W okresie jesienno-zimowym bardzo wiele osób skarży się na nieprzyjemne dolegliwości spowodowane przeziębieniem lub grypą. Nie omija to również dzieci, które na zachorowanie narażone są szczególnie ze względu na słabszy niż u dorosłych układ immunologiczny, a także kontakt z zarażonymi rówieśnikami w przedszkolu lub szkole. Jak rozpoznać, kiedy nasze dziecko cierpi z powodu przeziębienia, a kiedy z powodu grypy?

Co jest przyczyną zachorowań na przeziębienie i grypę?

Za zachorowania na przeziębienie i grypę odpowiadają wirusy. Mimo że obie choroby są formą zakażenia górnych dróg oddechowych i dają podobne objawy, wywoływane są przez inne wirusy. W przypadku przeziębienia jest to około 200 różnych wirusów (paragrypy, rhinowirusy, wirusy RS i adenowirusy), a mutujący co roku wirus grypy oznaczany jest jako A, B lub C. Wirusy dostają się do organizmu drogą kropelkową (np. gdy osoba chora kicha w naszej obecności) lub poprzez dotyk. Zarówno wirusy grypy, jak i przeziębienia atakują górne drugi oddechowe, co wywołuje reakcję obronną organizmu – która polega na produkcji dużej ilości granulocytów i limfocytów. Przedostają się one wraz z krwią do miejsca zakażenie, co z kolei wywołuje objawy infekcji takie jak katar, kaszel i ból gardła. Błona śluzowa produkuje wówczas zwiększoną ilość śluzu, z którym usuwane są wirusy. Kichanie i kaszel mają pomóc organizmowi w pozbyciu się nadmiaru wydzieliny z nosa, zatok i oskrzeli.

Jakie są objawy przeziębienia i grypy u dziecka?

Choroby górnych dróg oddechowych przejawiają się podobnie u dzieci i dorosłych. W obu przypadkach chorzy uskarżają się na kaszel, kichanie i katar. Przeziębienie rozwija się jednak powoli i jeśli szybko rozpoczniemy odpowiednią kurację możemy złagodzić objawy choroby i nie dopuścić do jej rozwinięcia. Grypa atakuje bardzo szybko, nawet w ciągu kilku godzin. Pierwszymi objawami świadczącymi o rozwoju choroby są bóle mięśni i stawów, ból głowy, bardzo szybko pojawia się też wysoka gorączka (powyżej 39°C). Chory jest osłabiony, a w przypadku dzieci charakterystycznym objawem jest również znaczny spadek apetytu.

Więcej o objawach przeziębienia znajdziesz na https://sanostol.pl/porady/zdrowie-dziecka/pierwsze-objawy-przeziebienia-u-dziecka

Jak leczyć przeziębienie i grypę u dziecka?

W przypadku przeziębienia można podać dziecku leki antywirusowe i witaminę C. Bardzo ważne jest też nawilżanie błony śluzowej nosa i podawanie leków przeciwkaszlowych. Jeśli dziecko choruje na grypę konieczne jest zaaplikowanie leków przeciwgorączkowych, gdy temperatura przekroczy 38°C. Chorym zaleca się również leżenie w łóżku i przyjmowanie dużej ilości płynów.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku