Wbrew powszechnemu przekonaniu, orchidea z powodzeniem może być uprawiana w domu. Warto jednak pamiętać, że tego typu kwiat doniczkowy wymaga odpowiedniej pielęgnacji. W zamian jednak storczyk odpłaci nam się obfitym kwitnieniem. Zobacz, jak pielęgnować orchidee doniczkowe!

Orchidea doniczkowa – jaką kupić?

Najlepszym wyborem będzie zakup dojrzałej orchidei z licznymi odrostami i rozwiniętymi kwiatami. Za taki kwiat doniczkowy zapłacimy zdecydowanie więcej, ale wtedy też będziemy mieć pewność, że storczyk będzie bardziej wytrzymały. Nie polecamy natomiast tańszych okazów w supermarkecie, które nie będą ładnie prezentować się w naszym mieszkaniu.

Odpowiednie stanowisko do uprawy orchidei

Odpowiednia ilość promieni słonecznych jest czynnikiem, który wywiera wpływ na wzrost i kwitnienie orchidei. Sama budowa storczyka dowodzi o jej wymaganiach świetlnych – kwiat doniczkowy, który potrzebuje dużo światła charakteryzuje się sztywnymi i grubymi liśćmi. Liście gatunków o mniejszych wymaganiach są natomiast miękkie i delikatne. W okresie wiosenno-letnim orchidea dostaje więcej promieni słonecznych niż jesienią i zimą, dlatego konieczne jest zapewnienie roślinie cieniowania. W przeciwnym razie liście orchidei zostaną przypalone. Temperatura, jaką należy zapewnić storczykowi wynosi ok. 25 stopni Celsjusza, nocą może być o kilka stopni mniejsza.

Orchidea to kwiat doniczkowy, który preferuje jasne stanowisko o rozproszonym świetle. Najlepsze do pielęgnacji orchidei będą parapety wschodniego lub zachodniego okna. Uprawa rośliny na południowym parapecie wymaga osłonienia storczyka przed silnymi promieniami słonecznymi.

Jak pielęgnować orchidee doniczkowe – wilgotność powietrza

Klimat panujący w naszym mieszkaniu znacznie różni się od naturalnego środowiska, w jakim żyje orchidea. W związku z tym konieczne jest zapewnienie dużej wilgotności powietrza w domu. W tym celu możemy skorzystać z nawilżacza powietrza  lub zadbać o zraszanie rośliny wczesnym rankiem. W okresie zimowym kwiat doniczkowy wymaga powietrza o niższej wilgotności. Brak odpowiedniej wilgotności rośliny w czasie wzrostu może przyczynić się do jej nieprawidłowego rozwoju, o którym świadczą, np. harmonijkowate liście.

Istotne jest też systematyczne wietrzenie pokoju, w którym rosną orchidee. Regularna wymiana powietrza zapobiega gniciu korzeni rośliny, a także pojawieniu się chorób i pleśni.

Uprawa storczyka – podlewanie

Orchidea uprawiana w doniczce musi być podlewana dopiero, gdy jej podłoże będzie całkowicie suche. Roślinę podlewamy letnią wodą – najlepiej, aby była to woda miękka, pozbawiona wapnia. Ważne jest, żeby nie przelać rośliny, ponieważ woda zostawiona na podstawce może doprowadzić do zgnicia korzeni storczyka. Orchideę w doniczce glinianej będziemy musieli podlewać częściej niż tę w plastikowej doniczce. Dzieje się tak dlatego, że plastikowa doniczka znacznie opóźnia proces przesychania podłoża storczyka. Jeśli szukasz więcej porad na temat orchidei, sprawdź tu.

Jak nawozić orchidee?

W czasie wzrostu orchidea doniczkowa wymaga nawożenia. W tym przypadku możemy np. spryskać roślinę nawozem w postaci płynnej. Warto zwrócić szczególną uwagę na mniejsze rośliny, które już zaczęły kwitnąć lub tworzą pąki.

Ważne jest, aby zakupiony preparat miał odpowiedni skład. Wiosną i latem należy zastosować nawozy, które mają duże ilości azotu. Liście w kolorze ciemnej zieleni sygnalizują właściwe zasilenie storczyka. Jeśli zastosujemy zbyt mało nawozu, wtedy nasz kwiat doniczkowy będzie miał jasne liście ze śladami zażółceń. Dostarczenie roślinie zbyt dużej ilości minerałów przyczyni się do poczernienia końcówek liści orchidei. 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku