Perfumy to wbrew pozorom bardzo osobista sprawa i czasem ciężko jest je nam dobrać nawet samemu sobie. Możemy jednak postępować wedle prostego schematu, który ułatwi nam pojęcie decyzji, a przede wszystkim nie powinniśmy się spieszyć - aby w pełni poznać konkretny zapach, potrzeba co najmniej kilku godzin, by mógł on w pełni wybrzmieć. Jak zatem sprawić, by wybieranie perfum dla siebie lub dla kogoś stało się łatwiejsze?

 

1. Wybieranie perfum dla siebie

2. Wybieranie perfum na prezent - kiedy warto spróbować

3. Wybieranie perfum na prezent - kiedy lepiej odpuścić

Wybieranie perfum dla siebie

Poszukując nowego zapachu musimy zwrócić uwagę nie tylko na to, jak będzie się on prezentował zaraz po spryskaniu nadgarstka, ale także jakie są kolejne nuty, uwalniane z czasem, nawet do kilku godzin po użyciu perfum. Każda kompozycja posiada trzy nuty zapachowe, które następują po sobie i aby wybrać produkt idealnie do nas pasujący, musimy poznać je wszystkie. W momencie, gdy perfumy dotknął naszego ciała, odczujemy kolejno:

  • nutę głowy, czyli pierwszą kompozycję zapachową, która daje się wyczuć zaraz po użyciu perfum. Jest to najbardziej intensywna nuta, lecz czas jej działania jest krótki i zwykle zamyka się w trzydziestu minutach;

  • nutę serca, będąca właściwym rdzeniem perfum, który niejako miesza się z naszym własnym zapachem - dlatego te same perfumy mogą różnie pachnieć na różnych osobach. Ta część kompozycji perfum zostaje z nami przez mniej więcej cztery godziny;

  • bazę, czyli zapach pozostający z nami najdłużej. W przypadku delikatnych, kwiatowych czy cytrusowych perfum może być nam trudno ją wyczuć, jednak zdecydowanie warto próbować to osiągnąć.

Aby dobrze dobrać perfumy przede wszystkim nie możemy się spieszyć. Warto korzystać z próbek i testerów, nawet jeżeli są płatne - dzięki temu niewielkim kosztem sprawdzimy, czy coś na pewno będzie nam pasować. Wiele ciekawych propozycji znajdziesz na: https://przetestujperfumy.pl/125_calvin-klein.

Jeżeli po perfumy wybieramy się do perfumerii, pamiętajmy aby nie używać żadnego innego zapachu w tym dniu, a także nie przesadzać z ilością testowanych marek. Więcej niż dwie czy trzy na raz sprawią, że zapach wymiesza się i będzie nam trudno ocenić, co faktycznie było ciekawe, a co nie pasowało do nas w ogóle.

Wybieranie perfum na prezent - kiedy warto spróbować

Wybieranie zapachów na prezent jest trudnym zadaniem. Aby miało ono w ogóle sens, musimy przede wszystkim bardzo dobrze znać osobę obdarowywaną i wiedzieć, czego oczekuje ona po wartościowych perfumach, których z chęcią użyje na sobie. Dotyczy to zarówno rodzaju perfum - cytrusowych, egzotycznych czy drzewnych - jak i zamiłowania do konkretnej marki, jeżeli dana osoba ma swoją ulubioną. Wybieranie perfum dla kogoś warto rozważyć, jeżeli jest to osoba nam bliska, którą dobrze znamy i wiemy, czego mogłaby chcieć użyć. Pamiętaj również o tym, że w takiej sytuacji również należy produkt sprawdzić - jeżeli chcesz, aby prezent był niespodzianką, przetestuj perfumy na sobie.

Wybieranie perfum na prezent - kiedy lepiej odpuścić

Zapach na prezent to więcej niż zły pomysł w sytuacji, gdy nie znamy za dobrze osoby, jakiej chcemy sprawić przyjemność. Będzie nam bardzo trudno dobrać odpowiednią kompozycję, która pasowałaby obdarowywanemu, a w dodatku możemy mieć również problem w znalezieniu zapachu, który by mu się w ogóle podobał. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jakie perfumy mogłyby ucieszyć osobę, której chcemy je sprezentować, lepiej jest wybrać inny upominek, wybrać voucher do dobrej perfumerii lub po prostu zaproponować jej wspólne zakupy.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Szkolenie psa
damskie zapachy

Wersja do druku