Powiększanie piersi jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej w Polsce. Dlaczego Polki powiększają piersi i w jaki sposób decydują się to zrobić? Wyjaśnia chirurg plastyczny z Kliniki Miracki w Warszawie. *Dr Maciej Kuczyński - specjalista chirurgii plastycznej i ogólnej II stopnia, krajowy konsultant chirurgii plastycznej, lekarz z ponad 18-letnim stażem.

Powiększanie biustu w TOP 5 najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej

Powiększanie biustu na całym świecie, jak również w Polsce, jest jednym ze sztandarowych zabiegów medycyny estetycznej. Jak podaje Międzynarodowe Stowarzyszenie Chirurgii Plastycznej ISAPS, które co jakiś czas publikuje globalny raport na temat zabiegów medycyny estetycznej, powiększanie piersi od wielu lat znajduje się w pierwszej piątce najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych, uplasowując się pomiędzy liposukcją (odsysaniem tłuszczu) a blefaroplastyką (korekcją powiek). Powiększanie biustu w Polsce cieszy się podobną popularnością, jak za oceanem. Chociaż nad Wisłą nie prowadzi się dokładnych statystyk, niektóre badania, jak Gfk Beauty, potwierdzają to, co wynika z raportów ISAPS. Polacy coraz bardziej starają się dbać o siebie. Zdecydowana większość z nas rozważa skorzystanie z usług medycyny estetycznej. Zdaniem niektórych ekspertów związanych z sektorem health&beauty na zabieg powiększania piersi rocznie może decydować się pół miliona osób, a widząc stały wzrost zainteresowania medycyną estetyczną, łatwo prognozować, że chętnych na konsultację u chirurga plastycznego będzie znacznie więcej. 

Na powiększanie piersi decydują się kobiety w różnym wieku

Powiększanie biustu to rozwiązanie dla każdej kobiety, bez względu na wiek czy motywacje. Jak wyjaśnia dr Maciej Kuczyński, na zabieg powiększania biustu do Kliniki Miracki zgłaszają się różne pacjentki, które łączy to, że nie akceptują wyglądu swoich piersi. Wbrew powszechnym opiniom nie są to wyłącznie celebrytki. To przede wszystkim znajome z sąsiedztwa i koleżanki z pracy, które chcą wyglądać lepiej i poczuć się lepiej, nawet jeśli się do tego nie przyznają. Generalnie kobiety decydujące się na powiększenie biustu można podzielić na trzy grupy. Do pierwszej zaliczają się panie, których problemem są anatomicznie małe piersi. Drugą grupę tworzą młode mamy, które po okresie ciąży i karmienia piersią, chcą wrócić do formy. Ostatnia grupa łączy kobiety dojrzałe, u których pojawiły się zmiany związane z proces starzenia - wiotkość, utrata gęstości, spadek elastyczności. Należy jeszcze wymienić tu grupę kobiet po mastektomii, aczkolwiek rekonstrukcja piersi to tak obszerny temat, że wymaga osobnego omówienia. Chociaż przyczyny nieakceptowalnego wyglądu piersi oraz oczekiwania pacjentek odnośnie do ich poprawy w każdej z tych grup są inne, wspólna jest dla nich ogólna potrzeba wzmocnienia poczucia kobiecości i samoakceptacji. 

Są różne sposoby na powiększenie biustu

Powiększanie biustu implantami przynosi najbardziej spektakularny efekt. Wszczepiając protezy można uzyskać nie tylko oczekiwany rozmiar piersi, ale również oczekiwany kształt - wyjaśnia chirurg z warszawskiej kliniki. Do operacyjnego powiększania biustu dziś stosuje się różnego rodzaju implanty anatomiczne, okrągłe, bardziej płaskie bądź bardziej wypukłe, przynoszące efekt push-upu lub naturalnego wypełnienia. Ich rodzaj dobierany jest przede wszystkim na podstawie oczekiwań pacjentki, choć ważne są również cechy wyjściowe piersi. Dla kobiet walczących z problemem wiotkości, lepiej sprawdzą się wkładki okrągłe, odpowiednio wyprofilowane. Natomiast dla młodych mam, które chcą poprawić kondycję biustu po ciąży, częściej proponuje się implanty o kształcie zbliżonym do fizjologicznego bądź zupełnie inne metody. Jakie? Na przykład lipofilling, czyli przeszczep własnej tkanki tłuszczowej z jednego obszaru w inny - wyjaśnia dr Maciej Kuczyński. To nowoczesna metoda, pozwalająca kompleksowo wymodelować sylwetkę - aby przeszczepić tłuszcz do biustu, trzeba go najpierw pobrać, a najlepszym do tego miejscem są uda lub brzuch, gdzie oporny tłuszcz odkłada się najchętniej. Lipofilling to bardzo skuteczny zabieg powiększania biustu, którego niewątpliwą zaletą jest niska inwazyjność, brak długiego okresu rekonwalescencji i w 100% naturalne efekty. W końcu materiałem wypełniający jest tu tkanka autogenna, bez sztucznych substancji, bez implantów, których obecność mogłaby przekładać się na pewnego rodzaju dyskomfort - czy to w postaci alergii, nietolerancji, czy też niewygody. 

Oprócz powiększania biustu implantami i własnym tłuszczem można wymienić ponadto jeszcze inne metody hybrydowe,  liftingujące. Każda z nich ma swoje plusy i minusy, każda lepiej sprawdzi się w innym przypadku. Dlatego o wyborze którejś z nich należy decydować razem z lekarzem, najlepiej chirurgiem plastycznym, który doskonale zna się na anatomii i wie, w jaki sposób przeprowadzić operację czy zabieg, aby otrzymać satysfakcjonujące rezultaty, bezpiecznie i szybko. 

Powiększanie biustu jest bezpieczne 

Wiele kobiet, zastanawiających się, jak powiększyć piersi, nurtuje kwestia bezpieczeństwa. To zrozumiałe, w końcu ingerencja chirurgiczna wiąże się ze sporym obciążeniem, a i pewnego rodzaju ryzykiem, przez co część osób w obawie o własne zdrowie rezygnuje z marzenia o pięknej sylwetce. Ale nie ma się czego bać - przekonuje dr Maciej Kuczyński. Powiększanie biustu implantami czy jakąkolwiek inna metodą jest bardzo bezpieczne, o ile tylko przebiega zgodnie z obowiązującymi normami. Każdy taki zabieg powinien wykonywać chirurg ze specjalizacją. Ważna jest także jakość stosowanych materiałów i narzędzi. Implanty muszą być przebadane i posiadać certyfikat. W Klinice Miracki do powiększania piersi implantami stosujemy najnowocześniejsze wkładki marki Mentor i Motiva. Również przy lipofillingu stawiamy na innowacje technologiczne, przefiltrowując materiał autogennu w opatentowanym systemie filtrów F.P.U., dzięki któremu otrzymujemy bogaty aspirat tłuszczu, z wysoką zawartością wartościowych komórek tłuszczowych. To rzutuje na ostateczny efekt powiększania biustu tłuszczem, bo od tego zależy jaka część tkanki się ukrwi i posłuży, jako naturalne wypełnienie - tłumaczy chirurg plastyczny. 

Powiększenie piersi 98% satysfakcji

Szacuje się, że aż 98% pacjentek jest zadowolonych z efektów powiększania piersi implantami. Mówi się też, choć na ten temat nie ma na razie żadnych badań, że satysfakcjonującą poprawę przynosi lipofilling biustu. Jak wyjaśnia dr Maciej Kuczyński, tak dobre wyniki to rezultat wysokiego poziomu medycyny estetycznej. Obecnie chirurg plastyczny jest w stanie zaproponować swojej pacjentce rozwiązanie ściśle dopasowane do jej potrzeb i oczekiwań. Można powiększyć biust w taki sposób, by podobał się pod każdym względem, ładnie się prezentował i był naturalny w dotyku. Nie bez znaczenia pozostaje także inwazyjność zabiegu. Wykonywane dziś operacje powiększenia biustu są przeprowadzane w taki sposób, aby powrót do pełnej aktywności nie zajmował zbyt wiele czasu i aby okres rekonwalescencji nie był zbyt obciążający. To bardzo ważne dla współczesnych kobiet, którym w natłoku obowiązków, niełatwo znaleźć chwilę dla siebie. Na szczęście większości z nich się to udaje. Przechodzą operację powiększenie biustu, uwalniają się od dawnych kompleksów i żyją pełnią życia, ciesząc się z uzyskanych efektów. 

Artykuł powstał przy współpracy z Kliniką Miracki w Warszawie, aby promować bezpieczne powiększanie piersi. Więcej informacji na stronie: https://klinikamiracki.pl/


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku