Dowód osobisty jest obowiązkowym dokumentem każdego pełnoletniego obywatela lub obywatelki Polski. Paszport jest natomiast dokumentem koniecznym w przypadku zagranicznego wyjazdu np. do Azji, Ameryki czy Australii. Aby je otrzymać, niezbędne jest wypełnienie odpowiednich dokumentów oraz dostarczenie wykonanego w odpowiedni sposób zdjęcia. Jak powinno ono wyglądać? Dowiedz się z poniższego wpisu.

 

  1. Prawidłowo wykonane zdjęcie paszportowe i dowodowe

  2. Gdzie jeszcze można wykorzystać zdjęcie paszportowe?

 

Prawidłowo wykonane zdjęcie paszportowe i dowodowe

Jak już wspomniano wcześniej, do wyrobienia paszportu oraz dowodu osobistego konieczne jest dostarczenie zdjęcia. Nie może to być jednak dowolna fotografia – wytyczne dotyczące wielkości zdjęcia oraz wyglądu osoby na niej są ściśle określone. Jakie powinno więc być zdjęcie paszportowe albo dowodowe?

Przede wszystkim musi być aktualne, w związku z czym należy je wykonać w ciągu maksymalnie sześciu miesięcy przed dniem złożenia wniosku. Fotografia powinna przedstawiać całą głowę – od jej czubka, aż do górnej części barków. Twarz na fotografii powinna zajmować 70-80% zdjęcia. Co ważne, nie wolno mieć żadnego nakrycia głowy, okularów przeciwsłonecznych lub z ciemnymi szkłami, jak również dowolnych innych rzeczy, które mogłyby utrudnić rozpoznanie danej osoby. W przypadku nabytych lub wrodzonych wad wzroku wymagających noszenia ciemnych okularów, można je mieć założone do zdjęcia, jednakże w tym przypadku do wniosku o dowód lub paszport, należy dołączyć specjalne orzeczenie o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności.

Ponadto twarz nie może być w żaden sposób pochylona (do przodu, do tyłu, czy też na boki). Zdjęcie powinno być robione z przodu (tzw. en face), a osoba na fotografii powinna patrzeć na wprost, bezpośrednio w stronę aparatu fotograficznego. Co istotne, wyraz twarzy powinien być naturalny – najlepiej poważny, ewentualnie z lekkim uśmiechem.

Osoby noszące okulary korekcyjne mogą mieć je włożone do zdjęcia, jeśli szkła nie odbijają światła, a oczy zza okularów są dobrze widoczne. Podobnie przedstawia się sytuacja w przypadku osób noszących soczewki kontaktowe – mogą one je założyć do zdjęć, jeśli nie zmieniają one koloru oczu ani ich kształtu.

W przypadku mężczyzn zaleca się, aby wykonywali oni fotografie bez zarostu. Teoretycznie można zachować wąsy, brodę lub zarost, jeśli nie utrudniają one rozpoznania danej osoby, jednakże celem uniknięcia ewentualnych problemów w przyszłości, lepiej jest zrobić zdjęcia bez nich.

Osoby (np. muzułmanki) wyznające religię wymagającą noszenia nakrycia głowy, mogą mieć je założone do zdjęcia pod warunkiem, że na fotografii widoczna jest twarz. W takiej sytuacji do wniosku o paszport albo dowód osobisty należy załączyć zaświadczenie potwierdzające przynależność do konkretnej wspólnoty religijnej zarejestrowanej w Polsce. Należy też pamiętać, że linia uszu oraz owal twarzy powinny być na takim zdjęciu odsłonięte.

Gdzie jeszcze można wykorzystać zdjęcie paszportowe?

Dobrze wykonane zdjęcie może być wykorzystane nie tylko we wniosku o dowód osobisty lub paszport. Profesjonalna fotografia sprawdzi się również jako zdjęcie do CV. Kobieta będzie się w ten sposób prezentowała bardziej zawodowo i profesjonalnie, podobnie zresztą jak mężczyzna. Wykorzystując profesjonalne CV wzory w specjalnych aplikacjach oraz serwisach internetowych dedykowanych tematyce pracy i kariery, wystarczy jedynie załączyć swoje zdjęcie, a program sam wklei je w odpowiednie miejsce. Stworzone w ten sposób CV będzie prezentowało się w pełni fachowo.

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku