Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą uzyskać pomoc finansową w zakupie wózka inwalidzkiego. Dzięki środkom z Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych istnieje możliwość zaoszczędzenia nawet kilku tysięcy złotych. 


Dofinansowanie na wózki inwalidzkie - jakie kwoty w 2020 roku?

W 2020 roku można uzyskać maksymalnie 7,5 tyś zł na wózek inwalidzki z napędem elektrycznym. Kwotę tę uzyskujemy z dwóch źródeł: z NFZ (3,5 tyś. zł)  i z PFRON (4,5 tyś zł).

Na początku należy postarać się o maksymalną część udostępniana przez NFZ. W tym celu należy udać się do lekarza specjalisty (nie może to być lekarz pierwszego kontaktu), aby uzyskać podpisane przez niego zlecenie na zakup sprzętu rehabilitacyjnego z odpowiednim kodem. Kody na wózki inwalidzkie dostępne są na stronach rządowych: należy znaleźć kod modelu wózka, który będziemy chcieli zakupić i dopilnować, aby lekarz wpisał właśnie ten kod do zlecenia. Następnie, ze zleceniem należy udać się do miejscowego wojewódzkiego oddziału NFZ. Na końcu, jeśli kwota jest wystarczająca można pójść do sklepu rehabilitacyjnego i zakupić wózek. Jeśli jednak kwota jest niewystarczająca, można ubiegać się o dalszą część z PFRON. 

Wniosek o dofinansowanie zakupu wózka inwalidzkiego z PFRON

Gdy część refundowana przez NFZ jest niewystarczająca,  po uzyskaniu potwierdzenia, że otrzymamy część z NFZ, należy udać się z wnioskiem do PCPR, który jest pośrednikiem między pacjentem a PFRON.

Na wniosku składanym w PCPR należy wykazać, jaki wózek wybraliśmy. Należy w tym celu wybrać się do sklepu, aby przymierzyć wózek. Po dokonaniu wyboru, sklep rehabilitacyjny Gdańsk generuje fakturę pro-forma, która powinna zostać dołączona do wniosku. Gdy Wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, PFRON przelewa pieniądze bezpośrednio na konto sklepu. 

Podczas składania wniosku należy zwrócić uwagę na to, że w systemie PFRON nie ma czegoś takiego jak wózek elektryczny. Wniosek należy złożyć o wózek specjalny. 

Wniosek o dofinansowanie na wózek inwalidzki - procedury

Starając się o środki z NFZ i z PFRON na wózek inwalidzki, należy mieć cały czas aktywne potwierdzenie o posiadanym stopniu niepełnosprawności. Dodatkowo, konieczne jest przejście przez komisję, która potwierdzi, czy faktycznie potrzebujemy sprzętu, o którego zakup z dofinansowaniem będziemy się ubiegali. Po zrealizowaniu dofinansowania, możemy spodziewać się kontroli zarówno z NFZ, jak z PCPR. Są to kontrole wyrywkowe, mające na celu zweryfikowanie, czy wszystko przebiegło zgodnie z procedurami.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku