Większość turystów decyduje się na wyjazd do Egiptu podczas wiosny i lata. Wówczas panują tam największe upały, a na plażach i w hotelach spotkamy tabuny turystów. Jednak zimą Egipt nieco zmienia swoje oblicze.

Jak wygląda Egipt zimą?

Zima w Egipcie nie uprzykrza życia tamtejszym mieszkańcom i turystom. Nie ma tam siarczystych mrozów, ciągłego braku słońca i chlapy. Za to wciąż można kąpać się w morzu i opalać. Jednak szczególnie chłodno potrafi być w Kairze, stolicy kraju. Za to na wybrzeżu Morza Czerwonego lato nigdy się nie kończy. Zimą nie uświadczymy już męczących upałów. W grudniu i styczniu temperatura waha się od 23 do 25 stopni Celsjusza. Na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu turyści mają czas do godziny 17:00 - później robi się już całkiem ciemno. Co więcej, pod wieczór robi się też znacznie chłodniej, więc na wszelkie spacery i wycieczki warto brać ze sobą coś ciepłego np. kurtkę lub bluzę. Dzień w Egipcie trwa około 9 godzin. Mimo iż czasu na opalanie nie ma zbyt dużo, to wciąż można kąpać w morzu – temperatura wody wynosi około 21 stopni Celsjusza.

Egipska zima – ciekawostki

Egipt zimą jest osobliwym zjawiskiem. Na ulicach można spotkać zarówno turystów w strojach kąpielowych, jak i lokalnych mieszkańców ubranych w kurtki zimowe. Co ciekawe, dość popularnym widokiem są Egipcjanie ubrani w kurtki zimowe i... klapki. Na plażach możemy spotkać zarówno turystów kąpiących się w morzu, jak i osoby trzęsące się z zimna. W sklepach z odzieżą, jak to podczas zimy, wystawiane są kolekcje zimowe. Wówczas prędzej kupimy nową kurtkę, płaszcz czy kozaki niż zwiewną sukienkę.

W Polsce zima kojarzy się nam z oszronionymi szybami. Natomiast w Egipcie jej oznaką są m.in. gorące siedzenia w samochodzie. W tym okresie temperatura jest na tyle wysoka, że wsiadając do pojazdu, możemy niemalże się sparzyć. Co ciekawe, za dnia często cieplej jest na zewnątrz niż wewnątrz budynków. Specyficzną oznaką egipskiej zimy są chmury. Podczas letnich miesięcy się ich nie zobaczy, a podczas zimy nierzadko zasłaniają słońce.

Jakie atrakcje czekają na turystów zimą?

Od lat Egipt przyciąga miłośników nurkowania z całego świata. W samym Sharm el Sheik znajduje się ponad 30 miejsc, w których będziemy mogli uprawiać tę aktywność, bez względu na porę roku. Dużą popularnością cieszy się m.in. Shark Reef i Straights of Tiran. Można tam obserwować piękne rafy koralowe, do których dopłyniemy statkiem. W Morzu Czerwonym mieszka wiele ciekawych zwierząt, które można oglądać podczas nurkowania. Należą do nich m.in. delfiny i żółwie. Zainteresowanie wzbudzają także dugongi, czyli krowy morskie. Wielu nurków obawia się rekinów, które również zamieszkują tamtejsze wody. Na szczęście spotkania z nimi należą do rzadkości.

Zimą w Egipcie można także pływać łodziami podwodnymi. Niektóre z nich są wyposażone w szklane dno, umożliwiające dokładniejsze penetrowanie podwodnego świata. Podczas tej pory roku panują silne wiatry, dzięki którym można także uprawiać kitesurfing, windsurfing czy surfing.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Co pasuje do kozaków?
Espadryle Tommy Hilfiger

Wersja do druku