Żelazko to bardzo przydatne urządzenie w każdym domu – zawsze znajdą się ubrania do prasowania i mimo, że jest to długotrwałe i czasochłonne zajęcie, z konieczności je wykonujemy. Bardzo rzadko jednak zwracamy uwagę na urządzenie do prasowania. Dbamy o uzupełnienie zbiornika wodą, zapominając o tym, jak ważne jest również czyszczenie przypalonego żelazka. W efekcie nasz sprzęt agd jest narażony na usterki, a jego żywotność zostaje ograniczona do minimum. Jak temu zapobiec? W tym artykule przedstawiamy kilka domowych sposobów na usunięcie przypalenia z żelazka.

Przypalone żelazko – przyczyny powstania plam na stopie żelazka

Gładka stopa żelazka jest podatna na uszkodzenia powierzchni i zarysowania za każdym razem, gdy jej używamy. Z czasem powłoka może ulec zmatowieniu i pokryć się brązowym nalotem, który bardzo często powstaje na skutek nieprawidłowego użytkowania sprzętu agd. Prasowanie ubrań w zbyt wysokiej temperaturze może również stać się przyczyną przypalenia stopy żelazka.

Wiele osób nie zwraca także uwagi na rodzaj wody, którą uzupełniają zbiornik żelazka. Najczęściej korzystają bowiem z twardej wody kranowej, która nie nadaje się do tego typu urządzeń – cząsteczki kamienia osadzają się w ujściach na parę, prowadząc do jej nieprawidłowego odprowadzania.

Do powstania brązowych plam na stopie żelazka mogą przyczynić się też zanieczyszczenia krążące w powietrzu. W efekcie przyklejają się one do rozgrzanej powłoki urządzenia, tworząc trudną do usunięcia skorupę.

Zanim zaczniesz czyścić żelazko…

pamiętaj o tym, aby odłączyć je od zasilania i poczekać aż całkowicie wystygnie. Najlepiej będzie, jeśli odstawisz je w chłodne miejsce lub ustawisz w przeciągu. Ponadto sposoby czyszczenia przypalonego żelazka zależą od materiału, z jakiego została wykonana stopa urządzenia agd. Aktualnie na  rynku dostępne są sprzęty z różnymi powłokami, w tym teflonową, ceramiczną i ze stali nierdzewnej.

Jak usunąć przypalenie z żelazka ze stopą ceramiczną?

Żelazko z ceramiczną powłoką skutecznie można wyczyścić przy użyciu soku z cytryny lub octu. W tym przypadku, niewielkie przypalenia należy usunąć za pomocą miękkiej ściereczki zwilżonej sokiem z cytryny lub octu. Jeśli brązowe plamy są duże i trudne do usunięcia, zamiast ściereczki z mikrofibry możemy wykorzystać specjalny skrobak do płyt ceramicznych. Ważne jest, aby delikatnie pocierać powierzchnię żelazka, gdyż w przeciwnym razie możemy doprowadzić do uszkodzenia i zarysowania stopy urządzenia. 

Więcej domowych sposobów na wyczyszczenie żelazka znajdziesz w tym artykule https://aniaradzi.pl/porady/czym-i-jak-wyczyscic-przypalone-zelazko-najskuteczniejsze-sposoby/

Czym usunąć przypalone żelazko ze stalową stopą?

Czyszczenie przypalonego żelazka ze stalową stopą będzie łatwe i przyjemne, jeśli użyjemy do tego sól kuchenną. Pierwszym sposobem może być wysypanie niewielkiej ilości soli na wilgotną ściereczkę, a następnie wyprasowanie jej rozgrzanym urządzeniem, przesuwając żelazkiem w różnych kierunkach.  Innym rozwiązaniem będzie rozsypanie soli kuchennej na kartce papieru i prasowanie jej nagrzanym żelazkiem tak, aby drobinki soli dostały się do najmniejszych zakamarków stopy żelazka.

Czym zmyć spaleniznę z żelazka ze stopą teflonową?

Teflon jest materiałem o dużej odporności na wysokie temperatury, lecz podatnym na uszkodzenia mechaniczne i środki chemiczne. Jak usunąć przypalenie z żelazka ze stopą pokrytą teflonem? Na pewno nie należy jej wyczyścić za pomocą sody oczyszczonej, ani soli kuchennej, ponieważ mogłyby jedynie przyczynić się do zniszczenia powłoki żelazka. Lepszym rozwiązaniem będzie z pewnością wyprasowanie nagrzanym żelazkiem teflonowym folii aluminiowej. Tym sposobem szybko pozbędziemy się wszelkich zanieczyszczeń, które znalazły się na stopie teflonowej. Warto jednak zachować szczególną ostrożność podczas wykonywania tej czynności, gdyż łatwo możemy doprowadzić do porysowania stopki od żelazka.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku