Gdy w domu pojawia się dziecko, często wybieramy się na zakupy, pragnąc pozyskać wszystko, co może się przydać. Część akcesoriów to prawdziwy niezbędnik. Do takiego miana aspirują coraz częściej śpiworki do wózków, zapewniające maluchom optymalne warunki i komfort nie tylko w okresie zimowym.
Jeśli chcecie wiedzieć, o czym pamiętać, wybierając śpiworek, koniecznie przeczytajcie dzisiejszy artykuł.

 

Czy śpiworek jest tak naprawdę niezbędny? 

Gusta i preferencje bywają naprawdę różne. Również w przypadku śpiworków do wózka część z rodziców od pierwszego użycia uważa, że jest to produkt wręcz niezbędny. Inni chętniej stosują kocyki do okrywania maluchów. Na pewno warto każde rozwiązanie sprawdzić, aby wiedzieć, czy nie ułatwi nam znacząco życia, a przy tym nie zapewni optymalnych warunków dla dziecka.
Śpiworki mają jedną zasadniczą przewagę nad kocykami – nie da się ich łatwo zrzucić. Dlatego, jeśli Wasi najmłodsi członkowie rodziny to prawdziwe wiercipięty, może się okazać, że z pomocą śpiworków wreszcie będziecie mogły odetchnąć z ulgą, że maluchy nie zmarzną podczas spaceru.
Poszczególne modele dostępne na rynku różnią się zdecydowanie między sobą. Ponadto pamiętajmy, że aby śpiworek właściwie spełniał swoją rolę, musi być dobrze dopasowany do wózka. Jak go zatem dobrać? Kilka praktycznych wskazówek podajemy poniżej. 

O czym pamiętać, gdy wybieramy śpiworek? 

Gdy posiadamy już wózki dziecięce np. z Wozki-foteliki.pl, należy dokładnie sprawdzić, czy interesujący nas śpiworek pasuje do konkretnego modelu. Istnieją bowiem wózki, przy których używanie dodatkowej warstwy wewnątrz byłoby naprawdę niewskazane dla bezpieczeństwa, zdrowia i komfortu malucha.
Dziecko w wózku musi mieć bowiem wystarczająco miejsca, żeby wygodnie leżeć lub siedzieć. Może się okazać, że po włożeniu śpiworka we wnętrzu zrobi się na tyle ciasno, że dziecko nie będzie w stanie wyprostować nóżek i zacznie mu być po prostu niewygodnie.
Śpiworek powinien być dobrze dobrany do kształtu wózka. Musi się łatwo i wygodnie odpinać, dzięki czemu umieszczenie w środku dziecka nie będzie sprawiało większych trudności. Tego typu ocieplacze do wózków można stosować jeszcze zanim maluch zacznie samodzielnie chodzić.
Choć wszyscy kojarzymy śpiworki z rozwiązaniami chroniącymi przed chłodem w okresie zimowym, to odpowiednie modele stosuje się także przez pozostałe miesiące. Na wiosnę i latem cienki śpiworek zastępuje kocyk i stanowi przyjemną warstwę izolacyjną. Zimowe wersje są zdecydowanie grubsze, często od wewnątrz obszywa się je miękkim, pluszowym materiałem. Niektóre modele mają nawet specjalne kaptury z futerkiem. Chronią przed mrozem i zimnym wiatrem, zapewniając dziecku optymalne warunki podczas spaceru.
W śpiworku powinno być sporo miejsca, żeby nie krępował ruchów malucha. Równocześnie postarajmy się o to, żeby otulał dziecko oraz sprawdzał się jako warstwa izolacyjna, gwarantując ciepło i komfort.
Jeśli zdecydujemy się na ocieplany śpiworek zimowy, pamiętajmy, żeby zrezygnować ze zbyt wielu warstw ubrań zakładanych na dziecko. Możemy bowiem doprowadzić do przegrzania, co bywa przyczyną osłabienia odporności, a w efekcie przeziębień lub innych infekcji.
Śpiworki powinny być wykonane z bezpiecznych i miłych w dotyku materiałów, które na dodatek łatwo utrzymać w czystości. Świetnie sprawdzają się atestowane tworzywa sztuczne oraz modele, które można bez trudu zdjąć z wózka, wrzucić do pralki i wyprać. Zwróćmy uwagę na to, czy tkanina jest wodoodporna. Dzięki temu nasz maluch będzie optymalnie zabezpieczony przed wszystkimi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Jeśli kupujemy rozwiązanie zimowe na dłuższy czas, warto postawić na modele ze sznurkami lub troczkami, które umożliwiają częściową regulację i dopasowanie do główki dziecka. W ten sposób zawsze będzie mu ciepło i przyjemnie.
Wysokiej jakości śpiworek powinien być oczywiście dobrze uszyty – obejrzyjmy wszystkie przeszycia, a także sprawdźmy, czy model posiada otwory na pasy, aby zapewnić maluchowi całkowite bezpieczeństwo. 

Wygoda, komfort i ochrona przez cały rok 


Okazuje się, że śpiworki przydają się przez cały rok, chroniąc, okrywając i zapewniając ciepło małym odkrywcom podczas odpoczynku w wózku.
Wysokiej klasy śpiworki zabezpieczają przed deszczem, wiatrem i wilgocią. Niektóre rozwiązania mogą nawet być wyciągnięte z wózka i zastosowane na sankach, dając szansę na wspaniałą zabawę w komfortowych warunkach.
Czy śpiworek jest niezbędny? Nie ma jednej, dobrej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Nowoczesne śpiworki to jednak sposób zapewnienie maluchowi komfortu i wygody o każdej porze roku. Warto zatem go przetestować i wyrobić sobie własną opinię.
A czy Wasze dzieci pokochały podróże w ciepłych śpiworkach, czy dopiero fazę testów macie przed sobą?

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma piwo Tyskie
Które piwo ma najmniej kalorii

Wersja do druku