„Sen to zdrowie” - ile w tym prawdy potwierdzi każda osoba, która kiedykolwiek doświadczyła problemu bezsenności czy spała krótkim, przerywanym snem. Odpowiednia dawka snu jest gwarantem zdrowia i dobrego samopoczucia. Na komfort snu wpływa wiele czynników, a właściwie dopasowany, wygodny materac może znacznie poprawić jego jakość. Jak wybrać materac, który zagwarantuje nam przespane noce i poranki wolne od bólu pleców?

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu materaca?

Jest kilka czynników, które decydują o tym czy materac jest idealnie dobrany do naszych potrzeb. Pierwszym, który powinniśmy wziąć pod uwagę jest twardość materaca. Dla określenia tego parametru producenci stosują czterostopniową skalę od H1 do H4.

  • H1 to materac miękki, sugerowana waga użytkownika: do 60 kg
  • H2 to materac średnio-twardy, sugerowana waga użytkownika: 60-80 kg
  • H3 to materac twardy, sugerowana waga użytkownika: 80-100 kg
  • H4 to materac bardzo twardy, sugerowana waga użytkownika: powyżej 100 kg.

Kolejny aspekt pod rozwagę to fakt czy potrzebujemy materaca o właściwościach antyalergicznych. Zwróćmy uwagę czy pokrowiec materaca można ściągnąć i wyprać – najlepiej w pralce, temperaturze nie niższej niż 60°C. Jeśli zdarza się, że w łóżku sypiają dzieci, wówczas dobrze zdecydować się na nieprzemakalny pokrowiec, np. z tworzywa Tencel.

Ważny jest wybór odpowiedniej wielkości materaca. Zwykle zastawiamy się nad jego szerokością, ale warto mieć na uwadze także jego długość – zwłaszcza w przypadku osób wysokich. Optymalna długość materaca powinna być o 20 cm większa niż wynosi wzrost najwyższego użytkownika. Wybierając materac rozważamy zakup pomiędzy modelami sprężynowymi a piankowymi – krótki poradnik znajdziesz poniżej.

Jeśli czeka Cię zakup materaca dla dziecka polecamy nasz poprzedni artykuł, w którym znajdziesz wiele cennych wskazówek: „Czym kierować się wybierając materac dla dziecka?"

Sprężynowy, lateksowy a może piankowy – jaki materac wybrać?

Rynek oferuje wiele rodzajów materacy – zróżnicowane są nie tylko cenowo, ale przede wszystkim różni je zastosowana technologia oraz tworzywo użyte podczas produkcji. Poniżej prezentujemy najbardziej popularne rodzaje materacy. Dzięki naszemu przewodnikowi zakup odpowiedniego będzie prosty i intuicyjny. Zaczynamy! Oto przykładowe materace do łóżka:

Materace sprężynowe (multipocket/ kieszeniowe/ kasetowe) – dzisiejsze, nowoczesne materace sprężynowe to zupełnie inna bajka niż te tradycyjne. Każda sprężyna umieszczona jest w odrębnej kieszeni, dzięki czemu pracują one niezależnie od siebie, gwarantując użytkownikowi wygodną pozycję. Kasetowa czy też kieszeniowa budowa umożliwia zastosowanie sprężyn o różnej twardości, co sprawia, że materac może posiadać kilka zróżnicowanych stref, które zapewniają prawidłowe podparcie poszczególnym partiom ciała – a to jest gwarantem prawidłowej pozycji podczas snu i pełnej regeneracji mięśni oraz kręgosłupa. Kieszeniowa budowa sprawia, że materac nie skrzypi, a zmiana pozycji podczas snu nie jest odczuwana przez współużytkownika. Materace kieszeniowe zwykle wzbogacane są o warstwę pianki bądź kokosu, np.: Hilding Makarena czy Hilding Electro.

Materace piankowe – należy rozróżnić materace wykonane z pianki wysokoelastycznej oraz termoplastycznej. Materace z pianki wysokoelastycznej są bardzo popularne ze względu na wysoki komfort snu oraz atrakcyjną cenę. Zastosowanie nowoczesnych technologii oraz tworzyw sprawia, że pianka jest bardzo odporna na zużycie – nie kruszy się i nie odkształca. Dzięki zastosowaniu wysokoelastycznej pianki różnego kształtu i różnej twardości uzyskano znakomity efekt – wygodne, trwałe i ekonomiczne w zakupie materace, np.: Hilding Rock and Roll. Materaca wykonane z pianki termoplastycznej pod wpływem ciepła dopasowują swój kształt do pozycji aktualnie przybranej przez użytkownika, dzięki czemu zyskuje on poczucie niezwykłego komfortu. Materace termoplastyczne zalecane są dla osób z problemami krążeniowymi oraz bólami zwyrodnieniowymi stawów i kręgosłupa, np.: Hilding Mambo.

Materace lateksowe – połączenie naturalnego tworzywa, jakim jest mleczko drzewa kauczukowego oraz syntetycznego lateksu, pozwoliło osiągnąć znakomity efekt w postaci tworzywa, które jest antyalergiczne oraz bardzo elastyczne. Materace lateksowe doceniane są ze względu na wyjątkowy komfort – doskonale dopasowują się do pozycji użytkownika, jednak zaraz wracają do swojego pierwotnego kształtu, przez co są niezwykle trwałe i nie ulegają odkształceniom. Zalecane są osobom, które cenią sobie wygodę, doskwierają im dolegliwości bólowe kręgosłupa bądź stawów, a także dla tych użytkowników, którzy maja skłonność do uczuleń bądź są alergikami. Np.: Hilding Latino.

Materace medyczne – zaadoptowane do potrzeb osób, które zmagają się z problemami krążeniowymi, bólami mięśni i stawów, alergików, astmatyków oraz rekonwalescentów po urazach i wypadkach. Materace medyczne posiadają stosowne certyfikaty – zaświadczające o ich jakości i przystosowaniu do konkretnych potrzeb. Materace medyczne charakteryzują się wysoką higienicznością i komfortem użytkowania.

Materace nawierzchniowe - pozwalają poprawić komfort snu bez wymiany materaca na nowy. To wygodna i ekonomiczna forma zregenerowania starego materaca. Materac nawierzchniowy dopasowany rozmiarem do aktualnie posiadanego, umieszcza się na jego wierzchu. Można wyróżnić materace nawierzchniowe piankowe (np.: Hilding Select Top) – wysokoelastyczne oraz termoplastyczne.

Jak przedłużyć żywotność materaca?

Zakup materaca jest inwestycją w nasze zdrowie. Nie jest to mały wydatek, nic więc dziwnego, że chcemy by posłużył nam przez lata. Jak przedłużyć żywotność materaca? Oto kilka sprawdzonych wskazówek:

  • Regularnie obracaj materac – w osiach góra/dół oraz głowa/stopy (pod warunkiem, że materac jest dwustronny);
  • Nie kładź materaca bezpośrednio na podłodze – materac „by oddychać” potrzebuje powietrza, powinien być uniesiony nad podłogą;
  • Regularnie pierz pokrowiec materaca zgodnie z przepisem prania (uwaga, nie każdy pokrowiec można zdejmować);
  • Zaopatrz się w zdejmowany podkład na materac to zwiększy jego higieniczność.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku