W prawidłowo przebiegającej ciąży ruch jest jak najbardziej wskazany!  Gimnastyka dla kobiet w ciąży staje się coraz bardziej popularna, a kluby organizujące tego typu ćwiczenia mają zwykle komplet uczestniczek. Oto kilka ważnych uwag dla przyszłych mam, które chciałyby podjąć taką formę aktywności ruchowej. 
PO PIERWSZE: BEZPIECZEŃSTWO
Gimnastyka powinna odbywać się pod nadzorem doświadczonego trenera lub instruktora. Wykonywanie intensywnych ćwiczeń na własną rękę może mieć negatywne konsekwencje. Pamiętaj, że najważniejsza jest opinia lekarza prowadzącego ciążę, a profesjonale kluby oferujące gimnastykę dla przyszłych mam zawsze wymagają zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń!
 
PO DRUGIE: RÓŻNORODNOŚĆ
Gimnastyka dla kobiet w ciąży obejmuje ćwiczenia rozciągające, wzmacniające, oddechowe, relaksujące, korygujące postawę ciała oraz ćwiczenia mięśni dna macicy. Często program ćwiczeń zawiera elementy pilates, jogi i body ball. Podczas zajęć wykorzystywane są takie pomoce jak piłki rehabilitacyjne, taśmy i ciężarki. Ćwiczenia uprzyjemnia łagodna muzyka. Niektóre pływalnie oferują kobietom w ciąży aqua aerobik, który wymaga mniejszej siły, nie obciąża mięśni i stawów, a często przynosi ulgę dla bolącego kręgosłupa.
 
PO TRZECIE: ODPOWIEDNIE PRZYGOTOWANIE
Przyszła mama, która chciałaby zapisać się na gimnastykę, powinna zaopatrzyć się w wygodny strój sportowy. Wiele sklepów oferuje wygodną ciążową odzież sportową oraz ciążowe stroje kąpielowe dopasowujące się do rosnącego brzucha. Uczestniczka zajęć powinna także posiadać dobrze dobrane obuwie sportowe, choć niektórzy instruktorzy preferują ćwiczenia wykonywane z gołymi stopami lub w antypoślizgowych skarpetkach. Na każde zajęcia należy zabrać ze sobą butelkę wody mineralnej.
 
PO CZWARTE: GDZIE SZUKAĆ?
Wiele kobiet chciałoby zaangażować się w jakąś formę aktywności ruchowej, natomiast nie wiedzą, gdzie szukać tego typu zajęć. Warto popytać w klubach fitness, które zwykle oferują treningi dla różnych grup. Trenerzy personalni, prowadzący indywidualne zajęcia ze swoimi klientami, nierzadko posiadają przygotowanie do pracy z kobietami w ciąży. Wśród różnych zajęć na pływalni 
można znaleźć także ćwiczenia w basenie dla ciężarnych. W wielu miastach działają prywatne szkoły rodzenia, które oferują gimnastykę dla przyszłych mam. Jeśli rozejrzysz się w swojej okolicy, na pewno coś się znajdzie!
 
PO PIĄTE: KORZYŚCI
Dzięki regularnym ćwiczeniom kobieta ma więcej energii, poprawia się także jej samopoczucie. Ruch likwiduje problem zaparć, wzmacnia mięśnie, ułatwia przebieg naturalnego porodu, przyspiesza powrót do formy po ciąży. Skóra staje się bardziej elastyczna, co stanowi najlepszą profilaktykę rozstępów. Umiarkowany wysiłek fizyczny pomaga złagodzić stres i napięcia, przywraca dobry nastrój. Zajęcia w grupie są także doskonałą okazją do wymiany cennych informacji oraz nawiązania nowych znajomości.
 
Ciąża nie musi oznaczać rezygnacji z aktywności ruchowej! Ważne, aby ćwiczenia odbywały się pod okiem profesjonalnego instruktora i przynosiły przyszłej mamie dużo radości i zadowolenia.
 

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Szkolenie psa
Monokini

Wersja do druku