Lato prawie wszystkim kojarzy się z piękną pogodą, odpoczynkiem i możliwością poddania się drobnym szaleństwom w kwestii ubioru. Jest jednak jeden element garderoby, w przypadku którego powinniśmy być bardzo poważni i wybierać go przede wszystkim ze względu na jego zadanie, jakim jest ochrona przed słońcem. Kapelusz, bo o nim mowa, powinien być standardowym elementem ubioru zarówno dla pań, jak i panów, ponieważ pozwala nam ochronić się przed nadmierną ekspozycją na słońce i upał. Jak wybrać kapelusz na lato, aby spełniał on swoje zadanie?

 


Dlaczego dobrze jest chodzić latem w kapeluszu?

Większość z nas może śmiało przyznać, że lubi, gdy jest ciepło. Jednak czasem w przypadku letnich dni, gdy temperatura skacze aż za bardzo, wraz z falą upałów pojawia się realne zagrożenie dla naszego zdrowia - ponieważ żyjemy w klimacie umiarkowanym, nie jesteśmy przyzwyczajeni do znoszenia długotrwałej, bardzo ciepłej pogody. Gdy przebywamy przez wiele godzin na słońcu, możemy nieświadomie ściągnąć na siebie udar słoneczny, który jest stanem zagrożenia nie tylko zdrowia, ale i życia i może przytrafić się osobie w każdym wieku. Rozwiązaniem pomagającym chronić się przed niepożądanymi skutkami gorącego lata jest przede wszystkim picie odpowiedniej ilości wody i przebywanie w cieniu w najgorętszych godzinach w ciągu dnia. Bardzo dużą pomocą może być również kapelusz, który ochroni naszą głowę, szyję i twarz przed tymi niekoniecznie dobrymi skutkami, jakie niesie ze sobą palące słońce. Jest to szczególnie istotne obecnie, ponieważ nasz klimat ociepla się i coraz więcej dni w ciągu roku jest nad wyraz gorących.

 

Jakie są cechy dobrego kapelusza?

Kapelusz, który ma szansę ochronić nas przed nadmierną ilością promieni słonecznych, powinien być wykonany z lekkiego i przewiewnego materiału, najlepiej naturalnego pochodzenia. Dobrym przykładem może być tu kapelusz letni Panama Sofia, który jest wykonany ze słomki, co zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i odprowadzenie wilgoci spod jego powierzchni, dzięki czemu przy okazji nie zniszczymy sobie również fryzury. Innym dobrym materiałem może być także len, ze względu na swoją lekkość i delikatność dla skóry.

Kolejną ważną cechą kapelusza na lato jest także wielkość jego ronda. Gdy pogoda jest wyjątkowo upalna dobrze jest wybrać taki z szerokim rondem, który da cień również na nasze ramiona, szyję, kark i twarz. Dzięki temu unikniemy poparzeń słonecznych na tych najbardziej delikatnych i wrażliwych partiach skóry, a także unikniemy nadmiernej ekspozycji naszych oczu na promieniowanie UV. Noszenie okularów przeciwsłonecznych do kapelusza jest również bardzo dobrym pomysłem.

 

Czy kształt ma znaczenie?

Podobnie jak wielkość, także i kształt ronda kapelusza jest istotny, jeżeli chcemy go używać w najgorętsze dni. Owalne kapelusze letnie będą zakrywać nam więcej pleców i dekoltu, ale jednocześnie mogą nie być w stanie okryć w całości ramion. Z kolei rondo okrągłe pozwoli na równomierne pokrycie cieniem zarówno ramion, jak i klatki oraz pleców, ale na krótszym odcinku. Wybór, który wariant będzie lepszy, powinien zależeć od tego, jak wrażliwa jest nasza skóra i która jej część jest dla nas naturalnie bardziej podatna na "przypieczenie" przez niesforne letnie słoneczko. Oczywiście w takiej sytuacji nie możemy również zapomnieć o kremie z odpowiednim filtrem, który nakładamy także na zacienione części ciała, aby chronić je przed niepożądanym działaniem promieniowania UV.

 

O czym pamiętać, wybierając kapelusz na lato?

Wybierając kapelusz na lato nie kierujmy się jedynie ceną lub jedynie wyglądem. Warto poświęcić chwilę na przyjrzenie się strukturze kapelusza oraz sprawdzenie, z jakich materiałów jest wyprodukowany, jeżeli nie jesteśmy tego pewni na pierwszy rzut oka. Ten element garderoby, wykonany z materiałów sztucznego pochodzenia, w gorący letni dzień może nam bardziej zaszkodzić, niż pomóc - nienaturalne włókna często mają tendencję do zatrzymywania pod sobą wilgoci i nieprzepuszczania powietrza, co może z kolei przyprawić nas o gorsze samopoczucie, a nawet sprawić, że zasłabniemy.

W przypadku panów również nie powinniśmy zapominać o nakryciu głowy. Jeżeli nie lubimy kapeluszy, możemy się zdecydować na czapkę z daszkiem - ważne, aby była ona w miarę przewiewna, a daszek zapewniał trochę cienia na naszej twarzy. Dobrze jest przemóc się do noszenia nakrycia głowy, nawet jeżeli uważamy to za "mało męskie". Lepiej bowiem przez chwilę czuć się mniej komfortowo, niż dostać udaru.

Kapelusze i inne okrycia głowy to absolutna konieczność w najgorętsze letnie dni. Dzięki nim jesteśmy w stanie ochronić najdelikatniejsze i najbardziej wrażliwe na upał partie ciała - głowę i twarz. Warto jednak pamiętać, aby nakrycie było przewiewne i umożliwiało odparowanie potu, ponieważ w innej sytuacji otrzymamy efekt całkowicie odwrotny od zamierzonego.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Czy pieczone jabłka są tuczące

Wersja do druku