Stolik kawowy czy siedzisko? Kanapa, sofa narożna czy ława? To wszystko możesz wykonać z palet! Podpowiadamy, jakie meble z palet zdadzą egzamin w ogrodzie oraz jak je zrobić i pomalować, aby służyły Ci dłużej niż przez jeden sezon.

Popularność tematyki DIY sprawiła, że zaczęliśmy dostrzegać potencjał w niepozornych przedmiotach. Zapalony majsterkowicz może zmienić brzozowy pieniek w efektowny stolik, deski pozostałe po montażu elewacji w proste półki, a palety w zasadzie dowolne meble. Sprawdź, jak zrobić meble ogrodowe z palet, zainspiruj się i działaj!

Zalety mebli z palet

Wykorzystanie palet do samodzielnego wykonania mebli do ogrodu, altanki lub na taras to świetny pomysł. Po pierwsze, palety o różnych rozmiarach to gotowa „baza”, na której można projektować różnorodne elementy wyposażenia. Po drugie, możliwe, że w piwnicy znajdziesz kilka palet, które zostały po transporcie sprzętu AGD, mebli czy farb. Po trzecie, są bardzo tanie. Jeśli nie masz palet pod ręką, dostaniesz je w każdym markecie budowlanym. Kosztują od około 20 do 40 zł. Po czwarte, meble z palet to modny dodatek nie tylko w przestrzeni ogrodu, ale również we wnętrzach w stylu nowoczesnym, skandynawskim czy ekologicznym.

Jakie meble z palet w ogrodzie?

  • Sofa z palet, także duży ergonomiczny narożnik, który zorganizuje wokół siebie strefę wypoczywania na tarasie.
  • Siedzisko z palet lub dłuższa ławka; świetnie sprawdzi się tu wersja mobilna, czyli na kółkach.
  • Stolik kawowy lub stół z palet.

Załącznik:
AdobeStock_104540417.jpeg

Jak zrobić kanapę z palet?

Jednym z najłatwiejszych w realizacji projektów jest kanapa z palet. W najprostszym wariancie mogą ją tworzyć nawet tylko dwie palety, położone jedna na drugiej, miękkie siedzisko i poduszki służące jako oparcie. Oto przykładowa instrukcja wykonania kanapy:

Krok 1. Zaprojektuj kanapę i ustal jej wielkość. Zastanów się, jakich rozmiarów mebel będzie wygodny w użytkowaniu na tarasie czy w altance. Pomoże Ci to sprecyzować, ilu i jak dużych palet potrzebujesz.

Krok 2. Przygotuj palety: przeszlifuj je gruboziarnistym papierem ściernym, aby pozbyć się drzazg i zadziorów, następnie wyrównaj powierzchnię papierem drobnoziarnistym. Odpyl palety i przetrzyj je lekko wilgotną szmatką.

Krok 3. Wybierz produkt do malowania palet. Zastanów się, czy lepszy będzie wyrób kryjący, jak farba, czy półtransparentny, jak lakierobejca. Zwróć uwagę na właściwości produktu – kup taki, który nadaje się do zastosowania na zewnątrz i tworzy powłoki odporne na oddziaływanie niszczących czynników atmosferycznych. Takie wymagania spełnia m.in. dekoracyjno-ochronna farba Sadolin Kolory Ogrodu, dostępna w oryginalnej palecie odcieni (jak turkus, fuksja, borówka czy cytryna).

Krok 4. W pierwszej kolejności zaimpregnuj surowe drewno. Informacji na temat tego, jaki impregnat zastosować oraz jak go używać, szukaj w karcie technicznej farby.

Krok 5. Pomaluj palety. Rozprowadzaj wyrób dokładnie i równomiernie wzdłuż słojów drewna. Do osiągnięcia dobrego rezultatu będziesz potrzebować 2-3 warstw produktu. Poczekaj, aż farba całkowicie wyschnie.

Krok 6. Połącz poszczególne elementy. Ustaw jedną paletę na drugiej i połącz je za pomocą wkrętarki i wkrętów do drewna. Możesz też zamontować oparcie, czyli zamocować jeszcze jedną paletę, pionowo, jako plecy kanapy.

Krok 7. Uzupełnij kanapę o siedzisko i oparcie z pianki i miękkiego, ale odpornego na wilgoć materiału (możesz uszyć je samodzielnie lub kupić w markecie), dodaj kilka poduszek. Gotowe!

Meble z palet są łatwe w wykonaniu, a prezentują się naprawdę efektownie! Aby jak najdłużej zachować kanapę czy stolik z palet w doskonałym stanie, nie zapomnij o dobrym produkcie do malowania drewna.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku