Rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim coroczny problem smogu. Jeśli nie mamy wpływu na poziom zanieczyszczeń na zewnątrz, warto zadbać o niego wewnątrz. Jedyną skuteczną metodą usunięcia zanieczyszczeń w pomieszczeniach jest nawilżacz powietrza. Jakie nowości oferują producenci w tym sezonie?

Nowości marki Samsung

Lider na światowym rynku elektroniki nie próżnuje i udostępnia nową serię oczyszczaczy AX:

  • Samsung AX40R3030WM: przeznaczony do pracy na powierzchni do 40 m2, wydajność oczyszczania powietrza w jednostce CADR wynosi 311 m3/h. Posiada 3-stopniowy system filtracji - filtr wstępny, filtr węglowy i filtr HEPA H13. Wyróżnia go cicha praca (maksymalnie 48 dB), energooszczędność oraz niewielki rozmiar. Model AX40 posiada wskaźnik jakości powietrza, kompatybilny z inteligentnym wyświetlaczem zmieniającym kolory w zależności od aktualnego stanu. Wyposażony jest również w wskaźnik zużycia filtra oraz 3 tryby prędkości wentylatora. Posiada szereg funkcji dodatkowych, jak uchwyt do przenoszenia, timer, tryb nocny czy blokada przed dziećmi.

  • Samsung AX60R5080WD: przeznaczony do pracy na powierzchni do 60 m2, wskaźnik CADR wynosi 467 m3/h. Pracuje na niskiej głośności (od 21 dB) i małym zużyciu prądu. Posiada 3-stopniowy system filtracji: filtr wstępny, filtr HEPA H13, filtr węglowy oraz 3-kierunkowy przepływ powietrza (3 wywiewy: 1 z góry i 2 po bokach). Wyposażony jest w zestaw czujników, które precyzyjnie dokładnie mierzą poziom pyłów w pomieszczeniu. Dzięki dokonanym odczytom urządzenie pracuje w trybie automatycznym, dostosowanym względem zanieczyszczeń oraz zapachów. Również ma 4-stopniową skalę kolorystyczną, która powiadamia o jakości powietrza. Oczyszczaczem można sterować za pomocą aplikacji mobilnej SmartThings i komend głosowych Bixy. Dodatkowe funkcje to m.in. timer, blokada rodzicielska, sterowanie Wi-Fi czy tryb nocny, a opinie i recenzja Samsung AX60 jest na ranking-oczyszczaczy.pl.

Nowoczesne modele Xiaomi

Chiński potentat nie pozostaje w tyle i wypuszcza na rynek innowacyjne modele oczyszczaczy:

  • Xiaomi Air Purifier 2H: przeznaczony do pracy na powierzchni do 31 m2, wskaźnik CADR 260 m3/h. Jest kompaktowy i energooszczędny. Wykorzystuje filtr trójwarstwowy 360°, który jest połączeniem filtra wstępnego, HEPA H13 i węglowego. Urządzenie wyposażone jest w sensor cząsteczek PM2,5 oraz czujniki temperatury i wilgotności, które umożliwia kontrolę parametrów powietrza.  Pracuje w 3 trybach: automatycznym, nocnym i turbo. Oczyszczaczem można sterować za pośrednictwem aplikacji mobilnej Mi Home, która daje szerokie spektrum możliwości. Dodatkowe funkcje to timer, łączność z Wi-Fi, wskaźnik wymiany filtra czy 2 wentylatory.
  • Xiaomi Air Purifier 3: przeznaczony do pracy na powierzchni do 48 m2, wskaźnik CADR 400 m3/h. Posiada 6-stopniowy tryb pracy, wskaźnik pyłu PM2,5 oraz wskaźnik wilgotności i temperatury. Wyposażony jest w dotykowy wyświetlacz OLED, za którego pośrednictwem można przełączyć tryby pracy, włączyć/wyłączyć urządzenie, a także uzyskać informacja o aktualnej jakości powietrza w formie kolorowego koła. Ma niewielkie rozmiary i jest elegancki.

Najnowsze oczyszczacze Electrolux

Szwedzkie przedsiębiorstwo proponuje następujące urządzenia:

  • Electrolux PA91-404DG: przeznaczony do pomieszczeń o powierzchni do 40 m2, wskaźnik CADR 400 m3/h. Posiada filtr Hepa i filtr węglowy. Maksymalny poziom hałasu wynosi 48 dB. Wyposażony jest w czujnik światła, temperatury, wilgotności oraz wskaźnik zużycia filtra i czystości powietrza. Dzięki unikalnemu systemowi PureSense oczyszczacz stale mierzy jakość powietrza w pomieszczeniu i automatycznie dostosowuje tryb pracy. Można monitorować i optymalizować jego pracę dzięki aplikacji mobilnej Pure A9. Recenzję i opinię tego modelu oraz innych nowości firmy Electrolux można znaleźć na rankingu oczyszczaczy powietrza https://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje/electrolux-pa91-404gy/.
  • Electrolux PA91-604GY: przeznaczony do pomieszczeń o powierzchni do 129 m2, wskaźnik CADR 600 m3/h. Jak wskazuje Dominika Kahl z serwisu ranking-oczyszczaczy.pl przy przyjęciu optymalnego przelicznika: na 1 m² pomieszczenia o wysokości 2,5 metra, oczyszczacz powinien mieć CADR równy 8 m³/h. Według tego, oczyszczacz Electrolux PA91-604 można polecać do pomieszczeń max. 77,5 m². Zaletami tego modelu jest precyzyjny sensor pyłu PM2,5, wysoka kultura pracy - nawet przy osiągnięciu maksymalnej wydajności filtrowania (CADR). Oprócz tego oczyszczacz jest energooszczędny, a zastosowane filtry będą skuteczne w smogu.

Oczyszczacz Electrolux PA91-604GY posiada system PureSense który stale mierzy jakość powietrza w pomieszczeniu. Wyposażony jest w filtr Hepa i Filtr węglowy oraz 5-stopniowy system filtracji. Każdy filtr inteligentnie śledzi własne zużycie. Jakość powietrza można monitorować z dowolnego miejsca za pomocą aplikacji mobilnej Pure A9. Model ma również system AirSurround, który zapewnia do 3-razy wyższą szybkość dostarczania czystego powietrza niż w poprzednich generacjach. Jest cichy, a przy maksymalnej prędkości poziom hałasu wynosi 49 dB. Zawiera również tryb auto, wskaźnik wymiany filtra, czujnik temperatury, światła, wilgotności, łączność z Wi-Fi oraz dodatkowy zestaw wkładów filtrujących. 

Nowa generacja marki Philips

Wśród nowości holenderskiej firmy znalazły się:

  • Philips AC3059/50: przeznaczony do pomieszczeń o powierzchni do 48 m2, wskaźnik CADR 400 m3/h. Dzięki zastosowanej technologii VitaShield usuwa 99,9% cząsteczek wielkości od 0,003 μm. Wyświetla aktualne informacje o jakości powietrza i dodatkowo posiada 4-kolorowy, wizualny wskaźnik ułatwiający monitorowanie. Inteligentna technologia podwójnego czujnika analizuje jakość powietrza w pomieszczeniu w czasie rzeczywistym i automatycznie usuwa szkodliwe cząsteczki, gazy i alergeny. Posiada automatyczną regulację podświetlenia, którą dostosować można do warunków pomieszczenia, jest stylowy i prosty w obsłudze. Ma wskaźnik zużycia filtra, a ponad to pracuje cicho (w trybie snu głośność można obniżyć do 34 dB). Oczyszczacz można monitorować za pomocą aplikacji mobilnej Air Matters.
  • Philips AC3858/50 Dual Scan: przeznaczony do pomieszczeń o powierzchni do 60m2, wskaźnik CADR 500 m3/h. Dzięki zastosowanej technologii VitaShield skutecznie usuwa 99,9% cząsteczek wielkości już od 0,003 μm (w tym pył zawieszony PM2,5, wirusy, bakterie, pyłki, kurz i sierść zwierząt domowych). Inteligentny tryb automatyczny analizuje poziom zanieczyszczeń, a w przypadku ich wykrycia automatyczne oczyszcza. Urządzenie zapewnia szybkie i wydajne oczyszczanie dzięki nowemu systemowi obiegu powietrza 3D ze spiralnym wylotem. Wyświetla aktualne informacje o jakości powietrza, a dodatkowy 4-kolorowy wskaźnik ułatwia jego monitorowanie, Wyposażony jest w inteligentny wskaźnik zużycia filtra oraz automatyczną regulację podświetlenia. Ma minimalistyczny design i ciche działanie. Urządzeniem można sterować za pomocą aplikacji mobilnej Air Matters. W serwisie porównującym najpopularniejsze oczyszczacze powietrza na sezon 2019/20 można znaleźć recenzję Philips AC3858/50 Dual Scan na ranking-oczyszczaczy.pl.

Nowa odsłona w polskim wydaniu

Rodzimy rynek również robi krok naprzód i wprowadza trzecią odsłonę oczyszczacza z serii Klarta Forste:

  • Klarta Forste 3: przeznaczony do pomieszczeń o powierzchni do 40 m2, wskaźnik CADR 300 m3/h. Posiada 3-stopniowy system filtracji: filtr wstępny, filtr HEPA E11 i filtr węglowy oraz jonizator. Pracuje w czterech prędkościach (silent, slow, fast i turbo) i samodzielnie steruje tempem filtracji. Jakość powietrza ocenia laserowy czujnik PM2,5, a aktualne stężenie cząsteczek prezentowane jest na wyświetlaczu LCD. Pracuje bardzo cicho, emitując dźwięk o natężeniu od 24 dB (przypominający ludzki szept). Wyposażony jest we wskaźnik zużycia filtra oraz blokadę rodzicielską. Prezentuje się bardzo dobrze, a do wyboru jest pięć wersji kolorystycznych (biała, czarna, złota, srebrna i różowa). Sterowanie oczyszczaczem na odległość jest możliwe za pośrednictwem pilota.

Jak widać, producenci oczyszczaczy działają pełną parą. Przy wyborze zawsze należy zwracać uwagę na dostosowanie wymiarów powierzchni do wydajności oczyszczacza (przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra, urządzenie powinno oferować min. wartość CADR dla pyłów równą 8 m³/h) oraz zastosowane filtry (powinien posiadać filtr wstępny, HEPA i węglowy). Później warto oszacować budżet i kwestię innowacyjnych funkcji.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku