Jak długo i zdrowo żyć? Pytanie o zdrowy styl życia często przewija się w mediach, publikacjach i rozmowach towarzyskich. Mamy wrażenie, że wiemy o tym już wszystko i nic nie może nas zaskoczyć. Jednak czasem kilka banalnie prostych zasad, może poprawić komfort naszego życia i pozytywnie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie. Prowadzenie zdrowego stylu życia wielu osobom kojarzy się z wyrzeczeniami i katorżniczą dietą. Nie jest to prawdą, poniżej kilka niezwykle prostych zasad, które wprowadzone w życie, pomogą w osiągnięciu celu. Dieta dla ludzi prowadzących zdrowy styl życia

Sen to zdrowie

W czasie snu nasz organizm i mózg się regeneruje, dlatego nie powinniśmy go sobie domawiać. 7-9 godzin snu to optymalna ilość dla przeciętnego dorosłego człowieka. Niedobór snu prowadzi do wielu schorzeń takich jak zaburzenia hormonalne, zawal serca i udar mózgu, osłabienie układu odpornościowego, a także skutkuje brakiem koncentracji oraz zwiększeniem apetytu, co wpływa niekorzystnie na masę ciała.

Kolorowa dieta

Stwierdzenie: „kolorowo na talerzu” bynajmniej nie oznacza połączenia frytek, burgera i muffinki na deser. Tego, prowadząc zdrowy styl życia, powinniśmy raczej unikać. Zgodnie z Piramidą Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, zdrowe posiłki powinny zawierać przeważająca ilość warzyw i owoców. W dobrze zbilansowanej diecie nie może zabraknąć:

  • pełnoziarnistego pieczywa bogatego w błonnik,
  • warzyw, szczególnie tych z dużą zawartością błonnika i żelaza,
  • owoców,
  • chudego nabiału,
  • ryb i owoców morza,
  • chudego mięsa i drobiu,
  • zdrowych tłuszczy roślinnych.

Posiłki należy spożywać systematycznie co 3- 4 godziny, co daje 4-5 posiłków dziennie. Powiecie: dużo. Dla osób prowadzących chaotyczny tryb życia i odżywiania to faktycznie sporo. Systematyczność jest jednak niezmiernie ważna, ponieważ przegłodzony organizm spowoduje, że mimowolnie rzucimy się wieczorem na lodówkę i niechcący odłożymy w postaci boczków nagły rzut tłuszczy i węglowodanów.

Woda to podstawa

Z wody w większości się składamy, i jest ona niezbędna do naszego funkcjonowania. To przy jej użyciu zachodzą podstawowe mechanizmy i reakcje organizmu: trawienie, krążenie krwi, czy też regulacja temperatury. Zalecana ilość to minimum 1,5 litra dziennie, a im więcej, tym lepiej. Jeśli wypicie takiej ilości wody sprawia kłopot, wyciśnijmy do butelki sok z połowy cytryny, wrzućmy listek mięty i zróbmy z wody pyszną lemoniadę.

Kreatywność kluczem do młodości umysłu

Kreatywność i aktywność intelektualna jest kluczem do sukcesu młodego i sprawnego umysłu. Czytanie książek, oglądanie spektaklu w tetrze, lub filmu w kinie, realizowanie swojego hobby, spotkania i rozmowy towarzyskie, rozwiązywanie krzyżówek, nauka i przyswajanie nowych rzeczy — mogą zmniejszyć ryzyko demencji nawet o 30%. Ćwiczenie umysłu i rozwój intelektualny pomogą zachować pamięć i żyć ciekawiej.

Włącz aktywność

Zdjęcie pobrane ze https://www.pokladzdrowia.pl.

Popularny slogan, że ruch to zdrowie, zna każdy. Jednak nie ma mowy o katorżniczym wysiłku na siłowni, czy zmuszaniu się do sportów, do których nie pałamy miłością. Zacznijmy od spacerów. WHO zaleca 10.000 kroków dziennie, to dystans około 5 kmTylko tyle wystarczy, aby zachować sprawność fizyczną i zacząć kontrolować swoją wagę. To trudne do wykonania szczególnie dla osób prowadzących siedzący tryb życia. Nie da się uzyskać 10.000 kroków dziennie, wędrując z biurka do drukarki, lub z kanapy do lodówki. Dlatego polubmy spacery. Jeśli brak motywacji, doskonałym sposobem jest zakup krokomierza, który oprócz liczenia kroków, poda stan tętna oraz ilość spalonych kcal. Wypełnienie celu będzie namacalne, a przy tym łatwiejsze do zrealizowania. Ponadto — nasz kręgosłup na kiedyś za to „podziękuje".

Używki w odstawkę

Zdrowy styl życia kłóci się z uzależnieniami i używkami. Papierosy i alkohol, a także nadmierna ilość cukru powinny iść w odstawkę. Odstawiając używki, zwiększamy swoje szanse na uniknięcie zawału serca, udaru mózgu i chorób nowotworowych, schorzeń wątroby, układu oddechowego, trawiennego, oraz krążenia. Jedna lampka czerwonego wina dziennie dobrze wpłynie na zdrowie, ponieważ czerwone wino zawiera resweratrol, zbawienny dla układu krążenia. Jest to jednak jedyny dozwolony alkohol w sytuacji, kiedy chcemy długo i zdrowo żyć.

Artykuł powstał dzięki portalowi promującemu zdrowy styl życia www.zdrowy-styl-zycia.eu.

Źródło:
Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma serek piatnica

Wersja do druku