Oprócz mokrej i suchej karmy, która stanowi podstawę codziennej psiej diety, warto zwrócić uwagę na pokarm uzupełniający, czyli tzw. przysmaki, które urozmaicą jadłospis, zapewniając nowe bodźce aromatyczne i smakowe. Wykorzystać je można do pracy wychowawczej i do zabawy

Czym różnią się między sobą przysmaki dla psa?

W tradycyjny pokarm dla psów powinno się wplatać różnego rodzaju smakołyki. Sklepy zoologiczne zapewniają szeroki wybór psich przekąsek, które różnić się mogą przede wszystkim wielkością, kształtem, konsystencją, składem, smakiem, ale i pełnionymi przez nie zadaniami. Wśród przysmaków dla psa znaleźć można naturalne, mięsne, słodkie i specjalistyczne.

Właściciele czworonogów powinni poważnie zastanowić się nad wyborem smakołyku najodpowiedniejszego do indywidualnych potrzeb pupila. Mimo wielu korzyści płynących z ich podawania specjaliści nakazują ostrożność, gdyż zjadane w nadmiernej ilości sprzyjają nadwadze. Najlepiej przestrzegać podanych na opakowaniu zaleceń dotyczących wskazanej do spożycia ich ilości.

Jaką rolę pełnią psie przysmaki?

Smakołyki dla psa odgrywać mogą rozliczne funkcje. Zaspokajają naturalną potrzebę gryzienia i żucia. Towarzyszący temu wyrzut endorfin (tzw. hormonów szczęścia) wpływa korzystnie na ogólne samopoczucie psa. Łagodzi uczucie napięcia i niepokoju. Pomaga w odprężeniu i problemach z zasypianiem. Najlepiej wykorzystać w tym przypadku tzw. gryzaki, w produkcji których stosuje się zwierzęce skóry.

Smakołyki służą rozrywce – pozwalają na zajęcie czasu spędzonego w samotności. Doskonałym przykładem ich użycia jest wypełnienie specjalnych mat węchowych małymi, suchymi smaczkami. Przysmaki stosuje się także w procesie adaptacji (przystosowania się) do nowych sytuacji. Ich podawanie sprzyja budowaniu więzi i zbliżeniu się opiekuna z psem.

Smakołyki podczas tresury

Przysmaki dla psa są powszechnie wykorzystywane podczas szkolenia prowadzonego w oparciu o metodę pozytywną. Stanowią źródło motywacji. Takie wzmocnienie znacznie przyspiesza naukę. Nagroda za prawidłowe wykonanie zadania zachęca do powtórzenia go w przyszłości. Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku niewielkie, aromatyczne, bogate w białko i mikroelementy smaczki zapewniające dodatkową energię w czasie wysiłku fizycznego i psychicznego. Specjaliści doradzają, by stanowiły wymiar największej nagrody i były podawane tylko w określonych sytuacjach. W międzyczasie powinno się stawiać na głaskanie i chwalenie czworonoga.

Zdrowotna rola psich przysmaków

Przekąski dla psów niosą ze sobą liczne funkcje zdrowotne. Popularnością w ostatnim czasie cieszą się poroża. Stanowią dobre źródło składników mineralnych i białka. Ze względu na małą ilość tłuszczu poleca się je psom wykazującym tendencje do przybierania na wadze. Masują dziąsła, zapobiegają powstaniu i sprzyjają usuwaniu kamienia nazębnego. Właściwości dentystyczne wykazują również skórzane gryzaki i suszone uszy. Z kolei żwacze (przedżołądek przeżuwaczy) ze względu na obecność bakterii symbiotycznych regulują pracę układu pokarmowego. Dodatkowo zapewniają ćwiczenie mięśni szczęki. W sprzedaży znaleźć można także specjalistyczne przekąski dla psów np. dla alergików, które ograniczają ryzyko rozwoju reakcji alergicznych.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii mają flaczki

Wersja do druku