Spora część Polaków nie wyobraża sobie spędzenia Świąt Bożego Narodzenia poza domem rodzinnym, z suto zastawionym stołem i prezentami pod choinką. Z roku na rok jednak widoczna jest z drugiej strony tendencja do uciekania od tego: im dalej, tym lepiej. Wśród ucieczkowiczów dominują oczywiście osoby zmęczone pracą, która w przerwie świątecznej upatrują urlopu i upragnionego odpoczynku od pracy. Jednak aby odpocząć, niekoniecznie trzeba wyjeżdżać na koniec świata. Dziś pokażemy Wam przykłady trzech miejsc, od których dotarcie zajmuje nie więcej niż 7 godzin, od momentu wyjścia z domu, do momentu dojechania z lotniska do hotelu w nowym miejscu. 

 
1. Czeska Praga
2. Budapeszt
3. Bajkowy Amsterdam
 

Praga na Święta

Na pierwszy plan pójdzie miejsce geograficznie nam najbliższe. Są to Czechy, w których znajdziemy jeden z najpiękniejszych na całym świecie jarmarków bożonarodzeniowych (w Pradze). Smakowicie skwiercząca kiełbaska na ogniach, grzane wino, muzyka wydobywająca się z głośników, lodowiska, a także żywe zwierzęta i regionalne przysmaki: to wszystko znajdziecie na starówce w stolicy Czech. Jak szybko dostać się do Czech? Problemu z szybkim dojazdem oczywiście nie mają osoby zamieszkujące południową część Polski: tutaj wystarczy tylko wsiąść w samochód, aby w kilka godzin znaleźć się już w bajkowej scenerii Mostu Karola, czy wśród pięknych zaułków średniowiecznego miasta. Jeśli jednak mamy nieco dalej do Czech niż na przykład do Norwegii, wówczas z pomocą przyjdą tanie linie lotnicze: tanie loty z Gdańska, czy ze Szczecina do Prague są na wyciągniecie ręki i nie kosztują wiele. Praga to zdecydowanie numer jeden dla par, które nie mają jeszcze dzieci, a chcą spędzić zakochany weekend w pięknym otoczeniu, pełnym błogiego spokoju. 

Sanki w Budapeszcie

Dwa kroki dalej od Pragi, a dokładniej 7 godzin jazdy z Krakowa, znajduje się Budapeszt. Aby dostać się do Budapesztu samolotem, należy dostać się na lotnisku w Poznaniu, Warszawie albo Gdańsku. Czym zaskoczy nas Budapeszt? Być może nie ma tutaj tak spektakularnych i wychwalanych w CNN jarmarków bożonarodzeniowych, które znajdziemy w Pradze. Jest tutaj jednak coś innego. Budapest jest świetnie przygotowany na turystów z całego świata, co oznacza, że jeśli zechcemy spędzić romantyczne święta we dwoje właśnie w tym mieście, będziemy mieli możliwość skorzystania z jednej z wielu tanich ofert na weekendy SPA w ciekawych hotelach lub z luksusowych apartamentów, czy małych uroczych hoteli butikowych rozsianych po całym mieście. Spędzając Święta Bożego Narodzenia w Budapeszcie, warto spróbować miejscowych przysmaków, takich jak „toki pompos“, czy też spróbować przejechać się na legalnym lodowisku, urządzonym na zamarzniętym jeziorze. Ciekawie może być też na sankach w parku Normafa: spotkamy tam mnóstwo mieszkańców Budapesztu, jeżdżących na sankach.  
 

Bajkowy Amsterdam

Amsterdam nie wydaje się pierwszym wyborem, kiedy myślimy o urlopie połączonym z Bożym Narodzeniem. Jednak i tutaj może być wspaniale. Wycieczki zorganizowane na zwiedzanie Amsterdamu podczas Świąt wyglądają zwykle tak, że podczas pierwszego dnia turyści udają się na przejażdżki motorówkami po kanałach, którymi poprzecinane jest miasto. Podziwiają widoki, starą architekturę oraz wspaniałe urokliwe zakątki. Zwieńczeniem pływania jest wizyta w  Rijskmuseum. Drugiego dnia natomiast warto poświęcić czas na jarmark bożonarodzeniowy oraz na zobaczenie jednych z najstarszych kościołów w tej części Europy: Nieuwe Kerk oraz Oude Kerk. Ciekawie jest też wybrać się na Magere Brud, czyli na najsłynniejszy most w Amsterdamie, a także na Plac Mennicy, czy pod Pałac Królewski. Ciekawostką może być też spacer po Dzielnicy Czerwonych Latarni. Amsterdam warto z pewnością zwiedzać z przewodnikiem: nawet jeśli nie wykupimy wycieczki zorganizowanej na Boże Narodzenie, warto udać się do jednego z punktów rozlokowanych w centrum, gdzie oferuje się usługi przewodnika na godziny. 
 

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku