Każdy, kto ma do wykonania jakieś ważne zadanie i nie jest w stanie skupić na nim uwagi, wie, jak bardzo uciążliwe mogą być problemy z koncentracją. Kiedy się pojawiają, spada efektywność myślenia, rozwiązywanie problemów staje się trudniejsze, pojawia się dodatkowy stres i problemy z pamięcią oraz snem. Im bardziej się staramy, tym gorzej nam wychodzi, spadają wyniki w nauce i pracy, a czasu na zrobienie tego, co musimy zrobić, jest jakby coraz mniej.

Skąd biorą się problemy z koncentracją?

Powodów pojawienia się problemów ze skupieniem uwagi może być wiele. Najczęściej są to stres, zmęczenie, brak lub niedostateczna ilość snu, a także niewystarczająca ilość składników odżywczych ważnych do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Powodem, dla którego spada koncentracja, może być też nieodpowiednie nawodnienie organizmu. Woda jest konieczna do życia, a jej odpowiedni poziom w organizmie jest też niezbędny do prawidłowej pracy mózgu.

To w wodzie rozpuszczone są elektrolity odpowiedzialne za pracę neuronów, która polega na przekazywaniu impulsów nerwowych. Powinniśmy pić przynajmniej 2 litry wody mineralnej dziennie, a w niektórych przypadkach warto dodatkowo rozważyć przyjmowanie suplementów diety, które dostarczą niezbędnych do pracy mózgu składników takich jak magnez i inne elektrolity czy witaminy z grupy B.

Często zapominamy, żeby w trakcie pracy czy nauki robić sobie przerwy. Mózg, który pracuje na pełnych obrotach przez długi czas, męczy się i zaczyna gorzej funkcjonować. Problemy z koncentracją często świadczą o zmęczeniu i przepracowaniu. Pamiętajmy też, że mózg potrzebuje tlenu. Kiedy uczymy się do egzaminu, nie zapominajmy o rekreacji na świeżym powietrzu, z pracy zaś wróćmy czasem do domu na piechotę, a przynajmniej pójdźmy na długi spacer w weekend.

 

Jak poprawić zdolność koncentracji?

Warto wypróbować proste sposoby na poprawę koncentracji, które powinny zadziałać szybko i skutecznie.

Jednym z nich są ćwiczenia na koncentrację. Polegają one na zapamiętywaniu nazw lub innych wyrazów, wykonywaniu rysunków obiema rękami oraz skupianiu się na dostrzeganiu szczegółów. Warto trenować też uważność – w tym celu przydatna może być na przykład zabawa polegająca na znajdowaniu różnic na dwóch podobnych do siebie obrazkach.

Ćwiczenia na koncentrację powinny być wykonywane codziennie; nie potrzeba na nie wiele czasu. Efekty zobaczymy już po kilku tygodniach.

Nasza koncentracja powinna zwiększyć się także wówczas, gdy będziemy przestrzegać zasad zdrowego trybu życia, zdrowo się odżywiać i jeśli przeznaczymy odpowiednią ilość czasu na odpoczynek i sen.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku