Projektując zabudowę kuchenną i wybierając jej elementy, warto wziąć pod uwagę każdy aspekt związany z użytkowaniem. Liczy się więc nie tylko rozmiar i pojemność szafek, ale również to, czy będą się płynnie otwierać i zamykać, bez trzaskania i konieczności używania dużej siły. O to wszystko zadbają właściwie dobrane i zamontowane zawiasy. Przyjrzyjmy się bliżej najczęściej stosowanym rozwiązaniom.

Wygodna i funkcjonalna kuchnia? Zadbaj o detale!

Urządzenie kuchni jest jednym z najtrudniejszych zadań. Jeśli więc nie chcesz musieć powtarzać remontu za rok czy dwa, przyłóż się do wyboru rozwiązań dopasowanych do swoich potrzeb. Nie każdy pamięta jednak, że dotyczy to nie tylko rodzaju blatu czy sprzętu AGD. Bardzo ważne są też tak drobne elementy jak zawiasy meblowe. Dbałość o detale z pewnością przełoży się na wygodę eksploatacji kuchni, która w większości domów jest jednym z częściej używanych pomieszczeń. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, co warto wybrać.

Spowalniacze i samodomykacze – podstawa w nowoczesnej kuchni

Dzięki nowoczesnym okuciom trzaskające szafki kuchenne możemy zostawić w przeszłości. Sprawia to, że przygotowywanie posiłków jest bardzo proste. Tym samym masz również większą szansę, że działając w kuchni wcześnie rano czy późno wieczorem, nie obudzisz domowników. Spowalniacze i samodomykacze to okucia stosowane w szafkach i szufladach. Dzięki nim wystarczy tylko lekko popchnąć front, by cicho i płynnie dosunął się do korpusu. To w zasadzie obowiązkowe elementy nowoczesnych mebli.

Fronty otwierane do góry – siłowniki i podnośniki

Bardzo popularnym trendem jest zastąpienie w górnych rzędach szafek kuchennych tradycyjnych frontów tymi otwieranymi do góry. Prezentuje się to bardzo nowocześnie i stylowo, ale ma również zastosowanie praktyczne. Fronty otwartych szafek znajdują się bowiem nad głowami przebywających w kuchni osób, co oznacza, że mogą być one otwarte przez dłuższy czas bez stwarzania zagrożenia czy ograniczania przestrzeni do poruszania się. Tym samym można sobie ułatwić przygotowywanie lub podawanie posiłków – szczególnie w niewielkim pomieszczeniu. Do takich szafek musimy kupić specjalne zawiasy – podnośniki, siłowniki i dodatkowe elementy zależne od zastosowanego systemu. Dzięki hydraulicznemu systemowi hamowania drzwiczki otwierane do góry również nie trzaskają, a ich użytkowanie jest bardzo wygodne.

Push to open – szafki bez uchwytów

Od kilku lat popularne są szafki kuchenne pozbawione uchwytów. Gładka powierzchnia frontów prezentuje się wówczas bardzo elegancko i minimalistycznie. Takie rozwiązanie może też pomóc optycznie powiększyć wnętrze. System bezuchwytowego otwierania nazywany także push to open wymaga jednak odpowiednich zawiasów! To właśnie one sprawiają, że lekkie naciśnięcie drzwiczek sprawia, że odskakują, dzięki czemu możliwe jest ich otwarcie. Poza świetnym wyglądem taka zabudowa jest bardzo wygodna, ponieważ szafkę można otworzyć nawet łokciem czy kolanem, co istotne podczas wykonywania wielu prac kuchennych. Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku