pracy przy komputerze lub w trakcie jazdy samochodem.

Jak wybrać soczewki cylindryczne?

Konsultacja ze specjalistą pozwala zdiagnozować astygmatyzm oraz dokładnie zbadać wadę, która nie zawsze wygląda tak samo w obu oczach - często pojawiają się różnice między nimi. W przypadku, gdy osoba musi korygować swój wzrok poprzez soczewki cylindryczne, ma do wyboru wiele wersji. Różnią się pod względem użytego materiału, jak i sposobu noszenia.

Soczewki cylindryczne ze względu na wykonanie można podzielić na:

  • hydrożelowe

  • silikonowo-hydrożelowe

Oba typy cechuje doskonała przepuszczalność tlenu, wysoka miękkość i perfekcyjne nawilżenie powierzchni oka. Soczewki silikonowo – hydrożelowe są produktem nowszej generacji.

Soczewki cylindryczne występują jako:

  • soczewki jednodniowe

  • soczewki dwutygodniowe

  • soczewki miesięczne

Soczewki jednodniowe to najzdrowsze rozwiązanie, ponadto doskonale sprawdzają się przy okazjonalnym użytkowaniu. Modele dwutygodniowe i miesięczne są wygodniejsze ze względu na możliwość noszenia przez dłuższy czas, bez potrzeby wyciągania z oczu (niektóre soczewki należy wyjmować i przechowywać w płynie).

Możliwość znalezienia odpowiedniego specjalisty i wiele wskazówek dotyczących wyboru soczewek (także cylindrycznych), można znaleźć na stronie https://mojepierwszesoczewki.pl/


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku