Język niemiecki uchodzi za dość trudny do nauczenia. W powszechnej opinii często można usłyszeć, że niemiecka wymowa jest twarda i skomplikowana, a gramatyka wymaga wielu godzin zapamiętywania reguł. Czy tak jest jednak w rzeczywistości? Dowiedz się, czy niemiecki jest trudny i poznaj sprawdzone metody, które pozwolą Ci dobrze się go nauczyć.

Czy niemiecki jest trudny?

Wiele osób ma niezbyt dobre doświadczenia związane z nauką niemieckiego w szkole podstawowej, gimnazjum, liceum czy technikum. Lekcje często prowadzone były w niezbyt interesującej formie, nauczyciel wymagał wkuwania wielu nieprzydatnych słówek i robił liczne klasówki z zasad gramatycznych. W efekcie uczniowie, po zakończeniu nawet kilkuletniej edukacji, zapominają nawet podstawowe zwroty i nie są w stanie w miarę płynnie porozumiewać się po niemiecku.

Nieumiejętnie prowadzone lekcje czy lektoraty na studiach niestety są niezbyt przydatne i mogą na wiele lat zniechęcić do poznawania języka. Warto jednak pamiętać, że nauka nauce nierówna, a odpowiednio dobrane metody pozwalają poznać zawiłości języków obcych nawet osobom, którym wydaje się, że nie mają ku temu naturalnych predyspozycji.

 

Skuteczna nauka niemieckiego – odpowiednio wyznacz sobie cel

Na początku wyznacz sobie cel, w którym uczysz się języka. Być może niemiecki wzbogaci Twoje CV i pomoże znaleźć zatrudnienie w znanej korporacji oferującej wysokie zarobki, przekwalifikować się lub awansować na nowe stanowisko. Może planujesz wyjazd zagranicę do pracy lub chcesz komunikatywnie poznać niemiecki, aby móc swobodnie porozumiewać się podczas wakacyjnej wycieczki objazdowej po Europie? Jasne określenie celu sprawi, że będziesz mieć wyższą motywację, aby zapamiętywać i powtarzać kolejne zwroty, ćwiczyć wymowę i wgłębiać się w zawiłości pisowni oraz gramatyki.

 

Kolejnym krokiem jest rozpisanie zadania na „czynniki pierwsze”. O co chodzi? Wyznacz sobie kolejne ramy czasowe na konkretne zadania związane z nauką języka niemieckiego (np. w tydzień nauczę się odmiany 4 konkretnych rzeczowników). Dzięki temu Twoje cele będą realne, a wypełnienie postanowień zmotywuje Cię do dalszej nauki. Taki system doskonale sprawdza się dla osób mało systematycznych oraz mających dużo obowiązków. Wykonanie każdego kolejnego zadania na pewno doda Ci energii i zachęci do kolejnego wysiłku.

 

Skorzystaj z nowych technologii – aplikacja Babbel

Kochasz nowe technologie? Do  nauki języka niemieckiego z powodzeniem możesz wykorzystać swojego smartfona. Aplikacja mobilna Babbel pozwoli Ci poznawać i szlifować nowe zwroty w dowolnie wybranej chwili.  Doskonale sprawdzi się dla osób, które mają szczelnie zapełniony harmonogram dnia i nie mogą wygospodarować czasu na stacjonarne kursy niemieckiego. Słówka można poznawać w dowolnym miejscu – np. w autobusie, podczas przerwy w pracy, szkole czy na uczelni, przy gotowaniu obiadu lub sprzątaniu. Lekcje zostały stworzone przez doświadczonych lingwistów, a słownictwo i dialogi są dopasowane do codziennych sytuacji. Pozwalają one uczyć się poprawnej wymowy, słuchać native speakerów, ćwiczyć czytanie i pisanie, poznawać zasady gramatyczne. Aplikacja Babbel to świetny sposób, aby nauka języka niemieckiego dla początkujących była efektywna, przyjemna i odbywała się wtedy, kiedy akurat masz na nią czas.

 

Wolisz tradycyjnie? Zapisz się na kurs

Masz „słomiany zapał” i nie wiesz, czy samodzielne lekcje rzeczywiście przyniosą pożądany skutek? Dobrym rozwiązaniem są kursy oferowane przez szkoły językowe i firmy szkoleniowe. Nauka języka niemieckiego dla początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych to jedna z podstawowych ofert szkół językowych, dlatego z powodzeniem znajdziesz idealne zajęcia dla siebie. Możesz wybierać nie tylko poziom, ale także dopasować szkolenie do indywidualnych potrzeb i celu, na którym Ci zależy.

Bez problemu znajdziesz niemiecki biznesu przydatny w pracy, specjalistyczne kursy dla pracowników konkretnych branż (np. IT) czy szybką naukę niemieckiego przygotowującą do wyjazdu do pracy sezonowej w Niemczech. Zajęcia są wtedy ułożone pod kątem konkretnego słownictwa – ukierunkowane na zwroty wykorzystywane w branży lub szybką naukę komunikatywnego porozumiewania się (wtedy kursanci pracują dużo nie tylko z lektorem, ale i native speakerami). Dostępne są lekcje stacjonarne oraz kursy przez Internet.

 

Lekcje niemieckiego – nie tylko z podręcznika               

Podręczniki kojarzą Ci się ze standardowymi lekcjami znanymi ze szkoły, które wcale nie pozwoliły Ci nauczyć się języka? Język możesz szlifować także w inny sposób. Standardowy podręcznik sprawdzi się przede wszystkim, gdy chcesz poznać niemiecki dla początkujących. Wprowadza on w zasady gramatyczne i pozwala poznać podstawowe zwroty. Chcesz podszlifować konkretny obszar językowy?  Poszukaj mniej standardowych rozwiązań, które pozwolą Ci poznać nowe słownictwo.

 

Naukę doskonale wspiera oglądanie niemieckich filmów. Osoby początkujące mogą rozpocząć od… kreskówek. Bajki dla dzieci zwykle mają prostą fabułę i niewyszukane słownictwo, ponieważ mają docierać do najmłodszych. Doskonale sprawdzają się one więc dla osób, które dopiero uczą się języka. Już podstawowy poziom niemieckiego często pozwala doskonale zrozumieć akcję kreskówki. Gdy podszlifujesz już swoje językowe umiejętności, możesz oglądać niemieckojęzyczne filmy, słuchać kanałów radiowych czy piosenek po niemiecku. W ten sposób doskonale „osłuchasz” się z językiem i w przyjemny sposób poszerzysz swoją wiedzę. Standardowe lekcje i kursy bardzo często skupiają się na podręczniku i tekstach pisanych, brakuje na nich konwersacji. To sprawia, że język mówiony jest problemem dla uczących się w ten sposób osób. Oglądanie niemieckiej telewizji pozwoli Ci w przyjemny sposób przełamać tę barierę.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku