Czy wyobrażasz sobie salon urządzony w stylu glamour, z przepychem i zdobieniami, z pozłacanymi drzwiami i… najprostszą chromowaną klamką? Widzisz? Nawet mały detal wieńczy obraz wnętrza. Czym się kierować przy wyborze klamki do drzwi wewnętrznych i zewnętrznych? Podpowiadamy, razem ze specjalistami ze sklepu. Klamka w drzwiach wewnętrznych

Stoisz przed wyborem klamki do drzwi, oglądasz różne warianty, ale liczba modeli już Cię przerasta i nie wiesz, na co się zdecydować? Przede wszystkim nie panikuj. Istnieją bowiem uniwersalne zasady, dzięki którym znajdziesz klamkę idealnie pasującą do drzwi i całej aranżacji.

Przy wyborze klamki do drzwi wewnętrznych zwróć uwagę na:

• styl aranżacji wnętrza,
• drzwi, w których klamka będzie zamontowana,
• kolor klamki,
• wykończenie klamki – minimalistyczne lub ze zdobieniami,
• wygodę użytkowania,
• wytrzymałość.

Klamki do drzwi wewnętrznych – jak dobrać je do aranżacji wnętrza?

Podstawową zasadą przy dobieraniu klamki do drzwi jest dopasowanie jej do stylu pomieszczenia.

Styl glamour, czyli styl, który przywodzi na myśl luksusowe, pałacowe wnętrza. Tu będą pasować klamki w kształcie kryształowej gałki lub modele z kamieniami ozdobnymi, grawerami i kwiecistymi wzorami – po prostu błyszczące i zwracające uwagę. Taki rodzaj klamek ładnie uzupełnia drzwi lekkie, prowadzące chociażby do salonu czy sypialni.
Styl klasyczny to wystrój elegancki, ponadczasowy, z bezpiecznymi, ciepłymi barwami i naturalnymi materiałami. W tym przypadku wybór jest ogromny: klamki ze zdobieniami florystycznymi, gięte czy o regularnych kształtach. Takie klamki pasują również do wnętrz vintage lub retro.
Styl nowoczesny charakteryzuje się prostotą, bez zbędnego przepychu. Dlatego klamka do drzwi w stylu nowoczesnym powinna mieć prostą rękojeść. Jeżeli jednak chcesz dodać wnętrzu w stylu nowoczesnym odrobinę charakteru, warto zamontować klamkę o unikatowym kształcie. Możesz dowolnie wybrać kolor, wzór, materiał czy kształt szyldu (osłonki, na której jest zamontowana klamka).
Styl minimalistyczny to harmonia i spokój wynikające z prostoty. Jeżeli chcesz, by klamka była w takim samym stylu, wybierz klamkę z krótką rękojeścią oraz niewielkim szyldem. Kolor powinien być neutralny – szary, czarny lub biały.

Klamki do drzwi zewnętrznych – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Dlaczego rozróżnia się klamki do drzwi zewnętrznych i klamki do drzwi wewnętrznych? Przy wyborze tych pierwszych nie można bowiem kierować się jedynie estetyką. Przede wszystkim drzwi i klamka zewnętrzna mają zapewnić bezpieczeństwo. Dlatego zwróć uwagę na to, czy klamki do drzwi posiadają odpowiednie certyfikaty zapewniające o antywłamaniowości, np. wydane przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej. Żeby uzyskać taki certyfikat, drzwi i klamki poddaje się odpowiednim testom z użyciem sposobów i narzędzi stosowanych przez włamywaczy. Jeżeli drzwi wytrzymają próbę przez określony czas, otrzymują certyfikat.

Klamka do drzwi wejściowych powinna również być funkcjonalna – będzie używana dosyć intensywnie przez wszystkich domowników. By spełniała to kryterium, warto wybrać klamkę w kształcie opływowym, która idealnie dopasuje się do kształtu ręki. Klamki z kantami mogą wbijać się w dłoń, więc będą odczuwalne i niewygodne.

Sam wygląd klamki powinien pasować do drzwi – im masywniejsze drzwi, tym klamka powinna być większa i wyposażona w dłuższy szyld. Z kolei nowoczesne drzwi lepiej będą wyglądać z krótką, surową klamką.

Materiał, z którego została wykonana klamka drzwiowa, też nie pozostaje bez znaczenia. Zarówno klamka, jak i drzwi zewnętrzne będą narażone na działanie szkodliwych czynników. Dlatego klamka do drzwi zewnętrznych powinna być odporna na korozję. Są to m.in.:

• klamki z materiału powlekanego tlenkiem aluminium lub anodowanego,
• klamki odlane z mosiądzu,
• klamki tytanowe i chromowane,
• klamki ze stali nierdzewnej.

Wybór klamek jest duży, ale gdy wiesz, jak dopasować klamkę do drzwi i do całego wnętrza, na pewno prościej Ci będzie podjąć decyzję. Przy tym warto mieć na uwadze, że materiał, z którego wykonano klamkę, jest bardzo ważny – szczególnie dotyczy to klamek zewnętrznych.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku