Suchy zębodół to jedno z najczęstszych powikłań po wyrwaniu zęba. Poznaj objawy i sposoby leczenia wspomnianej dolegliwości.

Czym jest zębodół suchy?

Poekstrakcyjne zapalenie zębodołu – określane potocznie mianem suchego zębodołu – to jedno z częstszych powikłań po wyrwaniu zęba. Obserwowane jest ono u około 1 - 4% pacjentów, u których uprzednio wykonano zabieg ekstrakcji. Z reguły schorzenie rozwija się po usunięciu zębów trzonowych dolnych.

Przyczyny powstania suchego zębodołu

W trakcie przeprowadzania ekstrakcji dochodzi do przerwania ciągłości błony śluzowej, natomiast w miejscu usunięcia zęba tworzy się rana, która zostaje wypełniona krwią. Wspomniana krew tworzy skrzep będący swego rodzaju naturalnym opatrunkiem. Wewnątrz skrzepu ma miejsce regeneracja błony śluzowej. Zdarza się jednak, iż proces ten zostaje zaburzony, na skutek czego dochodzi do powstania zębodołu suchego. Co może powodować zaburzenie gojenia się rany? Między innymi niezastosowanie się do zaleceń stomatologa (np. wypłukanie skrzepu podczas mycia jamy ustnej czy też zbyt wczesne zjedzenie posiłku), stan zapalny powstały w zębodole, różnego typu choroby (m. in. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca), kłopoty z krążeniem, niedobory witamin, niska odporność organizmu czy też zaburzenia krzepliwości krwi.

Objawy suchego zębodołu

Objawy opisywanego schorzenia obserwowane są u pacjentów z reguły po ok. 2 – 3 dniach od usunięcia zęba. Do najczęstszych symptomów zaliczyć należy:

  • Silny, promieniujący ból w miejscu usunięcia zęba,
  • Osłabienie,
  • Utratę apetytu,
  • Powiększenie węzłów chłonnych,
  • Nieprzyjemny zapach z jamy ustnej,
  • Szczękościsk.

Leczenie dolegliwości

Leczenie zębodołu suchego domowymi sposobami jest wysoce niewskazane z uwagi na wątpliwą skuteczność. W związku z powyższym konieczna jest wizyta w gabinecie dentystycznym. Jak wygląda sam proces leczenia suchego zębodołu? W pierwszej kolejności stomatolog oczyści ranę przy użyciu odpowiedniego roztworu. Następnie zaaplikuje lek o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, po czym zabezpieczy ranę opatrunkiem.

Jak wspominaliśmy, suchy zębodół to stosunkowo bolesne schorzenie, którego leczeniem powinien zająć się profesjonalny stomatolog. Który zatem gabinet wybrać? Jeśli potrzebny ci godny polecenia dentysta z Białołęki to wybierz się do gabinetu Ewy Pawlak. Przyjmujący tam lekarze to specjaliści z wieloletnim doświadczeniem i rozległą wiedzą z zakresu stomatologii.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku