Gwarancją komfortowego spaceru — zarówno dla czworonoga, jak i jego właściciela, jest odpowiednio dopasowana uprząż. Do najpopularniejszych akcesoriów tego typu zaliczają się spacerowe obroże oraz szelki dla psa. Czym kierować się przy ich wyborze?

Wybieramy obrożę idealną

Dostępne na sklepowych półkach obroże różnić mogą się od siebie między innymi materiałem wykonania. Do wyboru są między innymi modele skórzane. Prezentują się one niezwykle elegancko i są odporne na uszkodzenia. Jako że skórzana smycz może okazać się zbyt ciężka dla psów ras miniaturowych czy szczeniaków, lepszym rozwiązaniem będą tutaj akcesoria wykonane z neoprenu czy nylonu. W przypadku młodych zwierząt lepiej zrezygnować z obroży z nitami lub różnego rodzaju ozdobami, które mogłyby niepotrzebnie podrażniać ich delikatną skórę. Zamiast tego, warto postawić na model obszyty od spodu filcem czy polarem.

Główną zaletą obroży jest fakt, iż daje ona znacznie większą kontrolę nad głową psa, a co za tym idzie — jego zachowaniem w trakcie spaceru. Świetnie sprawdzać będzie się ona w przypadku dużych, silnych oraz agresywnych i reaktywnych zwierząt. W smycz z powodzeniem zaopatrzyć mogą się również wszyscy właściciele małych szczeniaków, które dopiero uczą się prawidłowego zachowania na spacerze.

Wybierając obrożę, pod uwagę wziąć należy jej długość, szerokość oraz położenie na szyi. Dopasowana powinna być ona w taki sposób, by możliwe było włożenie pod nią nie więcej niż 2, a w przypadku szczeniaków — 1 palca.

Czym kierować się przy zakupie szelek?

Kiedy warto zdecydować się na zakup szelek? To doskonałe rozwiązanie dla psów, które nie przepadają za noszeniem obroży. Dobrze sprawdzą się one równie u czworonogów, którym w trakcie spaceru zdarza się wyrywać i szarpać za smycz, co prowadzić może do kontuzji karku. Wyróżnia się kilka rodzajów szelek dla psów. Na rynku spotkać można się między innymi z modelami typu sled, które zapina się daleko na linii kręgosłupa czworonoga. Alternatywne rozwiązanie stanowią szelki zapinane od góry przy kręgosłupie — norweskie, step in czy typu guard. W ich przypadku należy jednak pamiętać, że mogą one przenosić duże siły na barki, łokcie i nadgarstki. Właściciele, którzy mają problemy z utrzymaniem psa na smyczy, zdecydować mogą się na zakup zapinanych od przodu szelek typu easy walk, które składają się z 2 pasków. Jeden z nich przechodzi przez grzbiet i klatkę piersiową zwierzęcia, drugi — przez przedpiersie.

Jak idealnie dopasować szelki spacerowe dla psa? Zapięte powinny być one w taki sposób, aby ich paski poruszały się razem ze skórą zwierzęcia. Gdy szelki są za luźne, mogą obcierać skórę psa lub ułatwiać mu wydostanie się z nich. Podobnie jak w przypadku obroży, między uprzężą a ciałem psa powinny zmieścić się maksymalnie 2 palce, a w przypadku szczeniąt — jeden palec.

Aby idealnie dopasować szelki, znać należy obwód klatki piersiowej oraz szyi psa i odległość między nimi, a także odległość od linii obwodu klatki piersiowej w najszerszym miejscu przedpiersia.

Jak należy zakładać szelki dla psa? Wszystkie niezbędne informacje na ten temat znaleźć można na stronie: https://fajnyzwierzak.pl/porady/jak-zalozyc-szelki-dla-psa-poradnik-zakladania-uprzezy/.

Puszorek — co to takiego?

Puszorek to specyficzna uprząż dla psa jest. Mianem tym określa się regulowane szelki, które zapina się pod szyją i na brzuchu psa. To idealne rozwiązanie dla wszystkich właścicieli małych szczeniaków oraz psów ras, takich jak chihuahua, west highland white terrier, yorkshire terrier, beagle, jamnik czy pudel miniaturowy. Puszorek znajdzie również zastosowanie w przypadku kotów, królików i większych gryzoni oraz psów nieco większych ras, które mają problem z chodzeniem na smyczy lub często się z niej wyślizgują.

Akcesorium to składa się z 2 pasków, które łączą się ze sobą na plecach czworonoga. By dobrać jego odpowiedni rozmiar, należy zmierzyć obwód klatki piersiowej psa, za jego przednimi łapami. Do produkcji puszorków wykorzystuje się między innymi taśmę nylonową. Godne polecenia są modele wzmocnione materiałem, które gwarantują wysoki komfort użytkowania.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku