Co pewien czas zmieniamy wystrój w mieszkaniu i wymieniamy stare meble na coś bardziej współczesnego. Zasada ta dotyczy również łóżka, które pełni ważną funkcję w procesie regeneracji. Jak je dopasować do naszych potrzeb?


Wydaje się, że sprawa jest banalna. Łóżko, jak łóżko można się na nim przespać i tyle. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważną rolę odgrywa odpowiedni wybór tego mebla. W końcu od niego zależy komfort naszego snu przez przynajmniej kilka lat! To dobry powód, aby zastanowić się nad znalezieniem odpowiedniego modelu. Estetyka często jest ważniejsza dla pań niż panów i oczywiście jest ważna. Podobnie jak dodatki, odpowiednio dobrany materac do naszej wagi, a także wielkość ramy. Wszystkie te elementy przekładają się na efekt. Tylko od nas zależy czy odtrąbimy sukces, czy zaliczymy porażkę. Od czego więc zacząć wybór posłania?

Najważniejszy element łóżka

Myśląc o łóżku mamy przed oczami ramę oraz materac. Czasami ktoś pomyśli o rozkładanej kanapie czy tapczanie. Skupimy się jednak na tym pierwszym wariancie. Wspomniana wizja odnosi się do prostej konstrukcji, w której najważniejszym elementem jest materac. W dużej mierze od niego zależy czy się dobrze wyśpimy. Dla części z nas wygodniejsze będzie twardsze podłoże, a ktoś inny wybierze coś bardziej miękkiego. Istnieją materace, które dopasowują się do ciała użytkownika. To bardzo praktyczne rozwiązanie. Co, jeśli dysproporcje w wadze pomiędzy partnerami są zbyt duże?

Dla przykładu łóżko 180x200 może pomieścić jeden duży materac lub dwa mniejsze o szerokości 90cm. Takie rozwiązanie pozwala na wybór różnych, ale dopasowanych do naszych potrzeb materaców. Wówczas wybierzemy odpowiednią twardość, a nawet rodzaj pokrowca dostosowane do naszych preferencji. Okrycie materaca może mieć różne właściwości. Niektóre modele potrafią np. odprowadzać nadmiar ciepła, dając uczucie chłodu lub mają właściwości antyalergiczne. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Łóżka o wspomnianych rozmiarach idealnie wkomponują się do przestronnych pomieszczeń sypialnianych. Osoby, które dysponują mniejszą przestrzenią, ale ceniące komfort i przestrzeń nie muszą z nich wcale rezygnować. Trzeba się liczyć z tym, że zajmie ono po prostu znaczną część sypialni. Każdy typ posłania można sparametryzować według naszych potrzeb. Oznacza to, że możemy wybrać materiał wykończenia, wysokość i grubość ramy, wygląd zagłówków, wysokość nóżek, a także zamówić dodatki jak np. pojemnik na pościel. Łóżko 180x200, a w zasadzie cały wachlarz łóżek znaleźć można na https://senpo.pl/lozka/lozka-180x200/.


 


 

Dopasowanie rozmiaru łóżka

Tak naprawdę wielkość posłania uzależniona jest od dwóch czynników. Naszych indywidualnych preferencji i powierzchni, którą dysponujemy. W obszernej sypialni zmieszczą się wszystkie gabaryty, nawet takie przygotowane na zamówienie przekraczające wszelkie standardowe wymiary. Posiadacze mniejszych pokoi często muszą decydować pomiędzy wielkością łóżka a powierzchnią użytkową. Jeżeli konkretne pomieszczenie pełni więcej funkcji niż tylko sypialnianą, to rozmiar ma istotne znaczenie. W takiej sytuacji łóżko 160x200 będzie bardziej preferowanym rozwiązaniem. Zapewni komfort spania, a także pozwoli na zagospodarowanie wolnego terenu.

Warto pamiętać, że przestrzenie w pokojach młodzieżowych czy pokojach gościnnych zwykle bywają ograniczone. W takie lokalizacje wybieramy najczęściej łóżka 90x200, które zapewnią wygodę snu dla jednej osoby i zajmą mało miejsca. Jest to sprawdzone rozwiązanie, które powszechne jest w wielu domach ze względu na swoją praktyczność. Nie oznacza to, że mniejsze posłania nie można dopasować do naszych potrzeb, wręcz przeciwnie. Tego rodzaju meble podlegają takim samym możliwościom pod względem doboru kolorów czy dodatków jak te duże. Wachlarz jest praktycznie nieograniczony.

Wybór łóżka to sprawa kluczowa, jeżeli myślimy o relaksie i odpoczynku na poważnie. W końcu to mebel, który będziemy używać przez dłuższy czas. Przemyślmy więc kwestie dotyczące naszych potrzeb fizycznych, dopasowując twardość i rozmiar łóżka oraz tych estetycznych determinujących wygląd wykończenia i dodatków. Po wszystkim wygodnie rozłożymy się na swoim wymarzonym posłaniu.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku