Śnieżnobiałe, lśniące zęby sprawiają, że człowiek jest pewniejszy siebie i częściej się uśmiecha. Niestety codzienne spożywanie kawy lub herbaty niekorzystnie wpływa na uzębienie, doprowadzając do powstawania nieestetycznych przebarwień. Jak można im zapobiec? Kiedy podjąć leczenie u stomatologa, a kiedy można działać samodzielnie?

Co wpływa na powstawanie przebarwień

Aby wiedzieć, co jest przyczyną powstawania przebarwień, warto mieć podstawową wiedzę w zakresie budowy zębów. Składem każdego zęba jest miazga, zębina oraz szkliwo. Miazga, jako najgłębsza warstwa zęba, jest niewidoczna dla oka. Zębina z kolei ma z reguły kolor żółty, a to tę warstwę pokrywa szkliwo. To właśnie od grubości szkliwa zależeć będzie ostateczny kolor zębów.

Jak powstają przebarwienia i co je powoduje

Zmiany w kolorze uzębienia powstają najczęściej wskutek czynników zewnętrznych. Posiłki i napoje spożywane każdego dnia zawierają sztuczne bądź naturalne barwniki, które osiadają na zębach i wżerają się w szkliwo. To z kolei powoduje, że zęby z czasem zmieniają barwę, a na ich powierzchni tworzą się nieestetyczne plamki.

Za główną przyczynę przebarwień uznaje się spożywanie kawy, herbaty oraz czerwonego wina. Zaskoczeniem jest również fakt, że produkty w codziennej diecie znacznie przyczyniają się do powstawania żółtych plamek. Głównym sprawcą są owoce (szczególnie jagodowe), warzywa i świeżo wyciskane soki, które zawierają mnóstwo kwasów szkodliwych dla szkliwa. Te same skutki można zauważyć po zjedzeniu buraków, curry, kolorowych napojów gazowanych czy słodyczy zawierających barwniki (żelki, cukierki). Przebarwienia to także bezpośredni skutek nałogowego palenia papierosów, jak również przyjmowania niektórych antybiotyków.

Samodzielne usuwanie przebarwień

Przy niewielkim stopniu przebarwień można podjąć próby usunięcia ich domowymi sposobami. Obecnie w aptekach i drogeriach dostępne są produkty wspomagające walkę z przebarwieniami. Są to popularne pasty do zębów z aktywnym węglem, paski wybielające, jak również żele czy pyły, które nakłada się bezpośrednio na zęby. Przed zastosowaniem któregokolwiek z produktów warto zasięgnąć porady stomatologa, który oceni, czy wybrany środek jest bezpieczny dla zębów.

Wizyta w gabinecie dentystycznym

Kiedy przebarwienia, pomimo stosowania licznych środków, nie dają rezultatów, wizyta u stomatologa będzie koniecznością. Dentysta dobierze odpowiedni sposób leczenia, sprawiając, że zęby znów staną się śnieżnobiałe i wolne od przebarwień. Najczęściej proponowanym zabiegiem jest skaling oraz piaskowanie zębów. W trakcie jego wykonywania usuwany jest kamień nazębny, dzięki czemu znikają również silne przebarwienia. Inne dostępne zabiegi to np. mikroabrazja czy laser, działające na zaawansowane przebarwienia. Każdy z powyższych zabiegów powoduje chwilową nadwrażliwość zębów, warto więc poddać się kilkudniowej diecie wolne od produktów, które mogą ponownie zabarwić zęby.

Artykuł przygotowany przy współpracy z Indexmedica - dobry dentysta w Krakowie.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma toffifee

Wersja do druku